Mała draka o zwierzakach

Data: 23 listopada 2018 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 Brak biletów

Opis

„Mała draka o zwierzakach” to spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, który w ciągu 45 minut zachwyci dzieci i rozbawi dorosłych.
Malina Prześluga, ceniona dramatopisarka napisała wierszowaną opowieść o zwierzątkach. Bohaterów wybrała spośród tych gatunków, którym grozi wyginięcie, które w niesprzyjającym im świecie walczą o przetrwanie. Szczeżuja, pijawka lekarska, żółw grecki, piękne ptaki – kaczka hełmiatka, kulon i batalion – mogą być już niedługo obecne tylko na zdjęciach, w ogrodzie zoologicznym albo… w galerii zagrożonych zwierząt. I tam zaprasza widzów Ewa Piotrowska, reżyserka przedstawienia. Galeria, po której „oprowadzają” zwiedzających panie Zwierzyńska i Ptaszyńska, nie przypomina bynajmniej surowej muzealnej sali z gablotami pełnymi przykurzonych eksponatów. To przytulny babciny pokój (spektakl wystawiany jest w kameralnej atmosferze), pełen staroświeckich sprzętów, przedmiotów codziennego użytku z minionej epoki, kuferków i walizek, w których kryją się prawdziwe skarby, czyli nasi zwierzęcy bohaterowie. Za sprawą pań Zwierzyńskiej i Ptaszyńskiej ten zwierzęcy świat ożywa na oczach widzów, zwierzaki dzielą się swoimi problemami, obawami, kłócą, przekomarzają. Dowcipne wierszyki Maliny Prześlugi (skojarzenia z twórczością Jana Brzechwy i Juliana Tuwima) charakteryzują każde zwierzątko, indywidualizują je, a przy tym łatwo wpadają w ucho i – co widać po żywiołowej reakcji małych widzów – działają na dziecięcą wyobraźnię. W „Małej drace o zwierzakach” aktorski popis dają Mariola Ordak-Świątkiewicz jako energiczna szefowa niezwykłej galerii i Dorota Nowak w roli jej niesubordynowanej podwładnej. Imponuje ich komiczna siła oraz umiejętność błyskawicznego nawiązywania kontaktu z widownią. Oprawą plastyczną widowiska zajęła się znakomita scenografka, miłośniczka starych i pięknych przedmiotów, Julia Skuratova. Brawa należą się zresztą wszystkim twórcom przedstawienia za tę zabawną, lekkostrawną edukację ekologiczną.

Na spektakl “Mała draka o zwierzakach” w ramach programu Teatr Polska zapraszamy wszystkich, a szczególnie dzieci od lat czterech! Po spektaklu zapraszamy na godzinne warsztaty.
Mała draka o zwierzakach, 23.11.2018 godz. 17:00, Ośrodek Kultury w Oławie, ul. 11 Listopada 27, bilety: 10 zł.UWAGA! Limitowana ilość miejsc – 80

(Na podstawie recenzji Małgorzaty Kroczyńskiej, NTO, 6.02.2018)