WYSTAWY: LIPIEC – SIERPIEŃ

Data: LIPIEC – SIERPIEŃ Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 | Galeria OKO Wstęp wolny

Opis

Galeria „OKO”:

#analogowaoława – wystawa prac pod kierunkiem Zbyszka Kordysa

termin wystawy: 23.06-12.07

Zapach chemikaliów, kuwety, powiększalniki – to krajobraz doskonale znany wszystkim tym, którzy fotografią interesowali się jeszcze zanim cyfrowa rewolucja kompletnie zmieniła sposób w jaki fotografujemy. Stare narzędzia i technologie całkowicie odeszły do lamusa, wciąż jednak są obiektem zainteresowania zapaleńców, którzy w pełni manualny proces ciemniowy stawiają ponad fotoszopowe sztuczki. Centrum Sztuki w Oławie na fotograficznej mapie Polski jest miejscem wyjątkowym, bo od dziesięciu lat nieprzerwanie grupa pasjonatów kultywuje niemal zupełnie zapomniane stare techniki fotografowania. 

Zainteresowanych dołączeniem do grupy polecamy śledzenie naszej strony, zapisy na zajęcia warsztatowe odbywają się na początku września.

Poplenerowa wystawa Letnich Warsztatów Artystycznych

termin wystawy: 17.07-31.08

wernisaż: 17.07 g. 17:00 – wstęp wolny

Wystawione zostaną prace uczestników Letnich Warsztatów Artystycznych, które postaną podczas wielu różnorodnych warsztatów prowadzonych przez profesjonalnych artystów, którzy ukończyli szkoły artystyczne oraz mają za sobą wiele wystaw w kraju i za granicą.

EBRU- MALOWANIE NA WODZIE – warsztaty pełne koloru i niespodzianek. Ebru to wyjątkowa turecka sztuka malarstwa. Kolory unoszące się na wodzie z których za pomocą odpowiednich tworzy się niezwykłe wzory Stworzone kompozycje odbijane są na różnych materiałach.

MALARSTWO IMPASTOWE – OLEJNE – punktem wyjścia do stworzenia abstrakcyjnych obrazów dla uczestników będzie pejzaż, impasto (wł. impasto – ugniatam) to technika stosowana w malarstwie olejnym lub akrylowym (rzadziej temperowym), polegająca na nakładaniu farby grubą, wypukłą warstwą przy pomocy pędzla lub szpachli.

WARSZTATY BATIKU – technika wywodzi się z Indonezji, jest to bardzo stara i szlachetna metoda malowania tkanin polegająca na malowaniu tkaniny woskiem i pokrywaniu jej barwnikiem. Technika ta daje nieograniczone możliwości w osiąganiu różnych efektów, jednym z nich są charakterystyczne spękania zwane “krakelurą”. 

CERAMIKA RAKU – stara technika wypału zapoczątkowana w Japonii w XVI w. naczynia lepione ręcznie były wypalane w niskich temperaturach, często bez użycia szkliw, wyjmowane z ognia i studzone w wodzie lub na powietrzu. Od tamtej pory technika ta jest już zmodyfikowana i naczynia można poddawać redukcji np. w trocinach co nadaje ceramice dodatkowe walory odymienia. 

MOZAIKA TECHNIKĄ TRANCADIS – uczestnicy warsztatów wykonają mozaikę z wizerunkiem pegaza, który stanowi logo Centrum Sztuki w Oławie, przy użyciu połamanych kolorowych talerzy, zbitych kawałkach płytek ceramicznych, porcelany, stłuczonych kubków czy talerzy, szkła, guzików, muszli

Prowadzący:

Dominika Chochołowska-Bocian– malarka, scenografka, instruktorka zajęć artystycznych, właścicielka marki Secret Spot. Miłośniczka i aktywna twórczyni teatru plastycznego, autorka lalek teatralnych i artystycznych. Absolwentka ASP we Wrocławiu (na wydziale malarstwa + fakultet ze scenografii), studium charakteryzacji filmowej i teatralnej oraz studiów podyplomowych na UWr z pedagogiki.

Magdalena Wesołowska – Kuta – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pasjonatka techniki batiku, shibori, ebru i innych technik związanych z tkaniną artystyczną. Założycielka Manufaktury Batiku w Krakowie.

EWA MARKOWSKA – Absolwentka Wydziału Rzeźby (2012-2017 r.) i Studium Pedagogicznego na Wydziale Malarstwa (2013-2015r.) w ASP w Krakowie oraz Wydziału Sztuk Wizualnych w ASP w Łodzi (2009-2012r.). Pracowała na Wydziale Rzeźby w ASP w Łodzi (2018-2021r.). Laureatka stypendium MKiDN Młoda Polska 2021. Zwyciężczyni międzynarodowego konkursu i uczestniczka mobilnej rezydencji artystycznej w projekcie The Universal Sea-Pure or Plastic? Główna nagroda za cykl rzeźb „Schemat, który przetrwa wieki” zrealizowanych w nurcie upcycling art. Uczestniczka plenerów i wystaw zbiorowych-krajowych i zagranicznych (m. in. Międzynarodowa wystawa konkursowa FACE 2020 będąca inicjatywą brytyjskiego The Society of Portrait Sculpture).

Przez okres wakacyjny Galeria „OKO” czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.30

Korytarz nr 1 i 2:

Akwarele – Agata Cycoń/Mateusz Jakubczyk/Tomasz Pleszczyński/Arek Turkiewicz

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace, które powstały w pracowniach terapeutycznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Gliwicach. Autorzy wyjątkowo biegle władają wymagającą, ale pełną wdzięku techniką akwareli. Część prac ( Agata Cycoń) powstała w połączeniu z XIX wieczną techniką fotograficzną – cyjanotypią.