Oławska Majówka 2020

Data: 1 maja 2020 Miejsce: Oława/Miasteczko Wstęp wolny

Opis

W związku z sytuacją  zagrożenia epidemiologicznego oraz w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Oławy i okolic podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprezy masowej Oławska Majówka, planowanej na dzień 1 maja 2020 r. 

W przypadku możliwości ustalenia innego, bardziej odległego i bezpiecznego terminu koncertów, będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

 

Czas odkryć karty! Gotowi na koncertowe majowe szaleństwo? Przedstawiamy kolejno artystów, którzy w tym roku wystąpią na scenie podczas Oławskiej Majówki:

MERY SPOLSKY wykonująca pop o mocnoym elektro brzmieniu,

NOCNY KOCHANEK, czyli muzycznie klasyczny heavy metal

PRO8L3M – duet poruszający i łączący odbiorców różnych gatunków – od hip-hopu po alternatywę.

Tym razem na “wiosenne przebudzenie” zapraszamy 1 maja 2020r. Wstęp wolny. Do zobaczenia na oławskim “Miasteczku”.

 

 

KIM JEST MERY SPOLSKY?

Mery Spolsky pisze teksty, zamienia je w piosenki i prowokuje… głównie do myślenia. Jej słowa są szczere, ubrane w mocne elektro-techno brzmienia i piosenkowe melodie. W zasadzie większość rzeczy robi sama, bo chce, żeby wszystko co robi miało etykietkę „spolsky” – projektuje scenografię, grafiki oraz stroje, produkuje i komponuje.

Artystka przyznaje się do inspiracji szaloną twórczością Salvadora Dali’ego, czerpie z motywu pasków Grzegorza Ciechowskiego i nurza się w abstrakcjach Die Antwoord. W 2017 roku wydała debiutancką płytę pt. „Miło Było Pana Poznać” pod szyldem wytwórni Kayax. Kilka miesięcy później tytułowy singiel wygrał plebiscyt na najlepszy utwór roku w Radiu Kampus. Debiut artystki został nominowany do nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Elektronika. Drugi album ukazał się 27 września 2019 roku nakładem wytwórni Kayax i nosi tytuł „Dekalog Spolsky”. Mery bawi się na nim konwencją dekalogu i prezentuje dziesięć własnych życiowych zasad, drogowskazów moralnych w postaci dziesięciu piosenek.

Mery Spolsky ma na swoim koncie kilkadziesiąt klubowych koncertów oraz występy na najważniejszych przeglądach i festiwalach w Polsce. FMT w Szczecinie, Targi Muzyczne CJG w Warszawie, Spring Break w Poznaniu, Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Kraków Live Festival, Late Summer Festival, United Islands of Prague, Olsztyn Green Festival, Białystok New Pop Festival, CoJestGrane24 Festival, Męskie Granie, Women’s Voices czy jako support IMANY – to tylko niektóre ze scen, które Mery zdobyła szturmem.

Artystka nie wyobraża sobie koncertu bez osobistego spotkania z fanami – uwielbia rozmawiać ze swoimi słuchaczami, którzy coraz częściej pojawiają się na koncertach w charakterystycznych strojach w „pasky”.

 

 

 

KTO TO NOCNY KOCHANEK?

Nocny Kochanek to muzycznie klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku, co słychać na pierwszy rzut… ucha. Tekstowo – mają być jaja, a utwory koniecznie muszą opierać się na faktach, czasami nawet autentycznych… Wykorzystując  humor, dystans do świata, pastisz i gry językowe, Nocny Kochanek rysuje obraz polskiej subkultury metalowej, ale nie tylko. Grupa powstała w 2012, jako alter ego Night Mistress. Wówczas reżyser Bartek Walaszek poprosił zespół o nagranie utworu o legendarnym już Docencie. „Minerał Fiutta” znalazł się w pełnometrażowej kreskówce „Kapitan Bomba – Zemsta Faraona” i do tej pory pozostaje hymnem zespołu, skandowanym przez publikę na każdym koncercie.  Zespół miał być chwilowym żartem i oddechem od poważnego grania w Night Mistress. Gdy okazało się, że rozbawił także publiczność, a i członkowie grupy czuli się lepiej w jajcarskim wydaniu,  został z chłopakami na dłużej. W 2015 roku ukazała się pierwsza płyta studyjna Nocnego Kochanka o tajemniczym tytule „Hewi Metal”. Metalowa brać podzieliła się na kochających Kochanka i na tych, dla których żarty z metalu to żenada i przesada. Dzięki tej drugiej opinii powstał przekorny utwór tytułowy wydanej w styczniu 2017 roku drugiej płyty Nocnego Kochanka „Zdrajcy Metalu”. Życie zespołu po premierze albumu zamieniło się w pasmo sukcesów. To stali bywalcy Oficjalnej Listy Sprzedaży płyt w Polsce, gdzie wyprzedzają bez problemu Metallikę, czy rankingu Turbo Top Antyradia i kilkudziesięciu innych zestawień mediów muzycznych. Od dłuższego czasu znani z wyprzedanych koncertów nawet pół roku przed występami. Hasło “sold out” pojawia się na ich plakatach już tak często, że często pojawiają się pytania, co to za support. Przez kilka lat grania zaliczyli już największe sceny klubowe i festiwalowe w Polsce, ale nie wstydzą się i lubią wracać też do tych najmniejszych. Po roku intensywnej promocji albumu bez wsparcia dużej wytwórni i wielkich stacji radiowych „Zdrajcy Metalu” otrzymali status złotej płyty. Występ na Pol’and’Rock Festiwal 2018 w Kostrzynie nad Odrą zgromadził rekordową liczbę publiczności. 11 stycznia 2019 odbyła się premiera trzeciego albumu grupy – „Randka w Ciemność”.

 

 

CZYM JEST PRO8L3M?

PRO8L3M to zjawisko, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Od momentu debiutu w 2013 roku każde kolejne wydawnictwo zespołu przynosi platynowe płyty i elektryzuje coraz większe kręgi słuchaczy. Regularnie wyprzedając największe sale koncertowe w Polsce, PRO8L3M pozostaje jednym z fenomenów muzycznych ostatnich lat. Duet porusza i łączy odbiorców różnych gatunków – od hip-hopu po alternatywę. W ich pełnej popkulturowych nawiązań twórczości tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami.

Stołeczny zespół tworzony przez Oskara i Steeza zadebiutował kontrowersyjnym materiałem EP C30-C39, który dla jednych był długo oczekiwanym powiewem świeżości, a dla innych wątpliwym i trudnym do sklasyfikowania fenomenem. Rok później ostry język Oskara oraz produkcyjne  pomysły Steeza znalazły ujście w kolejnym wydawnictwie – mikstejpie “Art Brut” wyprodukowanym w całości w oparciu o sample z polskiej muzyki lat 80. Szeroko komentowany w mediach materiał, ponad 30 koncertów i nagroda Artysty Roku magazynu Aktivist, zagwarantowały zespołowi pozycję jednego z najciekawszych projektów na scenie.

W 2016 PRO8L3M zadebiutował długo wyczekiwanym, pełnoprawnym LP, które w ciągu miesiąca pokryło się złotem, a w ciągu roku platyną. Osadzone w przyszłości, przepełnione zwrotami akcji historie Oskara, opowiedziane z właściwą mu finezją, dopełniły nowoczesne, dopracowane bity Steeza, odwołujące się do estetyki rodem z filmów sci-fi lat 80. Swoistą kontynuacją tego projektu było wydawnictwo „Hack3d By GH05T 2.0 EP“, które zmuszało do refleksji nad iluzjami i zagrożeniami płynącymi z posługiwania się najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Wydany w 2018 roku “Ground Zero Mixtape” to powrót do brzmień z czasów dojrzewania w latach 90’ oraz kolejny krok duetu w stronę eksploracji historii muzyki. To techno i breakcore w 70 BMP, a także trance’owe inspiracje przetworzone na brudne, rapowe podkłady, połączone z nieprzewidywalną, buzującą od emocji i bezkompromisową liryką Oskara. To również pierwszy w historii Akademii Fonograficznej ZPAV mikstejp nagrodzony Fryderykiem.

Ostatnie wydawnictwo zatytułowane ”Widmo”, nie tylko krąży wokół zagadnień współczesnej cywilizacji i pułapek jej rozwoju, ale także nadaje kontekst całej dotychczasowej twórczości zespołu. Degradacja środowiska i upadek wartości stają się znamionami schyłku zachodniej cywilizacji, a zespół przemycając to tło w narracji płyty, rzuca światło na niedostrzegane lub lekceważone zjawiska. Płyta zadaje wiele pytań o kierunek, w jakim zmierza nasz świat i my sami. Na początek marca planowana jest premiera kolejnej płyty Oskara i Steeza – “Art Brut 2”, którą promuje utwór “Skrable”.