29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami!

Data: Miejsce: Transmisja LIVE na facebook.com/kultura.olawa/ Online

Opis

Tegoroczny finał był inny niż zwykle. Specyficzna sytuacja, nietypowy rok kulturalny, ale serca jak zwykle wielkie…szczególnie artystów. Pomimo trudnej sytuacji w kulturze, artyści z Oławy i okolic ofiarowali swój czas, talent i wielkie serce dla WOŚP.

31 stycznia Ośrodek Kultury wypełniała radość i energia, która była siłą napędową sztabu, wolontariuszy, pracowników oławskich instytucji oraz wszystkich ludzi o wielkich sercach…

Przez cały dzień na ulicach mroźnej Oławy kwestowało 100 wolontariuszy z żarem w sercach. Ciepłą herbatą/ posiłkiem wsparło ich blisko 20 punktów i lokali gastronomicznych w różnych częściach miasta. To piękny gest ludzi dobrej woli! Koordynatorką wolontariuszy była Estera Ryzner-Zajadlak, która twierdzi, że: “wprawdzie w tym roku nie udało się pobić rekordu, ale kwotazebranych pieniędzy podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Oławie i takrobi wrażenie – 110 573,54 zł to świetny wynik. Po raz kolejny Oława pokazała, że ma moc!“.

Za nami intensywny dzień spotkań, rozmów, licytacji, koncertów i atrakcji, w większości w formule on-line, chociaż na oławskim rynku, oprócz telebimu, ustawionych było kilka stoisk, w tym sklepik z WOŚP-owymi gadżetami oraz krwiobus, do którego ustawiła się pokaźna kolejka ludzi chcących oddać krew.

Niewątpliwą popularnością cieszyły się licytacje, szczególnie Ławeczki Dobrych Serc i Złotego Serduszka z numerem 0098. Ta pierwsza za cenę 2,6 tys zł trafiła w ręce Oławskiego Hufca ZHP, od samego początku związanego ze sztabem WOŚP w naszym mieście, z kolei serduszko wylicytował za kwotę 5,2 tys. Robert Jaśnikowski. Gratulujemy wszystkim nowym właścicielom wylicytowanych przedmiotów oraz koordynatorom licytacji: Joannie Adamkiewicz i Michałowi Strzelczykowi.

Przez całą niedzielę trwała transmisja na żywo z Klubu Skrzydlatych, gdzie swoja siedzibę miało Studio Sztabu. Orkiestrowe “centrum dowodzenia” z Witoldem Niemirowskim i Arturem Piotrowskim na czele odwiedziło wielu gości, m.in.: Michał Gigoła, Edward Masłowski, Beata Drabczak, Halina Luch, Olga Ziółkowsa, Danuta Kubaczyńska, Dariusz Witka, Marcin “Mazi” Walczak, oławscy harcerze, Robert Jaśnikowski, burmistrz Tomasz Frischmann. Prezentowane były również filmowe materiały archiwalne Oławskiej Telewizji Kablowej oraz zdjęcia z pierwszychfinałów WOŚP w Oławie. Na żywo łączyliśmy się ze sztabem w Jelczu-Laskowicach oraz z oławskim rynkiem.

Prosto ze Sceny widowiskowej Ośrodka Kultury odbywały się transmisje live aż sześciu koncertów oławskich artystów, którzy za swoje występy nie pobierali honorariów. Podczas 29. Finału WOŚP w Oławie wystąpili: Śpiewające Studio Kamili Bakalarczyk w składzie: Magdalena Gawlińska, Wioletta Golonka, Ewa Marmulewicz, Dalia Kosowicka, Maja Kędziora, Alicja Gwizdalska, Paulina Kowalewska, Kinga Błaszkiewicz, Iga Bakulińska, Jakub Gołygowski, Hanna Wróblewska, Livia Bych, Hanna Słowikowska, Hanna Jurczak; Jadwiga Tomczyńska; Maciej Leszko; WGWC i Dj Cumz; Element i Dj Cumz; Anna Kamińska & Emil Smardzewski. Wielkie brawa dla wszystkich występujących artystów!

Tradycyjnie, jak w poprzednich latach, Finał i transmisja internetowa zakończyła się wraz ze światełkiem do nieba. W tym roku rozbłysło ono za Ośrodkiem Kultury, a w sieci i na telebimie w Rynku można było oglądać film z drona ze światełkiem i piękną panoramą naszego miasta.

Niestety, nie obyło się bez technicznych chochlików. Wiemy, że nie tylko nam, w Oławie przerwało transmisję live, przez co blisko 6 godzin nagrań przepadło w odmętach Internetu, i dostępna jest tylko niespełna 2-godzinna transmisja. Jest to bez wątpienia niepowetowana strata. Szczęśliwie dysponujemy nagraniami studyjnymi z większej części Finału, dlatego po ich zmontowaniu, zostaną one publicznie udostępnione.

29. Finał WOŚP za nami! Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy zaangażowali się w jego organizację. Udowodniliśmy, że można zrealizować wspaniały finał WOŚP skromnymi środkami finansowymi, ale wielkimi sercami. Do zobaczenia za rok, podczas 30 rocznicy grania największej orkiestry świata!