ANITA LIPNICKA – ŚNIENIE

Data: 28.04.2024 Miejsce: OWE Odra, ul. Młyńska 3 Kup bilet

Opis

Centrum Sztuki w Oławie zaprasza 28 kwietnia 2024 r. o godzinie 18.00 do OWE Odra w Oławie na koncert promujący nowy album Anity Lipnickiej “Śnienie”, o którym sama artystka mówi: “Album rodził się nieśpiesznie. Pierwsze piosenki napisałam jeszcze w okresie pandemii, inne przyszły później, niektóre z nich całkiem niedawno. Płyta będzie więc niezwykle różnorodna. Nie zabraknie na niej cukru ani soli. Będzie do czego potańczyć i przy czym popłakać. Znajdziecie na niej bowiem cały wachlarz emocji!”.
Bilety w cenie 110 zł* dostępne w kasie OWE Odra i online.
Anita Lipnicka debiutowała w popowym zespole Varius Manx, z którym nagrała dwie płyty, szybko stając się jednym z najbardziej popularnych głosów swojego pokolenia. Łącznie na koncie ma piętnaście albumów, sprzedanych w ponad 2 milionach egzemplarzy, oraz wiele prestiżowych nagród fonograficznych.
Po rozstaniu z Varius Manx i kilkumiesięcznym pobycie w Londynie, jesienią 1996 roku powróciła do kraju z płytą „Wszystko się może zdarzyć”, którą ugruntowała swoją pozycję jako niezależna i ceniona Artystka. W kolejnych latach z powodzeniem kontynuowała karierę solową, wydając takie płyty jak: „To co naprawdę”, czy „Moje oczy są zielone”.
W 2002 roku Artystka nawiązała współpracę z Johnem Porterem. Pomimo różnych doświadczeń i odrębnej artystycznej przeszłości, stworzyli udany duet – cieszący się uznaniem krytyków oraz publiczności. Ich pierwszy wspólnie zrealizowany projekt, zatytułowany “Nieprzyzwoite piosenki”, powstawał przez blisko rok w Londynie. Singiel “Bones of Love”, promujący to wydawnictwo, błyskawicznie podbił listy przebojów, a płyta zyskała status platynowej i została nagrodzona między innymi statuetką Fryderyka 2003 w kategorii “Album Roku – POP”. Kolejne albumy Anity i Johna („Inside story” i „Goodbye”), przypieczętowały ten sukces, uzyskując status złotych płyt, a ich popularność podkreśliły setki wspólnie zagranych koncertów w kraju i za granicą.
Jesienią 2009 roku Anita wróciła na scenę z długo wyczekiwanym solowym albumem – “Hard Land Of Wonder”, na którym zadebiutowała w roli producenta. Zdecydowanie odcinając się od swoich popowych korzeni, Artystka zaprezentowała się tym razem w intymnej odsłonie z gatunku „singer-songwriter”. Jej autorski album – nagrany w całości w języku angielskim – pokrył się ostatecznie złotem. Docenili go nie tylko słuchacze, ale również koledzy z branży, by w 2010 roku uhonorować go Fryderykiem w kategorii Album Roku – Piosenka Poetycka.
Wydana jesienią 2013 roku kolejna płyta, „Vena Amoris”, nagrana w osiem dni („na żywo”), a będąca wyrazem dalszych poszukiwań i muzycznych fascynacji osadzonych w stylu „americana”, zebrała niezwykle entuzjastyczne recenzje. Tuż po jej premierze, Artystka wyruszyła w długą trasę koncertową z muzykami z Anglii, biorącymi udział w nagraniach.
17 listopada 2017 r. ukazał się album Anity „Miód i dym”, nagrany z zespołem The Hats, towarzyszącym jej stale na koncertach. Krążek został nominowany do nagrody „Fryderyk 2018” w kategorii Album roku – POP, a pierwszy singiel promujący to wydawnictwo – “Ptasiek” – z miejsca uplasował się na wysokich miejscach list przebojów (trzy miesiące w pierwszej dziesiątce LP3). Dużym zainteresowaniem cieszył się również teledysk do tej piosenki (zrealizowany przez Marka Gray’a – prywatnie męża Anity), który od premiery w serwisie YouTube ma blisko 3 mln odsłon.
Rok 2019 Anita rozpoczęła wyruszając w trasę “Z bliska”. Podczas serii koncertów z wykorzystaniem niekonwencjonalnego instrumentarium i ciekawych pomysłów aranżacyjnych, Artystka zaprezentowała najbardziej znane piosenki ze swojego repertuaru, a także najważniejsze dla niej utwory innych wykonawców, którzy na przestrzeni lat kształtowali ją i inspirowali muzycznie. Trasa ta stanowiła początek celebracji Jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Anity. Z tej okazji wokalistka przygotowała również specjalną niespodziankę wydawniczą. Była nią płyta „OdNowa”, która ukazała się 25 października 2019 roku. Zamysł tego niezwykłego projektu polegał na ukazaniu twórczości Anity w interpretacji 8 niezależnych producentów, reprezentujących różne pokolenia i gatunki muzyczne. Artystka pozostawiła producentom swobodę w doborze repertuaru i sposobie przedstawienia wybranych przez nich utworów, sytuując siebie w roli gościa na własnym wydawnictwie! Rezultatem tego muzycznego eksperymentu stał się jedyny w dorobku Anity album o charakterze klubowo-tanecznym.
W styczniu 2020 roku wokalistka ruszyła w trasę koncertową “Intymnie”. Takiego zwieńczenia jubileuszu nie spodziewał się nikt! Na scenie poza Anitą i jej stałym zespołem pojawiło się także smyczkowe trio oraz spektakularna scenografia stanowiąca wizualne dopełnienie dla prawdziwej muzycznej uczty. Oto po raz pierwszy w karierze Artystki można było usłyszeć jej największe przeboje w akustycznych, baśniowych odsłonach! Trasę promowały klipy live session do piosenek “Wolne ptaki” oraz “Tęczowa”. Świętowanie zostało niestety gwałtownie przerwane po kilkunastu wyprzedanych koncertach z powodu pandemii.
W listopadzie tego samego roku swoją premierę miał utwór “Our Voice | Nasz głos”, który Anita nagrała razem z pochodzącą z USA wokalistką- Moriah Woods. Utwór ten był ich wspólnym protest songiem, zrodzonym w odpowiedzi na napiętą sytuację polityczno-społeczną w kraju w związku z falą strajków kobiet, jaka przetoczyła się przez miasta Polski w tamtym czasie. Do piosenki powstał niezwykły teledysk, w którym wzięło udział blisko 50 bardziej lub mniej znanych pań, pragnących wspólnym głosem wyrazić swoje niezadowolenie z działań rządu w sprawach decydujących o losach polskich kobiet. Trasa “Intymnie”, w wyniku komplikacji spowodowanych pandemią, rozciągnęła się w czasie i miała swoją kontynuację aż do lutego 2022 roku.
Z uwagi na duże zainteresowanie fanów oraz niezwykle ciepłe przyjęcie trasy przez publiczność, Anita zdecydowała się zarejestrować jeden z koncertów na żywo i wydać go w formie CD oraz DVD. Nagranie live, które stanowi zawartość tego unikatowego, intymnego wydawnictwa, odbyło się 1ego października 2021 roku w stodole Folwarku Ruchenka.
Rok 2022 upłynął Anicie pod znakiem piosenek “O miłości”, bo właśnie tak nazywała się trasa, w którą wokalistka ruszyła jesienią. Podczas blisko 50 koncertów, jakie odbyły się w październiku, listopadzie oraz lutym 2023 roku (“Edycja walentynkowa”), widzowie mogli usłyszeć najpiękniejsze miłosne utwory, zarówno z repertuaru Anity, jak i artystów, którymi się inspiruje.
13 czerwca 2023 roku premierę miał singiel “Amsterdam”. Utwór napisany przez Anitę wspólnie z Olkiem Świerkotem jest zapowiedzią jej nowej płyty zatytułowanej “Śnienie”. Piosenka szybko podbiła serca słuchaczy wskakując na szczyty list przebojów takich rozgłośni jak Radio Nowy Świat, 357, Trójka oraz wielu regionalnych radiostacji.
Podobne notowanie osiągnął wydany 8 września singiel “Jak na filmach”. Trzecim zwiastunem płyty została piosenka “Zasłony”, będąca owocem współpracy artystki z Archie Szevsky’m. Utwór ujrzał światło dzienne na dzień przed premierą krążka – 2 listopada 2023.

Bilety w cenie 110 zł do nabycia w OWE Odra w Oławie oraz online.

*organizatorem wydarzenie jest Centrum Sztuki w Oławie, obowiązują zniżki na Oławską Kartę Mieszkańca, Oławską Kartę Dużej Rodziny oraz Oławską i Gminną Kartę Seniora

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.

Wybierz datę

28-04-2024