LETNIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE 2023

Data: 16.07.2023 Miejsce: Oława Zapisy

Opis

W terminie od 10 do 16 lipca odbędzie się XII edycja Letnich Warsztatów Artystycznych organizowanych przez Centrum Sztuki w Oławie we współpracy z Urzędem Miejskim w Oławie. W tym roku zapraszamy na zajęcia malarstwa ekspresyjnego i rysunku z udziałem modela oraz ceramiki Raku. Dodatkowo we wspólnym projekcie z Nadleśnictwem Oława proponujemy jednodniowe warsztaty rzeźby w celu wykonania ławek drewnianych, które będą eksponowane i wykorzystywane na terenach zielonych Ośrodka Kultury. Pod czujnym okiem ekspertów rzeźby w drewnie będzie można nauczyć się teorii i praktyki wykonywania tego rodzaju rzeźb.
Wszystkie zajęcia, które odbędą się podczas Letnich Warsztatów Artystycznych są nieodpłatne. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Materiały zapewnia organizator. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie jednej pracy indywidualnej lub grupowej na rzecz Centrum Sztuki (poza warsztatami rzeźby). W przypadku braku takiej możliwości (np. przy warsztatach malarskich i rysunku) organizator zastrzega sobie prawo do zatrzymania wybranych prac. Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych artystów, absolwentów uczelni artystycznych, mających w dorobku wiele wystaw w kraju i za granicą.
Zapisy na warsztaty trwają od 5 czerwca 2023r.

DNI

WARSZTATY

GODZINY

Poniedziałek 10.07

Ceramika Raku

11.00 – 18.00

Malarstwo ekspresyjne

11.00 – 18.00

Rzeźbiarze (bez warsztatów)

11.00 – 18.00

Wtorek 11.07

Malarstwo ekspresyjne

11.00 – 18.00

Rzeźbiarze (bez warsztatów)

11.00 – 18.00

Środa 12.07

Malarstwo ekspresyjne

11.00 – 18.00

Rzeźbiarze (bez warsztatów)

11.00 – 18.00

Czwartek 13.07

Rysunek

11.00 – 18.00

WARSZTATY  RZEŹBIARSKIE

11.00 – 18.00

Piątek 14.07

Rysunek

11.00 – 18.00

Rzeźbiarze (bez warsztatów)

11.00 – 18.00

Ceramika Raku

11.00 – 18.00

Sobota 15.07

Rzeźbiarze (bez warsztatów)

11.00 – 18.00

Ceramika Raku

11.00 – 18.00

Niedziela 16.07

WERNISAŻ   POPLENEROWY

17.00 – 19.00

 

 

CERAMIKA RAKU
Ceramika Raku to 3 dni intensywnej pracy w glinie, której uwieńczenie stanowić będzie wypał wybranych prac w technice RAKU. Jest to stara technika wypału zapoczątkowana w Japonii w XVI w. Naczynia lepione ręcznie były wypalane w niskich temperaturach, często bez użycia szkliw, wyjmowane z ognia i studzone w wodzie lub na powietrzu. Od tamtej pory technika ta jest już zmodyfikowana i naczynia można poddawać redukcji np. w trocinach co nadaje ceramice dodatkowe walory odymienia.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zaprojektować i wykonać naczynia, donice lub rzeźby ceramiczne i uczestniczyć w przygotowaniach do wypału oraz w samym wypale RAKU. Część prac stworzonych podczas warsztatów będzie wypalona w piecu elektrycznym.
Warsztaty będą trwały 3 dni (poniedziałek, piątek, sobota).
Maksymalna ilość uczestników: 8 osób
Warsztaty poprowadzi:
KATARZYNA BOGUCKA – instruktorka zajęć ceramicznych odbywających się w ramach kursów i sekcji w Centrum Sztuki.

MALARSTWO EKSPRESYJNE
W trakcie trwania warsztatu malarskiego uczestnicy nauczą się budować kompozycję obrazu, stwarzać poczucie przestrzenności przedstawianych obiektów na podkładzie malarskim, dodatkowo będą mieli możliwość realizacji własnych tematów malarskich lub tematów na hasło.
Na zajęciach będziemy realizować zarówno martwe natury, pejzaże, jak i tematy własne. Zwrócimy uwagę zarówno na realistyczne odwzorowanie elementów obrazu, jak i nauczymy się malować w sposób ekspresyjny, dodający naszym obrazom życia.
Warsztaty będą trwały 3 dni (poniedziałek, wtorek, środa)
Maksymalna ilość uczestników: 10 osób
Warsztaty poprowadzi:
MARCELINA GROŃ – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2014 obroniła dyplom na kierunku Malarstwo. W 2017 roku ukończyła międzywydziałowe studia doktoranckie na ASP we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. W 2019 roku obroniła doktorat pt. Nieczytelność. Intertekstualność w sztuce. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z rysunku, malarstwa i kompozycji na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, sympozjach artystycznych oraz plenerach i projektach artystycznych. Laureatka Grand Prix konkursu Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie w kategorii najlepszej pracy dyplomowej spośród kandydatów z publicznych uczelni artystycznych.
http://marcelinagron.art/
https://www.asp.wroc.pl/pl/pracownicy-dydaktyczni/gron-marcelina

RYSUNEK. PRACA Z MODELEM
Uczestnicy warsztatu będą uczyć się rysować modela z obserwacji na żywo. Poznają sposoby mierzenia proporcji ludzkich, stosowania światłocienia oraz budowania tła i kompozycji znajdującej się za modelem. Będziemy realizować zarówno szybkie, kilkuminutowe szkice rysunkowe (tzw. kroczki), jak i trwające dłużej, studium postaci.
Warsztaty będą trwały 2 dni (czwartek, piątek)
Maksymalna ilość uczestników: 10 osób
Warsztaty poprowadzi:
MARCELINA GROŃ

WARSZTATY RZEŹBY W DREWNIE
Warsztaty prowadzone będą przez trzech artystów rzeźbiarzy – Edmunda Szpanowskiego, Stanisława Panfila i Mieczysława Wojtkowskiego. Zorganizowane zostały przy współpracy z Nadleśnictwem Oława. Rzeźbiarze będą wykonywali 3 ławy, które będą eksponowane na terenach zielonych Ośrodka Kultury. Warsztaty dla mieszkańców Oławy będą trwały 1 dzień, podczas wykańczania ławek przy użyciu dłuta.
Maksymalna ilość uczestników: 9 osób

Warsztaty poprowadzą:
MIECZYSŁAW WOJTKOWSKI – Najczęstszą inspiracją jego prac jest kobieta i jej obyczaje. Inspiruje go również historia i kultura Warmii, gdzie przyszedł na świat. Stąd również pociąg do gotyku i neogotyku. Jego ulubionym materiałem jest kopalny dąb, wydobywany z torfowisk w okolicach Warmii. Od lat bierze udział w wystawach oraz plenerach artystycznych. Obecnie mieszka i tworzy w wiosce Rusek Wielki na granicy Warmii i Mazur.

STANISŁAW PANFIL – rzeźbą w drewnie zajmuje się od 46 lat. Brał udział w ok. 300 plenerach artystycznych. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych oraz wiele nagród i wyróżnień. Organizator kilkunastu plenerów plastycznych. Tworzy własny styl i nie ma ograniczeń twórczych. Tematyką jego rzeźb i płaskorzeźb jest: szlachta polska, ludzie wsi, dawne rzemiosło, rzeźba sakralna i użytkowo – ogrodowa. Twórca “Kalwarii Mogileńskiej”, wystroju kościółka w Dąbrówce, wystroju pensjonatu i cafe baru “Helios” na Helu, twórca 8 rzeźb na zamku w Chęcinach. W 2006 roku odznaczony przez Ministra Kultury medalem “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2015 roku zdobył mistrzostwo w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Rzeźbieniu w Drewnie w Łojewie. Jego życie to rodzina i rzeźba.

EDMUND SZPANOWSKI – artysta rzeźbiarz tworzący w drewnie i kamieniu od lipca 1972 roku. W latach 1987-2005 pracował jako instruktor ds. plastyki – rzeźby w Domu Kultury w Sierpcu. Do tej pory uczestniczył w około 350 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach plastycznych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz na ponad trzystu wystawach poplenerowych, zarówno w kraju jak i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym o randze ministerialnej.