Letnie warsztaty artystyczne

Data: 11-17 Lipca 2022 Miejsce: Wstęp wolny

Opis

Zapraszamy do udziału w Letnich Warsztatach Artystycznych, które odbędą się w terminie: 11 – 17 lipca 2022 r. W tym roku zajęcia warsztatowe będą przebiegały w dwóch turach – zajęcia poranne w godzinach 10.30 – 14.30 i popołudniowe w godzinach 15.30 – 19.30. Wyjątek stanowią zajęcia z ceramiki Raku, które będą się odbywały tylko w jednej grupie w godzinach 10.00 – 17.00. Dzięki tej zmianie z oferty będą mogły skorzystać osoby, zarówno pracujące, jak i te, które mają czas wolny od pracy. W przypadku małej frekwencji grupy zostaną połączone i zostaną wyznaczone nowe godziny warsztatów.

Wszystkie zajęcia, które odbędą się podczas Letnich Warsztatów Artystycznych są bezpłatne. Materiały zapewnia organizator. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie jednej pracy indywidualnej lub grupowej na rzecz Centrum Sztuki. W przypadku braku takiej możliwości organizator zastrzega sobie prawo do zatrzymania wybranych prac. Warsztaty będą prowadzone przez profesjonalnych artystów, którzy ukończyli szkoły artystyczne oraz mają za sobą wiele wystaw w kraju i za granicą.

 

Pliki do pobrania:

 

W tym roku zaplanowaliśmy wiele ciekawych warsztatów:

EBRU- MALOWANIE NA WODZIE
Warsztaty pełne koloru i niespodzianek. Ebru to wyjątkowa turecka sztuka malarstwa. Kolory unoszące się na wodzie z których za pomocą odpowiednich narzędzi możesz stworzyć niezwykłe wzory to prawdziwa magia i super zabawa! Stworzone przez siebie kompozycje odbijesz na różnych przygotowanych przez nas materiałach. Pomalowany w ten sposób papier nazywamy marmurkowym lub tureckim. Tradycyjnie używany był w sztuce introligatorskiej. W ramach warsztatów, każdy z uczestników otrzyma też zestaw 3 kolorowych kopert (je też można będzie ozdobić w technice ebru), tak aby powstałe prace mogły posłużyć jako zestaw pięknej papeterii na list z wakacji do kogoś wyjątkowego.  Ponadto
zrealizujemy serię prac, które zaprezentujemy na wernisażu wieńczącym nasz plener.

Prowadzący:

Dominika Chochołowska-Bocian– malarka, scenografka, instruktorka zajęć artystycznych, właścicielka marki Secret Spot. Miłośniczka i aktywna twórczyni teatru plastycznego, autorka lalek teatralnych i artystycznych. Absolwentka ASP we Wrocławiu (na wydziale malarstwa + fakultet ze scenografii), studium charakteryzacji filmowej i teatralnej oraz studiów podyplomowych na UWr z pedagogiki.

MALARSTWO IMPASTOWE –  OLEJNE
Warsztaty malarstwa olejnego. Tym razem pejzaż posłuży nam jako punkt wyjścia do stworzenia własnych abstrakcyjnych obrazów. Wspólnie omówimy różne formalne aspekty pracy malarskiej, o których warto pamiętać tworząc swój obraz. Szczególną uwagę poświęcimy nadawaniu pracy faktury, użyjemy past strukturalnych, żywicy, pozwolimy sobie na wyraźny dukt pędzla i impasty. Oczywiście omówimy też inne możliwości, które dają nam farby olejne.
Impasto (wł. impasto – ugniatam) – technika stosowana w malarstwie olejnym lub akrylowym (rzadziej temperowym), polegająca na nakładaniu farby grubą, wypukłą warstwą przy pomocy pędzla lub szpachli.
 

Prowadzący: 

Dominika Chochołowska-Bocian– malarka, scenografka, instruktorka zajęć artystycznych, właścicielka marki Secret Spot. Miłośniczka i aktywna twórczyni teatru plastycznego, autorka lalek teatralnych i artystycznych. Absolwentka ASP we Wrocławiu (na wydziale malarstwa + fakultet ze scenografii), studium charakteryzacji filmowej i teatralnej oraz studiów podyplomowych na UWr z pedagogiki.

WARSZTATY BATIKU

Technika Batiku wywodzi się z Indonezji, jest to bardzo stara i szlachetna metoda malowania tkanin polegająca na malowaniu tkaniny woskiem i pokrywaniu jej barwnikiem. Technika ta daje nieograniczone możliwości w osiąganiu różnych efektów, jednym z nich są charakterystyczne spękania zwane “krakelurą”. Warsztaty rozpoczną się od przedstawienia metod i możliwości techniki oraz omówienia na czym polega praca w technice Batiku. Następnie wykonamy projekt, który przeniesiemy na tkaninę. Będziemy malować woskiem i barwnikami zgodnie z zamysłem. Ostatnim etapem będzie usunięcie wosku i podziwianie obrazu.

Prowadzący:

Magdalena Wesołowska – Kuta  – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pasjonatka techniki batiku, shibori, ebru i innych technik związanych z tkaniną artystyczną. Założycielka Manufaktury Batiku w Krakowie.

CERAMIKA RAKU

3 dni intensywnej pracy w glinie, której uwieńczenie stanowić będzie wypał wybranych prac w technice RAKU. Jest to stara technika wypału zapoczątkowana w Japonii w XVI w. naczynia lepione ręcznie były wypalane w niskich temperaturach, często bez użycia szkliw, wyjmowane z ognia i studzone w wodzie lub na powietrzu. Od tamtej pory technika ta jest już zmodyfikowana i naczynia można poddawać redukcji np. w trocinach co nadaje ceramice dodatkowe walory odymienia. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zaprojektować i wykonać naczynia, donice lub rzeźby ceramiczne i uczestniczyć w przygotowaniach do wypału oraz w samym wypale RAKU.  Część prac stworzonych podczas warsztatów będzie wypalona w piecu elektrycznym. 

Prowadzący:

Katarzyna Bogucka instruktorka zajęć ceramicznych odbywających się w ramach kursów i sekcji w Centrum Sztuki. 

MOZAIKA techniką TRANCADIS

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają mozaikę techniką trencadis, która wielu osobom kojarzy się ze słoneczną Barceloną i Antonim Gaudim. Niemniej jednak sama metoda jako forma sztuki ludowej przetrwała wieki. Artyści pracujący w tej technice tworzą dowolne wzory czy obrazki na różnych powierzchniach. Trencadis, od tradycyjnej mozaiki różni się tym, że nie musi składać się z równych kostek. Do pracy można użyć dowolnie połamanych kolorowych talerzy, zbite kawałki płytek ceramicznych, porcelanę, stłuczone kubki czy talerze, szkło, guziki, muszle… Oprócz prac indywidualnych podczas warsztatów wykonamy również jeden wspólny projekt. Będzie to praca z wizerunkiem pegaza, który stanowi logo Centrum Sztuki w Oławie. 

Prowadzący:

EWA MARKOWSKAAbsolwentka Wydziału Rzeźby (2012-2017 r.) i Studium Pedagogicznego na Wydziale Malarstwa (2013-2015r.) w ASP w Krakowie oraz Wydziału Sztuk Wizualnych w ASP w Łodzi (2009-2012r.). Pracowała na Wydziale Rzeźby w ASP w Łodzi (2018-2021r.). Laureatka stypendium MKiDN Młoda Polska 2021. Zwyciężczyni międzynarodowego konkursu i uczestniczka mobilnej rezydencji artystycznej w projekcie The Universal Sea-Pure or Plastic? Główna nagroda za cykl rzeźb „Schemat, który przetrwa wieki” zrealizowanych w nurcie upcycling art. Uczestniczka plenerów i wystaw zbiorowych-krajowych i zagranicznych (m. in. Międzynarodowa wystawa konkursowa FACE 2020 będąca inicjatywą brytyjskiego The Society of Portrait Sculpture).