Wystawa “Terytoria”

Data: Marzec 2024 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 | Galeria OKO Wstęp wolny

Opis

Zapraszam na symboliczną podróż, w obszar eksperymentów z formą ceramiczną, której powierzchnię dopełniają malarskie narracje. „Terytoria” są autorskim zapisem refleksji nad eksploracją otaczającej nas czasoprzestrzeni wypełnionej emocjami i wspomnieniami miejsc i ludzi, których na swojej drodze spotykamy.

Zapis wytyczania takiej osobistej eksploracji przestrzeni zarówno w skali makro, jak i mikro zamykam w ceramicznym tworzywie. Kształty moich form postrzegam, jako przestrzenne podobrazia, które wypełniam malarskimi zapiskami z osobistej podróży, jaką jest życie. Intymna skala ludzkiego ciała, zarysy map wyznaczające pewne terytoria, a nawet wykraczające poza granice naszego habitatu – to obszary, w których nieustannie znajduję inspirację, doświadczam je, analizuję, by potem tworzyć. Minimalistyczne i geometryczne układy wzbogacam malarsko-graficznymi historiami, którymi interpretuję otaczający mnie świat. Kolekcja dzieł składająca się na wystawę jest rezultatem mojej wieloletniej eksploracji możliwości malarskich na powierzchni ceramicznej i eksperymentów z ceramicznymi technikami dekoracyjnymi, takimi jak techniki malowania szkliwami, angobami, farbami naszkliwnymi, monotypii oraz sitodruku. Malarskie kompozycje, graficzne impresje pokrywające trójwymiarowe formy – wszystko to stanowi część pejzażu „Terytoriów” pełnych labiryntów symboli, metafor i emocji.

Wystawa „Terytoria” jest nie tylko subiektywną „kolekcją” wycinków czasoprzestrzeni, lecz także zaproszeniem do odkrywania ukrytych znaczeń i własnych interpretacji dotyczących rozważań o przestrzeni – zarówno tej fizycznej, jak i symbolicznej i ulotnej.

Joanna Teper.

 

Bio o autorce:

Studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1990-95. Dyplom z zakresu projektowania ceramiki pod kierunkiem prof. Ireny Lipskiej- Zworskiej w 1995 r. od 1996 roku jest związana z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
W latach 1996- 2012 była zatrudniona na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Katedrze Malarstwa Architektonicznego i Multimediów. Swoją akademicką karierę zaczynała jako asystentka w Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie kierowanej przez prof. Stanisława Szybę. Od 2013 pracuje na Wydziale Ceramiki i Szkła w katedrze ceramiki. Obecnie na stanowisku profesora uczelni prowadzi pracownię, w której realizuje autorski program kształcenia przybliżający studentom kierunków malarstwa i ceramiki możliwości i potencjał ekspresji malarskiej w medium ceramicznym. Działania malarskie w ceramice realizowane w jej pracowni są ciekawym i unikatowym w skali kraju uzupełnieniem warsztatu kolejnych pokoleń artystów studiujących na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Jako czynna artystka podejmuje wiele działań popularyzujących sztukę m.in. w 2016 była współtwórczynią idei oraz kuratorką wraz z prof. Katarzyną Koczyńską- Kielan wydarzenia kulturalnego: „Międzynarodowego Muralu Ceramicznego Spotkajmy się / Let’s meet – Wroclaw’2016”, w którym wzięło udział: 264 artystów z 34 krajów, zrealizowanego w ramach wydarzenia Wrocław 2016-Europejska Stolica Kultury. Monumentalna ścienna realizacja została zrealizowana we Wrocławiu na ścianie Przejścia Słodowego – komunikacyjnym ciągu pod skrzyżowaniem ul. Oławskiej i ul. Piotra Skargi, promując ceramiczne tradycje regionu oraz unikatowy w skali kraju ośrodek akademicki kształcący współczesnych artystów ceramików. Projekt stał się oryginalnym świadectwem wielowiekowej tradycji rzemiosła i sztuki ceramiki obecnej na tym obszarze Dolnego Śląska i dziś na dobre wpisał się do kanonu murali w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Artystka w 2020 roku wraca do działań w kontekście architektury wraz z dr Łukaszem Karkoszką zrealizuje „Mozaikę Pamięci”- wielkoformatowe malarstwo ceramiczne na elewacji budynku Centrum Kultury Agora we Wrocławiu.
Zaangażowanie w pracę pedagogiczną i organizacyjną łączy z bardzo aktywną twórczością artystyczną. Joanna Teper jest konsekwentną w swoich poszukiwaniach artystką aktywnie włączającą się w dyskurs sztuki, promującą współczesną polską szkołę ceramiki artystycznej na forum krajowym i międzynarodowym. Do 2024 roku artystka wzięła udział w 88 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą i 9 indywidualnych, jest finalistka 17 zagranicznych i 9 krajowych konkursów plastycznych. Swoją twórczość lokuje interdyscyplinarnie pomiędzy malarstwem, grafiką i rysunkiem w obszarze ceramiki. Jej działania ukierunkowane na rozwiązywaniu problemu ich zależności na płaszczyźnie obrazu ceramicznego otwierają przed nią szerokie pole twórczych poszukiwań i mają zastosowanie w jej działalności akademickiej i dydaktycznej. Na jej bogaty i urozmaicony dorobek składają się realizacje ceramiczne o charakterze unikatowym. Zajmuje się ceramiką artystyczną, w której eksploruje ceramiczną powierzchnię traktując ją jako przestrzeń malarskiej i graficznej ekspresji. W 2022 roku została laureatką dwóch międzynarodowych konkursów ceramicznych. Jej praca ceramiczna “INNER SPACE.03” została nagrodzona Grand Prix w kategorii „Design i nowe formy w ceramice” na 92 edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Ceramiki La Rambla. Jury doceniło jej nieszablonowe podejście do powierzchni ceramicznej i użycie oryginalnych działań pogranicza malarstwa i grafiki.