KONCERT NOWOROCZNY: “W KRAINIE CZARDASZA”

Data: 06.01.2023 Miejsce: OWE Odra, ul. Młyńska 3 Bilety wyprzedane

Opis

Centrum Sztuki w Oławie zaprasza na widowisko muzyczne oparte na wątkach operetki „Księżniczka Czardasza” Emmericha Kalmana. Klasycznej operetki, która bawi, śmieszy i wzrusza, jest bowiem pełna dowcipnych dialogów oraz zgrabnych, wpadających w ucho melodii w rytmie czardasza. to zderzenie świata arystokracji ze światem szansonistek, w którym wątek miłosny rozgrywa się między księciem, a kobietą spoza szacownego kręgu „dobrze urodzonych”.
Doborowa obsada solistów scen polskich, para baletowa, kameralna orkiestra złożona z wrocławskich muzyków gwarantują Państwu wiele niezapomnianych przeżyć!

Występują:
Monika Gruszczyńska (SYLVA) – sopran
Anita Maszczyk (ANASTAZJA) – sopran
Michał Jopek (EDWIN) – tenor
Rafał Wróblewski (BONI) – tenor
Leopold Stawarz (FERI) – bas baryton
para baletowa: Magdalena Kurilec-Malinowska, Andrzej Malinowski
Orkiestra kameralna pod batutą koncertmistrza Radosława Brulińskiego

opracowanie muzyczne: Monika Gruszczyńska
adaptacja sztuki: Rafał Wróblewski
czas trwania koncertu: 90 minut

Zapraszamy 6 stycznia 2023 o godz. 17:00 do OWE Odra w Oławie przy ul. Młyńskiej 3. Bilety w cenie 70 zł (normalny) i 55 zł (ulgowy) dostępne w kasie OWE Odra oraz online na kultura.olawa.pl

 

Monika Gruszczyńska (SYLVA)

Sopranistka jest rodowitą wrocławianką. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, następnie kształciła się w Liceum Muzycznym w klasie fortepianu i organów. W 2000 roku ukończyła 6-letnie studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Sopranistka jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. W swojej karierze artystycznej wystąpiła na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m. in. Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, czy Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. W 1999 roku została solistką Teatru Muzycznego –Operetki Wrocławskiej, w którym to kreowała wiele ról w spektaklach takich jak: „Księżniczka Czardasza”, która jest jej ukochaną operetką. Z początkiem 2007 roku podjęła pracę jako aktorka z Wrocławskim Teatrem Komedia, z którym związana jest do dzisiaj. Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową. Ma na swoim koncie występy m. in. w Niemczech, Austrii, Belgii, Anglii, Szwajcarii, Francji,Hiszpanii, Słowacji i Watykanie. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dziedzinie wokalistyki na Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2013 roku nagrała płyty: „Najpiękniejsze polskie kolędy” oraz piosenki okresu międzywojennego, a także płytę solową z ariami i duetami operetkowymi z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. Zapraszana jest do nagrań programów muzycznych Telewizji Polskiej. Zagrała również w serialu „Pierwsza miłość”. Solistka jest również wykładowcą akademickim. Prowadzi zajęcia z emisji głosu na Politechnice Wrocławskiej, prowadziła na Uniwersytecie Wrocławskim, Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Szkole Wyższej.”

 

 

Anita Maszczyk (ANASTAZJA), sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno – Aktorskim, w klasie śpiewu solowego Haliny Skubis. Kunszt wokalny doskonaliła także pod opieką wspaniałej polskiej śpiewaczki profesor Jadwigi Romańskiej. Na zawodowej scenie muzycznej debiutowała partią Adeli wZemście nietoperza” Johanna Straussa w Operze Śląskiej w Bytomiu. Partię tę śpiewała także w Operze Krakowskiej, Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego, którego solistką była w latach 2001-2016.

Z jej licznych ról należy wymienić: Rosinę wCyruliku sewilskim Rossiniego”, Frasquitę wCarmen” Bizeta, Anninę w „Nocy w Wenecji” oraz Franzi w Wiedeńskiej krwi Straussa, Silvę i Stasi w „Księżniczce czardasza” i Maricę wHrabinie Maricy” Kálmána, Hannę Glawari w „Wesołej wdówce” Lehára, Eurydykę w „Orfeuszu w piekle” Offenbacha, Irenę Molloy w „Hello Dolly!”Hermana, Maggie w „Dajcie mi tenora” Ludviga, Bessie w „Kwiecie Hawaii” Abrahama. Śpiewała w Paryżu (2001, 2002), Londynie (2007, 2008) i w Chicago (2011). Współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami i orkiestrami kameralnymi. Od 2003 r. śpiewa w cyklicznych koncertach „Z batutą i humorem” pod batutą Macieja Niesiołowskiego. Współpraca ta zaowocowała nagraniem płyty “Intermezzo”, znajdującej się w katalogu prestiżowej wytwórni płytowej DUX. Kolejne wydawnictwo płytowe z jej udziałem to „Muzyka znad Warty”, album wydany w czerwcu 2022 roku, dzięki otrzymanemu stypendium artystycznemu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W maju 2018 podjęła współpracę z Michałem Znanieckim jako asystent reżysera, wspólnie realizując „Idomeneo” W.A Mozarta i „Maria de Buenos Aires” A.Piazolli w Warszawskiej Operze Kameralnej, „Pajace” R. Leoncavallo i „Gianni Schicchi” G.Pucciniego, w Operze na Zamku w Szczecinie, „Candide” L. Bernsteina” w Operze Krakowskiej oraz „Zaflis” dla Fundacji Jutropera. Równocześnie prowadzi działalność pedagogiczną i menedżerską, a także wciela się w rolę animatora kultury. Jest współzałożycielką Jurajskiej Orkiestry Kameralnej, a także Przedstawicielem dwóch współtworzonych przez siebie Stowarzyszeń (Filharmonia Jurajska, Krocz-Art).

 

 

Michał Jopek (EDWIN), tenor

Pochodzi z Koszalina, tam ukończył szkołę muzyczną II stopnia w klasie gitary. W 2022 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Wokalno- Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem wielu Ogólnopolskich i Międzynarodowych konkursów wokalnych. Współpracował z wieloma uznanymi dyrygentami oraz koncertował w filharmoniach w Polsce jak i za granicą.

 

 

 

 

 

Rafał Wróblewski (BONI), tenor

Tajniki śpiewu oraz prawa zgłębiał na uczelniach wrocławskich; organista. Swoją pracę artystyczną zaczynał w Operze Wrocławskiej, z którą związany był kilka lat. Współpracował w międzyczasie z Operetką Wrocławską oraz licznymi chórami. W 2001 debiutował na scenie musicalowej rolą Motla w „Skrzypku na dachu” w produkcji Teatru Muzycznego w Łodzi. Specjalizuje się w repertuarze barokowym oraz mozartowskim. Brał udział w wielu produkcjach operowych, operetkowych i musicalowych. Choreograf (m. in. współpracował z Teatrem Kochanowskiego w Opolu). Przez wiele lat związany z grecką sceną musicalową.

 

 

Leopold Stawarz (FERI), bas baryton

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu Tadeusza Leśniczaka.

Śpiewak, dyrygent, chórmistrz. Już w czasie studiów prowadził bogatą działalność współpracując z Operetką Śląską w Gliwicach. Po ukończeniu edukacji współpracował z Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Muzycznym w Lublinie. Od 15 lat współpracuje z Towarzystwem Muzyczno- Śpiewaczym w Dębicy, z którym realizuje dzieła sceniczne takich kompozytorów jak G. Verdi, G. Bizet, G. Donizetti, J. Strauss, G. Rossini, S. Moniuszko. Ma na swoim koncie występy z Filharmonią Dowcipu i Waldemarem Malickim, z Orkiestrą Sinfonietta de Paris pod dyrekcją Dominika Fanal, z którą to realizował cykl koncertów w Paryżu (Mesjasz, Requiem W.A. Mozarta, IX Symfonia L.van Beethovena) a także z Maciejem Niesiołowskim. Z Agencją Pro Musica koncertował w całej Europie Zachodniej śpiewając takie partie jak Carmina Burana ( baryton solo) czy Dancairo w Carmen. Jest śpiewakiem wszechstronnym odnajdującym się w repertuarze klasycznym,a także w rozrywkowym. Ukończył studia podyplomowe w zakresie chórmistrzostwa na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy co pozwala mu realizować się jako dyrygent. Teraz podjął kolejne wyzwanie jako student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale teorii, kompozycji i dyrygentury w klasie dyrygentury symfoniczno – operowej Mirosława Jacka Błaszczyka. Współzałożyciel Jurajskiej Orkiestry Kameralnej, z którą przygotowuje projekty z zakresu muzyki poważnej, a także rozrywkowej, m. in: współpraca z Markiem Piekarczykiem, Krzysztofem Cugowskim, Michałem Gasz. Brał także udział w kilku realizacjach telewizyjnych.

 

Radosław Bruliński.

W 1993 r. ukończył Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec. W latach 1993 – 1999 występował jako muzyk orkiestrowy w wielu krajach Europy, m.in.: Niemczech, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Norwegii. W 1999 r, podjął pracę w Teatrze Muzycznym – Operetce Wrocławskiej i do 2002r. kontynuował ją w Teatrze Muzycznym Capitol. Od 2002r. prowadzi działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych we Wrocławiu, Trzebnicy i Jeleniej Górze. Obecnie jest pierwszym skrzypkiem kwartetów smyczkowych Divertimento i Consonans, a także zajmuje się aranżacją różnych gatunków muzyki na kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną. W jego dorobku można znaleźć transkrypcje utworów znanych zespołów: Metallica i Guns N’ Roses, jak też utworów polskiej muzyki lat dwudziestych XX wieku.