Wystawa na ekranie: “Młody Picasso”

Data: 19 września 2020 Miejsce: KINO ODRA, ul. Młyńska 3 Wstęp wolny

Opis

Centrum Sztuki w Oławie we współpracy z Urzędem Miejskim i Biblioteką “Koronka” zapraszają na nieodpłatny pokaz wyjątkowej wystawy: “Młody Picasso” na dużym ekranie kinowym.

W dniu 19 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa o godz. 21:00 zapraszamy do Kina ODRA na film w reżyserii Phila Grabsky’ego opowiadający o jednym z najwybitniejszych artystów wszech czasów. Pablo Picasso aż do swojej śmierci w 1973 roku był jednym z najbardziej płodnych artystów. Wiele filmów zajmowało się późniejszymi latami jego życia i twórczości – dziełami i szerokim kręgiem przyjaciół. Ale gdzie i jak to się wszystko zaczęło? Co spowodowało, że Picasso zajął pierwsze miejsce wśród twórców sztuki europejskiej? Nadszedł czas, aby spojrzeć na wczesne, zwykle pomijane, lata życia Picassa; wychowanie i naukę, które doprowadziły do jego niezwykłych osiągnięć. Trzy miasta odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się przyszłego malarza: Malaga, Barcelona i Paryż. Film wyjaśnia, w jaki sposób młody twórca rozwijał swoje rzemiosło. Przyglądając się uważnie dwóm kluczowym wczesnym okresom – tak zwanemu Okresowi Niebieskiemu i Okresowi Różowemu – film przenosi nas aż do 1907 roku i momentu powstania kluczowego obrazu w historii sztuki współczesnej – „Les Demoiselles d’Avignon” („Panien z Awinionu”). Był to obraz, który wstrząsnął światem sztuki, ale i zmienił go nieodwołalnie. Picasso miał wtedy tylko 25 lat… Ściśle współpracując ze wszystkimi trzema Muzeami Picassa w Maladze, Barcelonie i Paryżu, autorzy filmu wyjaśniają, jak wzniósł się na takie wyżyny geniuszu.

Bezpłatne wejściówki dostępne od 11 września w: kasie Kina Odra, Bibliotece “Koronka” oraz w Wydziale Promocji Urzędu Miejskiego.