MARCOWE WYSTAWY

Data: Miejsce: Kup bilet

Opis

Galeria “OKO”

BOŻENA POTOCZNY – “FASCYNACJE I KREACJE” z towarzyszeniem mini koncertu duetu Marty Moczulskiej i Pawła Cegielskiego

Wernisaż wystawy: 10.03.2023 /piątek/ godzina 18.00

Zapraszamy na wystawę prac Bożeny Potoczny, o sobie samej i swojej twórczości autorka mówi: Odkąd siebie pamiętam, moja wyobraźnią rządzi renesans i barok, gdyż od dzieciństwa miałam dostęp do albumów z historii sztuki. Portrety Leonarda, Pierra di Cosimo, Perugina czy Durera wyznaczyły mi drogę estetyki portretu. Barokowe martwe natury nauczyły mnie symboliki przedmiotów, kwiatów i drzew. Pokazały kruchość i ulotność świata. Ukochany później nadrealizm, szczególnie Rene Magritte’a, uzmysłowił mi, że można kreować światy równoległe, dziwiące się swojemu sąsiedztwu. Zestawione ze sobą tworzą przestrzenie rządzące się swoimi prawami. Nie odwzorują rzeczywistości, tylko ja kreują. Przez moje malarstwo przechodzą konie, psy, koty, ptaki, zatrzymują się tam, gdzie chcą, prowadzą dialog z twarzami, albo rezydują na płótnach samodzielnie… czasem przez okno zajrzy do mnie twarz z Leonarda, dziwiąc się, przedmiotom na parapecie. Ptaki przychodzą z ogrodu, albo z wyobraźni, niosą swoje znaczenia. Podziwiam kruka za moc i mądrość, obawiam się jego symboliki złych wieści. Fascynuje mnie jego czerń. W wielu odcieniach i ta czerń przechodzi do rysunku, gdyż jej głębokość wyraża u mnie rozpacz i ból. Linie też potrafią zaczarować moją wyobraźnię, poszukując odpowiedniej techniki, jak w “zentaglach” czy piórku z tuszami. Obie techniki dają wytchnienie, kontemplację, uspokojenie i pewność ręki… Największą przyjemność i trud czuję przy malowaniu portretów. Renesans podsunął mi pomysł na serię miniaturyzacji 20×20 cm znanych arcydzieł portretowych, co jest bardziej kreacją niż kopią. Reszta twarzy to próby znalezienia wizerunku kobiecości, gdyż nie są to konkretne osoby. Przez moje obrazy wędruje też jabłko, granat jako symbole życia, wiedzy, nawet cierpienia. Barokowy kielich z obrazów Hedy i innych malarzy jest kunsztowny i kruchy, panoszy się w mojej wyobraźni dzięki swojej symbolice. Motywy w moich obrazach wędrują spiralnie, nie zanikają, tylko zakręcają z wizji na wizję, zahaczając o kolejne techniki. Tak jak motyw drzewa przepraszanego za ścięcie, utkwił też we frotażach, pokazujących autentyczne słoje w kreatywnych odbiciach.

Prace na wystawie pochodzą z ostatnich czterech lat, łączy je wędrówka ulubionych motywów i technik.”

 

Wystawa korytarz nr 1 i nr 2 /I piętro/

Wystawa prac dzieci i młodzieży wykonanych podczas FERII ZIMOWYCH 2023 – “FILMOWY ŚWIAT BAJEK”

Tegoroczne warsztaty dla dzieci i młodzieży w Centrum Sztuki w Oławie tematycznie związane były ze stuleciem Oławskiego kina Odra. Uczestnicy zajęć z grafiki warsztatowej tworzyli w technikach druku wypukłego – eksperymenty graficzne na torbach i poduszkach oraz druku płaskiego – projektowanie i druk plakatów filmowych w technice monotypii. Uczestnicy warsztatów pracowali pod okiem artystki grafik, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Ewy Kutylak. Każdy z uczestników samodzielnie drukował swoją pracę na profesjonalnej prasie graficznej. Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty powstałe w czasie trwania warsztatów.

W pierwszym tygodniu warsztatów uczestnicy tworzyli prace czarno – białe – tak by oddać klimat i ducha filmów z czasów dzieciństwa ich rodziców i dziadków. W technice monotypii powstały pięknie zaprojektowane, oryginalne i szczere w wyrazie plakaty do niezapomnianych i kultowych filmów takich jak: “Zaczarowany Ołówek”, “Przygody Gapiszona” czy “Bolka i Lolka”.

W kolejnym tygodniu powstały kolorowe plakaty do najnowszych pozycji filmowych – m. in. wytwórni Disneya.

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.