Recital fortepianowy Eugen Indjic

Data: Miejsce: Kup bilet

Opis

Dnia 9 października o godz. 18:00
Towarzystwo im. Ferenca Liszta
oraz Centrum Sztuki w Oławie
zapraszają na
recital fortepianowy
w 206 rocznicę urodzin F. Liszta
i w 168 rocznicę śmierci F. Chopina
w wykonaniu Eugen’a Indjic’a
z prelekcją Juliusza Adamowskiego.
Wstęp wolny
OWE ODRA, ul. Młyńska 3

Eugen Indjic jest znakomitym pianistą pochodzenia rosyjsko-serbskiego. Urodził się w Belgradzie, kiedy miał 4 lata wraz z matką wyemigrował do USA.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Gruzinki Lubow Stephani, dalsze nauki pobierał u wybitnego rosyjskiego pianisty Aleksandra Borowskiego.
Studia odbył w Juilliard School of Music w Nowym Jorku u Lee Thompson, u asystentki Rosiny Lhevinne i Mieczysława Münza oraz w Harvard University u Lorina Bermana i Leona
Kirchnera (teoria, kompozycja).
Przez ponad 10 lat pracował pod kierunkiem Artura Rubinsteina, przez siedem – Nadii Boulanger. Mając zaledwie 14 lat zagrał z Washington Symphony Orchestra II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 J. Brahmsa.
W 1972 r. osiadł we Francji. Koncertował w prawie wszystkich państwach europejskich, w Ameryce Północnej i Środkowej, Afryce oraz krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu (m in. w Carnegie Hall, Theatre des Champs-Elysées, La Scala, Concertgebouw, Sali koncertowej im. P. Czajkowskiego w Moskwie i w Filharmonii Berlińskiej).
Wystąpił w serii specjalnych koncertów „W hołdzie Arturowi Rubinsteinowi” w całych Stanach Zjednoczonych i w Europie. Wziął udział w telewizyjnej współprodukcji (Francja, Polska, Japonia) poświęconej twórczości Fryderyka Chopina.
Pierwszych nagrań płytowych Eugen Indjic dokonał już w wieku 12 lat (Wariacje na temat Diabellego L. v. Beethovena dla wytwórni RCA Victor, na fortepianie S. Rachmaninowa). W swoim dorobku posiada płyty z utworami Debussy’ego i Strawińskiego, nagrane dla wytwórni Sony, z utworami Chopina, nagrane dla Polskich Nagrań, Sony, RCA Victor, Claves i Calliope oraz Schumanna i Debussy’ego – nagrane dla wytwórni Calliope.
Był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Warszawie, Wrocławiu, Lizbonie, Tel Awiwie i Monte Carlo. Prowadzi w Europie letnie mistrzowskie kursy pianistyczne.
„Nie wiem, co najbardziej podziwiać w nim: panowanie nad instrumentem, wyrafinowany dźwięk, czy interpretację skrupulatną i przejrzystą w każdym szczególe. Koncert sam w sobie stał się dziełem sztuki. Nie można sobie wyobrazić bardziej kompletnej muzykalności i bardziej wykwintnej doskonałości, połączonej z prostotą, która trafia do każdego” – tak o grze Eugen`a Indjic`a wypowiedział się wybitny francuski filozof i muzykolog Vladimir Jankélévitch.

Zapraszamy już w poniedziałek 9 października o godz. 18:00.
W programie:
ROBERT SCHUMANN (1810-1856)
5 utworów z cyklu Fantasiestücke op. 12
Des Abends (Wieczorem)
Aufschwung (Wzlot)
Warum? (Dlaczego?)
In der Nacht (Nocą)
Traumes Wirren (Senne widziadła)
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
Sonata f-moll op 57 Appassionata
Allegro assai
Andante con moto
Allegro ma non troppo
FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Impromptu Ges-dur op. 51
Ballada g-moll op 23
Mazurek b-moll op 24 nr 4
Mazurek fis-moll op 59 nr 3
Mazurek cis-moll op.50 nr 3
FERENC LISZT (1811-1886)
2 Etiudy z 6 Wielkich Etiud według Paganiniego
Es-dur nr 2 i gis-moll nr 4 „La Campanella”

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.