Kwietniowa KLASYKA KINA

Data: 15 i 16.04.2023 Miejsce: Kino Odra, ul. Młyńska 3 Kup bilet

Opis

Z okazji przypadającej na rok 2023 setnej rocznicy działalności Kina Odra zapraszamy Państwa na cykl: “Klasyka kina”. Podczas którego wyświetlać będziemy na dużym ekranie filmy, które znają niemal wszyscy, ale prawdopodobnie nie wszyscy widzieli je na dużym ekranie.

W kwietniu wyświetlimy dwa filmy: 15 kwietnia 2023 o godzinie 16:00 – “Barwy ochronne: (reż. Krzysztof Zanussi, 1977) oraz 16 kwietnia 2023r. o godzinie 15:30 “Rio Bravo” (reż. Howard Hawks; 1959)

“Barwy ochronne”. Jeden z najważniejszych filmów “kina moralnego niepokoju”, poruszający problem konformizmu polskiej inteligencji. W czasie premiery “Barwy…” wzbudziły bardzo gorące, emocjonalne reakcje. Krzysztofowi Zanussiemu znakomicie udało się nawiązać kontakt z polskim odbiorcą, dotrzeć do jego niepokojów, często skrzętnie skrywanych lub nie do końca uświadamianych. “Barwy ochronne” nazwały po imieniu to, co w drugiej połowie lat siedemdziesiątych zaprzątało świadomość coraz większej liczby Polaków. Portretując zdemoralizowane, przeżarte układami i cynizmem, środowisko naukowców, Zanussi dawał zarazem do zrozumienia, że ów portret można rozumieć jako metaforę całego społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym wartościowe, uczciwe jednostki są brutalnie eliminowane przez bezwzględne, nie przebierające w środkach miernoty. Jedyną drogą jakiegokolwiek rozwoju i awansu jest służalcza przynależność do wszechobecnych koterii. Takie pojęcia jak talent, pracowitość czy sprawiedliwość tracą wszelki sens. Oś fabularną filmu stanowi konflikt między dwoma postawami. Wyrazicielem pierwszej jest docent Jakub Szelestowski – nie tylko bardzo inteligenty, ale i przebiegły. Świadomie wybrał drogę karierowicza, obfitującą w moralne kompromisy. Szelestowski to typ cynicznego mędrca, wyrachowanego egoisty, nie pozbawionego jednak odruchów buntu wobec własnej postawy. Jego adwersarz, młody magister Jarosław Kruszyński, nie może dostosować się do środowiska, z którym związał swe zawodowe losy. Idealistyczny, momentami naiwny, pełen czystych intencji jest zaprzeczeniem docenta. Nad oboma bohaterami unosi się jeszcze jak złowrogi cień osoba prorektora, odrażającego snoba o mentalności bazarowego cwaniaka. Wobec tej karykaturalnej, a jednocześnie groźnej postaci ideowo-etyczny spór Jakuba z Jarosławem okazuje się mało istotnym pojedynkiem pięknoduchów. Zawodowe losy obu uczonych nie zależą bowiem od wyniku ich filozoficznej batalii, tylko od kaprysu prorektora.

“Rio Bravo” – amerykański western na podstawie opowiadania B.H. McCampbell. Szeryf małego, odciętego od świata, miasteczka na Dzikim Zachodzie John T. Chance (John Wayne), aresztuje za morderstwo Joe Burdette’a (Claude Akins). Brat Joe, Nathan Burdette (John Russell) bogaty ranczer i przywódca miejscowych rabusiów, podejmuje działania zmierzające do jego uwolnienia. Szeryf, wraz ze swoimi zastępcami: alkoholikiem Dude (Dean Martin) oraz kulejącym staruszkiem Stumpym (Walter Brennan) podejmuje próbę przetrzymania Joe w areszcie przez tydzień (do czasu przybycia sędziego pokoju).

Zapraszamy do Kina Odra przy ul. Młyńskiej 3. Bilety w cenie 15 zł dostępne w kasie OWE Odra oraz online na kultura.olawa.pl

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.

Wybierz datę