SZTUKA CIĘ SZUKA

Data: Miejsce: Online

Opis

SZTUKA CIĘ SZUKA – OFERTA ONLINE CENTRUM SZTUKI W OŁAWIE” z dofinansowaniem Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci

„SZTUKA CIĘ SZUKA – OFERTA ONLINE CENTRUM SZTUKI W OŁAWIE” dofinansowana przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci została zakończona!

Niespełna 3 miesiące temu informowaliśmy, że nasza oferta online znalazła się wśród 1182 zwycięskich projektów (spośród blisko 6000 złożonych wniosków) dofinansowanych ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”. Z kolei dziś z dumą informujemy, że nasze zadanie zostało zakończone! Jego efektem są 34 filmy, wystawa, recitale, transmisje na żywo i webinaria z bogatą i zróżnicowaną ofertą kulturalną on-line skierowaną do różnych grup odbiorców.

Początki były trudne… Zaczynaliśmy w nowej rzeczywistości pełnej rygorystycznych obostrzeń, w której społeczeństwo miało mocno ograniczony dostęp do oferty kulturalnej. Stąd pomysł, aby w dużym stopniu przenieść działania do sieci. Naszym celem było również wsparcie lokalnego środowiska artystycznego, za które czujemy się odpowiedzialni, dając mu szansę na zaproszenie widza, za pośrednictwem narzędzi on-line, do ich świata sztuki.

Wierzymy, że te działania są i będą przewodnikiem po świecie lokalnej kultury, nie tylko dla naszych dotychczasowych odbiorców, ale i dla nowych użytkowników. Wychodzimy z naszymi inicjatywami naprzeciw zewnętrznym oczekiwaniom, co pozwoli nam ocenić, które z działań będą mogły być rozwijane w przyszłości, również w trybie stacjonarnym. Wszystkie realizacje zostały zaprezentowane na kanale YouTube oraz w innych mediach społecznościowych Centrum Sztuki w Oławie i będą mogły być wykorzystane w przyszłości, w dogodnym miejscu i czasie. Zachęcamy do subskrybowania kanału YouTube Centrum Sztuki w Oławie, odwiedzania naszej strony internetowej i innych mediów społecznościowych.

Czas realizacji zadania: maj-sierpień 2020.

Kwota dofinansowania ze środków NCK – 29.000 zł, całkowity koszt zadania – 36.200 zł.

Wykaz zadań w podziale na odbiorców zadania:

Oferta dla seniorów i słuchaczy Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Narzędzia wirtualne

Cykl trzech webinariów przybliżających seniorom, jak poznać i wykorzystać narzędzia wirtualne w kulturze.

Prowadzący:

Dawid Stanasiuk – pedagog i robotyk. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Jego projekty zdobyły szereg nagród na konkursach robotycznych w całym kraju. W centrum jego zainteresowań są roboty humanoidalne – kroczące i społeczne. Z satysfakcją dzieli się swoją wiedzą, ucząc programowania, elektroniki i robotyki, dzieci, młodzież i dorosłych. Aktualnie działa głównie jako metodyk i główny edukator w ramach własnej działalności edukacyjnej – “Mimir – Cyfrowa Edukacja”. Uczniom powtarza, że mając dostęp do dzisiejszej technologii: elektroniki, programowania i drukarek 3D możemy w domu tworzyć co tylko chcemy, a ogranicza nas głównie nasza wyobraźnia. Od czterech lat prowadzący zajęcia komputerowe dla Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Narzędzia wirtualne cz. 1 – Konto Google (gmail)

W tym odcinku nauczymy się zakładania konta na google.com, bezpiecznego korzystania z tego portalu za pomocą przeglądarki internetowej i aplikacji mobilnych, samodzielnego korzystania z poczty elektronicznej e-mail, wysyłania i odczytywania wiadomości (zarówno na komputerze jak i smartphonie z systemem Android) oraz aktywnego uczestnictwa w transmisji na żywo odbywającej się na portalu youtube.com.

Narzędzia wirtualne cz. 2 – Chmura

Odcinek poświęcony dzieleniu się plikami za pomocą chmury (w ramach usługi Dysk Google) zarówno na komputerze jak i smartphonie z systemem Android.

Narzędzia wirtualne cz. 3 – Podsumowanie

W ostatnim odcinku cyklu omówiono najczęstsze problemy nurtujące uczestników webinariów: przesyłanie danych, WI-FI, obsługi Youtuba, Facebooka i WhatsAppa.

Szkatułka wspomnień Amici del Canto

“Szkatułka wspomnień Amici del Canto” to filmowy efekt dwumiesięcznych zadań warsztatowych realizowanych w okresie czerwiec – lipiec 2020 wśród członkiń chóru Amici del Canto działającego przy Oławskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Ich rezultatem jest zebranie życiowych wspomnień w formie wspólnego filmu ze ścieżką dźwiękową w postaci utworów nagranych przez chór.

Celem działania było stworzenie zadania dla seniorów, które będzie wzmagać ich poczucie przynależności do chóru i Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zaspokajać potrzeby społeczne i rozwijać kapitał społeczny.

Pomysłodawcą i koordynatorem autorskiej koncepcji jest Barbara Szarejko-Nestor – kierownik artystyczny chóru Amici del Canto. Absolwentka trzech kierunków studiów magisterskich: Dyrygentury, Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej i Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim a także Podyplomowych Studiów Emisji Głosu w Bydgoszczy. Indywidualnie oraz z prowadzonymi zespołami zdobyła blisko 30 nagród i wyróżnień m.in. Zasłużony dla Kultury Polskiej. Autorka scenariuszy kilkuset koncertów i imprez interdyscyplinarnych takich jak „Plastyczne śpiewanie” czy „Muzyka ciszy” (spektakl muzyczny dla osób głuchoniemych). Zorganizowała i przeprowadziła kilkadziesiąt sesji warsztatowych z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Animatorka senioralnego życia artystycznego we Wrocławiu, zapraszana jako juror i doradca w sprawach artystycznej działalności senioralnej.

Przy realizacji zadania zaangażowani byli również:

Robert Maniak – reżyseria i opracowanie scenariusza

Katarzyna Krajewska – opieka literacka zgromadzonego materiału

Łukasz Perek – opracowanie muzyczne materiału filmowego

Wojtek Rutkowski – montaż filmu

 

Warsztaty malarskie on-line: Akwarela – Sztuka Kapryśna

Cykl pięciu odcinków warsztatowych pokazujących techniki malowania akwarelą, w których artystka – Bożena Potoczny prezentuje podstawowe zasady malowania, zdradza odbiorcom, jak eksperymentować oraz przedstawia zasady utrzymania cech charakterystycznych dla akwareli. Podczas zaprezentowanych odcinków pokazana jest również praca artystki na żywo.

Prowadząca:

Bożena Potoczny – absolwentka Liceum Plastycznego i Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła Studia Podyplomowe we wrocławskiej Szkole Teatralnej oraz na Akademii Sztuk Pięknych. Autorka wielu wernisaży malarskich. Od 2009 roku prowadzi zajęcia malarskie i teatralne w Oławskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Warsztaty malarskie cz. 1 – Przypadek czy precyzja?

W pierwszym odcinku cyklu przedstawiamy niezbędne materiały do malowania akwarelą, pokazujemy technikę przygotowania artystki do pracy i jej metody tworzenia obrazów.

Warsztaty malarskie cz. 2 – Nie malujemy urody rzeczy, lecz obrazy o urodzie rzeczy

Odcinek poświęcony pejzażom.

Warsztaty malarskie cz. 3 – Interpretacja rzeczywistości

Malowanie w oparciu o własne fotografie, pocztówki i zapamiętane z pamięci widoki.

Warsztaty malarskie cz. 4 – Od realizmu do abstrakcji

Odcinek poświęcony sposobom widzenia i przedstawienia realistycznych rzeczy w sposób abstrakcyjny.

Warsztaty malarskie cz. 5 – W stronę kreatywności

W ostatniej odsłonie cyklu otrzymamy od artystki praktyczne rady dotyczące m.in. kreacji światła i cienia, dostosowania pędzli do tematyki pracy, sposobów malowania, układania dłoni, łączenia kolorów itp.

Senior ma głos! Emisja głosu w pigułce

Cykl pięciu spotkań on-line dla seniorów, podczas których zostały przedstawione podstawowe ćwiczenia z zakresu emisji głosu oraz instruktaż wspólnego śpiewania polskich piosenek z przygotowanymi tekstami. Dzięki tym warsztatom nauczycie się Państwo 4 polskich coverów przy akompaniamencie fortepianu. Ostatnie nagranie jest powtórką wszystkich piosenek w formie recitalu prowadzącej – Kamili Bakalarczyk-Kruk przy akompaniamencie Waldemara Maszyńskiego.

Prowadząca:

Kamila Bakalarczyk-Kruk – wokalistka, autorka tekstów, bohemistka. Trener emisji głosu, śpiewu. Certyfikowany pedagog wokalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogów Wokalnych Natural Voice Perfection. Terapeuta głosu techniką Doctor Vox Voice Therapy. Ukończyła „Kształcenie głosu i mowy” oraz „Przygotowanie do nauki emisji głosu” na SWPS w Warszawie. Występowała na najważniejszych festiwalach polskiej piosenki m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Top of the Top Sopot Hit Festiwal, Przeboju Lata RMF FM i koncertach telewizyjnych jako wokalistka chórkowa w zespole Anny Wyszkoni. Ma na swoim koncie także współpracę m.in. z Krzysztofem Cugowskim, zespołami Bracia, Golec uOrkiestra, The Crackers, big bandami i zespołami coverowymi. Niedawno rozpoczęła pracę nad solowym albumem.

Akompaniament:

Waldemar Maszyński – producent muzyczny, kompozytor, instrumentalista i wokalista. Absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej: kompozycja, akordeon.

Senior ma głos! Emisja głosu w pigułce cz.1 – “Baju, baj”

W tym odcinku artystka przypomni piękną polską piosenkę “Baju, baj” oraz zaprezentuje krótką rozgrzewkę wokalną.

Senior ma głos! Emisja głosu w pigułce cz.2 – “Autostop”

Zapraszamy na kolejną porcję ćwiczeń wokalnych i piosenkę. Tym razem “Autostop” z repertuaru Karin Stanek! Wyruszcie w muzyczną podróż razem z nami!

Senior ma głos! Emisja głosu w pigułce cz.3 – “Kawiarenki”

Odcinek, w którym – po uprzedniej rozgrzewce z emisji głosu – nauczycie się Państwo słów do piosenki “Kawiarenki”.

Senior ma głos! Emisja głosu w pigułce cz.4 – “Lato, lato, lato czeka”

W kolejnej porcji ćwiczeń wokalnych piosenka “Lato, lato, lato czeka”.

Senior ma głos! Emisja głosu w pigułce cz.5 – Recital

Ostatnie nagranie z cyklu jest powtórką wszystkich piosenek w formie recitalu prowadzącej – Kamili Bakalarczyk-Kruk przy akompaniamencie Waldemara Maszyńskiego.

Oferta dla osób dorosłych i młodzieży

Barwy Oławy w czarno-białych kadrach Lesława Mazura”

Przedstawiamy film ukazujący organizację wystawy prac wybranych fotografii Lesława Mazura w Galerii OKO, działającej w ramach Centrum Sztuki w Oławie.

Wystawa została przygotowana ze skanów starych negatywów, które od długiego czasu czekały na ich wykorzystanie. Komisarz wystawy – Zbigniew Kordys wykonał retusz skanów pozwalający na druk zdjęć w dużym formacie: 50×70 cm. Zdjęcia zostały sfilmowane i są uzupełnione relacją autora – Lesława Mazura, oprowadzającego po wystawie.

Fotograf:

Lesław Mazur – oławianin, fotograf-amator dokumentujący miasto od lat 60-tych XX wieku. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat archiwizował wykonane fotografie, publikował je w lokalnej prasie oraz na portalach medialnych i społecznościowych. Seria artykułów w Gazecie Powiatowej, pokazujących powojenną Oławę oczami, a raczej obiektywem Lesława Mazura, spodobała się czytelnikom oraz wszystkim, którzy mieli okazję zobaczyć te unikatowe fotografie. W grudniu ubiegłego roku autor wydał album pod tytułem „Oława w latach 60. i 70. w ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura”.

Zbyszek Kordys – fotograf, edukator. Od lat związany z fotografią, uczył się jej od czołowych polskich twórców fotografii modowej i reklamowej. Specjalizuje się w kompleksowym przygotowaniu produkcji wystaw – skanowaniu, postprodukcji, druku i oprawie. Student ITF w Opavie. Prowadzi laboratorium PrintShop1923 (1923.pl) i uczy jak się robi zdjęcia – m.in. w warszawskim SDK-u, Wrocławskiej Szkole Fotografii i Centrum Sztuki w Oławie. Jako fotograf, aktywny dokumentalista, portrecista i pejzażysta, wierny jest tradycyjnym srebrowym metodom obrazowania.

Barwy Oławy w czarno-białych kadrach Lesława Mazura – film

… Robienie zdjęć to “zatrzymanie chwili w czasie. Pstryk i na ułamek sekundy mamy zatrzymany czas…” (Lesław Mazur)

“Te moje zdjęcia może nie są na nagrody, ale one przywracają ludziom pamięć, młodość. Nagle ktoś przypomina sobie, co się wtedy wydarzyło na podwórku przy trzepaku. I to staje się dla niego ciekawe, ważne” – wypowiedź autora wystawy, do której komentarz napisał Jerzy Kamiński, redaktor Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich:

“Tytuł mówi wszystko. Oczywiście ktoś z zewnątrz zobaczy tu “tylko” stare czarno-białe zdjęcia dawnej Oławy. Ale my – miejscowi – zobaczymy znacznie więcej. Siebie, swoje życie, swoje wspomnienia, swoją młodość. Nawet kolory…” .

Zapraszamy również do elektronicznego obejrzenia fotografii prezentowanych podczas wystawy:  kultura.olawa.pl/wydarzenia/wystawa-leslawa-mazura/

Cyjanotypia edukacja fotograficzna on-line

Cyjanotypia jest mało znaną techniką fotograficzną wykorzystującą światłoczułość soli żelaza. Dzięki filmikom warsztatowym, uczestnicy mają okazję stworzenia roślinnych fotogramów z wykorzystaniem techniki cyjanotypii na papierze oraz tkaninie.

Fotogram to obraz na materiale światłoczułym, który uzyskujemy bez użycia specjalnego urządzenia naświetlającego (aparatu fotograficznego, powiększalnika, naświetlarki itp.),

a jedynie poprzez naświetlenie materiału światłoczułego przysłoniętego różnego

rodzaju przedmiotami półprzezroczystymi lub nieprzezroczystymi.

Prowadząca:

Dominika Chochołowska-Bocian – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale Malarstwa oraz Fakultatywnie Scenografii. Stypendystka Accademii di Belle Arti w Lecce we Włoszech. Autorka scenografii oraz wystaw artystycznych, reżyserka i scenografka spektaklów, autorka teledysków oraz instruktorka zajęć o charakterze artystycznym m.in. z cyjanotypii, tworzenia instalacji artystycznych, lalek teatralnych, teatru plastycznego. Jest założycielką Secret Spot – kolektywu artystycznego organizującego wyjazdy, połączone z warsztatami i zdrowym, ekologicznym trybem życia.

Cyjanotypia – kurs podstawowy

Odcinek poświęcony podstawowym zasadom i technikom cyjanotypii. Prowadząca krok po kroku ukazuje proces tworzenia fotogramów, różne podłoża i warianty wykonania odbitek. Zwraca uwagę również na często popełniane błędy.

Cyjanotypia – kurs rozszerzony

Film jest przedstawieniem sposobów uzyskiwania odbitek w różnych odcieniach sepii. Odpowiada na pytanie jak tonować cyjanotypię i eksperymentować, aby uzyskać niestandardowe efekty.

Warsztaty produkcji muzycznej

Przedstawiamy cykl 4-odcinkowych zajęć, w których Waldemar Maszyński przedstawi podstawy montażu muzyki dla celów użytkowych (np: prezentacji zdjęć z wakacji) z wykorzystaniem darmowych programów przeznaczonych do produkcji muzycznej.

Prowadzący:

Waldemar Maszyński – producent muzyczny, kompozytor, instrumentalista i wokalista. Absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej: kompozycja, akordeon. Współtwórca formacji muzycznych tj.: Fusion3acc, Maszyński Duo, Chillove, Gołębski Maszyński Wełyczko play Depeche Mode. W jego dorobku kompozytorskim znajdują się także utwory pisane lub aranżowane na potrzeby spektakli teatralnych: “Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą” (Teatr Polski Bielsko-Biała), “Hanno Reitch, Kochamy Cię/Nienawidzimy Cię” (Teatr Norwida w Jeleniej Górze), “Zaucha. Welcome to the PRL” (Teatr Żeromskiego w Kielcach).

Warsztaty produkcji muzycznej cz. 1 – Od czego zacząć?

Odcinek przedstawia jak dźwięk trafia do komputera i co można z nim zrobić z wykorzystaniem darmowego programu przeznaczonego do produkcji muzycznej. Prowadzący wyjaśnia podstawy montażu muzyki dla celów użytkowych.

Warsztaty produkcji muzycznej cz. 2 – Edycja śladów audio i midi

Film warsztatowy ukazujący pracę na plikach audio i midi, co można z nimi zrobić w programie, jakich używać efektów oraz jak one działają i jaki mają wpływ na pliki dźwiękowe.

Warsztaty produkcji muzycznej cz. 3 – Podstawy miksu

Odcinek pokazuje jak poukładać pliki dźwiękowe w taki sposób, aby do uszu odbiorcy trafiła uporządkowana muzyka.

Warsztaty produkcji muzycznej cz. 4 – Mastering

Ostatni odcinek cyklu omawia zagadnienie związane z przygotowaniem materiału dźwiękowego do publikacji. Profesjonalnie nazywa się to masteringiem.

Recital gitarowy Błażeja Prochownika

Wszystkich fanów gitarowych brzmień zapraszamy na Recital Błażeja Prochownika! Gitarzysta grający w stylu fingerstyle prezentuje program złożony z kompozycji klasyków tego stylu, jak np. Tommy Emmanuel, Chet Atkins czy Jerry Reed. Fingerstyle jest stylem gry na gitarze, w którym kompozycje oparte są na wyraźnym podziale w fakturze utworu. Kciuk odpowiada za linię basu, a pozostałe palce prawej ręki za wypełnienie rytmiczne i harmoniczne oraz melodię. Tak zagrany utwór może nawet stworzyć iluzję, że wykonywany jest przez cały zespół, a nie tylko jednego gitarzystę. Kompozycje czerpią z rocka, popu, bluesa, jazzu czy country. Błażej wykonana również autorskie kompozycje i aranżacje. Gościnnie w jednej z piosenek gitarzyście towarzyszy Adriana Krakowska.

Błażej Prochownik urodził się w rodzinie wiolonczelistki i gitarzysty klasycznego. Do nauki gry przystąpił zafascynowany rozrywkowym stylem gry na gitarze akustycznej zwanym fingerstyle. Styl ten opiera się na jednoczesnym graniu kilku partii instrumentalnych (melodii, basu, sekcji rytmicznej, a nawet perkusji). Gry prowadzącego można posłuchać na www.prochownik.eu.

Adriana Krakowska – wokalistka

Oferta dla dzieci i młodzieży

Nauka gry na gitarze

Cykl lekcji przeznaczonych dla osób chcących spróbować swoich sił w grze na gitarze metodą fingerstyle. Przybliży on jedną z fundamentalnych technik tego stylu – boomchick. Jest to charakterystyczna linia basu otrzymywana przez naprzemienne granie kciukiem lekko stłumionych strun basowych. Na takim tle pozostałe palce grają melodię na strunach wiolinowych, co stwarza iluzję większej ilości instrumentów grających jednocześnie.

Kurs rozpoczyna się prostymi ćwiczeniami wprowadzającymi a kończy na dwóch utworach stanowiących doskonałą podstawę dla dalszych samodzielnych poszukiwań.

Prowadzący:

Błażej Prochownik urodził się w rodzinie wiolonczelistki i gitarzysty klasycznego. Do nauki gry przystąpił zafascynowany rozrywkowym stylem gry na gitarze akustycznej zwanym fingerstyle. Styl ten opiera się na jednoczesnym graniu kilku partii instrumentalnych (melodii, basu, sekcji rytmicznej, a nawet perkusji). Gry prowadzącego można posłuchać na www.prochownik.eu.

Nauka gry na gitarze cz. 1

W pierwszej części cyklu poznamy podstawy boomchicka. Zapoznamy się z ruchem kciuka i ogrywaniem poszczególnych podstawowych akordów, a także z techniką tłumienia strun basowych podstawą dłoni. Materiały do zajęć dostępne tutaj: https://drive.google.com/open?id=16jp

Nauka gry na gitarze cz. 2

W drugiej części cyklu do poznanej wcześniej linii basu dołączymy pozostałe palce w różnych kombinacjach. Na koniec poznamy pierwszą, prostą, boomchickową aranżację – “Oh Susannah”. Materiały do zajęć dostępne tutaj: https://drive.google.com/open?id=1EvW

Nauka gry na gitarze cz. 3

Trzecia część cyklu to dłuższa kompozycja z boomchickiem, łącząca to czego nauczyliśmy się w poprzednich filmach, ale też dodająca nowe elementy i wyzwania techniczne. Jeżeli po jej zagraniu ciągle wam mało boomchicka, spróbujcie takich utworów jak “Freight Train”, “Trambone” czy “Windy and Warm”. Materiały do zajęć dostępne tutaj: https://drive.google.com/open?id=1LOf…

Warsztaty wokalne z piosenką filmową

Odcinki warsztatowe ukazujące podstawowe ćwiczenia z emisji głosu połączone z nauką piosenek z filmów/ bajek dla dzieci i młodzieży. Cykl zakończy się Recitalem z hitami z filmów dla dzieci i młodzieży w wykonaniu prowadzącej – Kamili Bakalarczyk-Kruk, przy akompaniamencie Waldemara Maszyńskiego.

Prowadząca:

Kamila Bakalarczyk-Kruk – wokalistka, autorka tekstów, bohemistka. Trener emisji głosu, śpiewu. Certyfikowany pedagog wokalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogów Wokalnych Natural Voice Perfection. Terapeuta głosu techniką Doctor Vox Voice Therapy. Ukończyła „Kształcenie głosu i mowy” oraz „Przygotowanie do nauki emisji głosu” na SWPS w Warszawie. Występowała na najważniejszych festiwalach polskiej piosenki m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Top of the Top Sopot Hit Festiwal, Przeboju Lata RMF FM i koncertach telewizyjnych jako wokalistka chórkowa w zespole Anny Wyszkoni. Ma na swoim koncie także współpracę m.in. z Krzysztofem Cugowskim, zespołami Bracia, Golec uOrkiestra, The Crackers, big bandami i zespołami coverowymi. Niedawno rozpoczęła pracę nad solowym albumem.

www.facebook.com/kamilabakalarczyk;

instagram.com/kamilabakalarczyk;

www.facebook.com/spiewajacestudio.

Akompaniament:

Waldemar Maszyński – producent muzyczny, kompozytor, instrumentalista i wokalista. Absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej: kompozycja, akordeon.

Warsztaty wokalne z piosenką filmową cz. 1 – “Witajcie w naszej bajce”

W pierwszym odcinku cyklu nauczycie się znanej piosenki pt.: “Witajcie w naszej bajce” z filmu Akademii Pana Kleksa. Przed nauką rozgrzewka buzi i ćwiczenia wokalne.

Warsztaty wokalne z piosenką filmową cz. 2 – “Nie bój się chcieć”

Ten odcinek warsztatów poświęcony jest piosence pt.: “Nie bój się chcieć” z bajki „Zwierzogród”. Na wstępie ćwiczenia z emisji głosu.

Warsztaty wokalne z piosenką filmową cz. 3 – “Nigdy nie ulegnę”

W tym odcinku nauczycie się piosenki pt.: “Nigdy nie ulegnę” z bajki „Mustang z dzikiej doliny”. Nie jest to prosta piosenka, ale prowadząca poprowadzi Was tak, abyście mogli ją łatwo zaśpiewać.

Warsztaty wokalne z piosenką filmową cz. 4 – “Bez końca”

Odcinek poświęcony piosence pt.: “Bez końca” z bajki „Trolle”. Na wstępie, tak jak w poprzednich filmikach, rozgrzewka buzi i ćwiczenia wokalne.

Recital Kamili Bakalarczyk-Kruk “Hity z bajek i filmów dla dzieci i młodzieży”

W repertuarze Recitalu Kamili Bakalarczyk-Kruk piosenki z bajek i filmów dla dzieci i młodzieży tj: „Pinokio”, „Zwierzogród”, „Piękna i bestia”, „Alladyn”, „Mulan”, „Trolle”, „Akademia Pana Kleksa”, „Mustang z dzikiej doliny”, a wszystko to w akustycznych aranżacjach Waldemara Maszyńskiego.

Warsztaty Filmowe – Filmowy Alfabet

Cykl czterech spotkań warsztatowych live, w których uczestnicy aktywizowani są przez prowadzących do zgłębienia interesujących zagadnień z zakresu filmoznawstwa.

Prowadzący:

Marcin Skorek – doktor nauk humanistycznych, filmoznawca, autor programów edukacji filmowo-medialnej. Specjalizuje się w zagadnieniach audiowizualnej komunikacji kulturowej, manipulacji i perswazji w mediach. Wiedzę kulturoznawczą wykorzystuje do badań nad potrzebami edukacyjnymi nauczycieli i uczniów.

Łukasz Nieradko – absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Koordynator i prelegent Programu KinoSzkoła. Edukator medialny. Współautor cyklu KinoPrzedszkole. Interesuje się nowymi technologiami i ich wpływem na społeczeństwo. Miłośnik literatury i filmów z gatunku fantastyki naukowej.

Joanna Zabłocka-Skorek – doktor nauk humanistycznych, filmoznawcza, pedagog, certyfikowana trenerka PISF i CEO w zakresie edukacji filmowo-medialnej. Przez kilka lat pracowała w śląskich szkołach ponadgimnazjalnych jako nauczycielka Wiedzy o Kulturze. Od kilkunastu lat zajmuje się edukacją filmowo-medialną dzieci i dorosłych. W 2011 roku stworzyła Interdyscyplinarny Projekt Edukacji Medialnej „KinoSzkoła”, w którym uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całej Polski.

Filmowy Alfabet cz. 1 – “P jak Potwory w filmie”

W pierwszym odcinku warsztatów filmowych prowadzący przybliża temat związany z postaciami potworów w filmie, w tym m.in. zdradza sięgające początków kinematografii tajniki ich kreowania w kinie grozy rodem z Hollywood, jak również z Japonii i Europy.

Filmowy Alfabet cz. 2 – “K jak Komiks”

Odcinek poświęcony komiksowi, jego ewolucji w kontekście historycznym i technologicznym. Dowiecie się też ciekawostek o komiksach – zarówno o tych zwanych „kolorowymi zeszytami”, jak i filmach o superbohaterach.

Filmowy Alfabet cz. 3 – “T jak Triki filmowe”

Ten odcinek pokazuje, co kryje się po drugiej stronie kamery, jak wygląda tworzenie filmu “od kuchni”. Poznacie też sekrety filmowych efektów specjalnych.

Filmowy Alfabet cz. 4 – “A jak Animacja”

Zajęcia odkryją przed Wami tajemnice powstawania filmów animowanych. Podczas spotkania dowiecie się, co to jest animacja poklatkowa, jak się ją tworzy oraz czy z plasteliną można nakręcić film. Zapraszamy na ostatni odcinek warsztatów filmowych z cyklu Filmowy Alfabet.

Wykaz osób zaangażowanych w zadanie:

Nadzór autorski i merytoryczny: Anna Ślipko

Koordynator: Sylwia Nabiałczyk

Realizacja techniczna: nagłośnienie i dźwięk – Waldemar Trzaska; zdjęcia, montaż i postprodukcja – Wojciech Rutkowski

Promocja: Anna Bień, Bartosz Skoneczny

Współpraca realizacyjna: Adriana Krakowska, Żaneta Gacek, Monika Szczeciak, Elżbieta Gołąb, Agnieszka Szuturma, Elżbieta Poliświat

Współpraca autorska, merytoryczna i realizacyjna: Dawid Stanasiuk, Barbara Szarejko-Nestor, Katarzyna Krajewska, Robert Maniak, Łukasz Perek, Bożena Potoczny, Kamila Bakalarczyk-Kruk, Waldmar Maszyński, Lesław Mazur, Zbigniew Kordys, Dominika Chochołowska-Bocian, Błażej Prochownik, Marcin Skorek, Łukasz Nieradko, Joanna Zabłocka-Skorek

Nadzór finansowy: Marzena Kasprzak, Joanna Barysz, Grażyna Kaleta

PRODUKCJA: CENTRUM SZTUKI W OŁAWIE