Wyjątkowe muzyczne obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP w Oławie

Data: 11 listopada 2018 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 Wstęp wolny

Opis

Drugim wydarzeniem muzycznym, na który zapraszamy w dniu 11 listopada (niedziela) o godz. 18:00 w Ośrodku Kultury przy ul. 11 Listopada 27 jest koncert MŁODA POLSKA 2.0.
W wydarzeniu biorą udział uczniowie z oławskich i okolicznych szkół, którzy we współpracy z Centrum Sztuki w Oławie przygotowali koncert okolicznościowy, odmienny od tych wcześniej prezentowanych w ramach tegorocznych jubileuszowych obchodów Odzyskania Niepodległości. Projekt został zrealizowany przez oławską instytucję kultury w ramach działań edukacji artystycznej. Kierownictwo muzyczne nad projektem sprawuje Waldemar Maszyński.
Anna Ślipko: „Szukając pomysłu na koncert z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, kusiło nas przełamanie schematu doboru pieśni patriotycznych, które są zazwyczaj przypisane takim wydarzeniom. Zależało nam na tym, aby przekonać młodych ludzi do udziału w swoistym, artystycznym podsumowaniu przeszłości. Po upływie 100 lat od tego historycznego momentu, próbujemy na nowo zdefiniować wolność i spojrzeć wstecz na historię, życie i poszanowanie godności ludzkiej. Podczas koncertu usłyszymy szereg utworów klasyków polskiego rocka, poezji śpiewanej i muzyki pop, dobrze znanych przede wszystkim rodzicom naszych wykonawców. Wsparcie profesjonalnych muzyków podczas prób i w trakcie koncertu oraz możliwość utrwalenia wykonywanych utworów poprzez nagranie płyty, jest szansą dla młodych, nastoletnich artystów i zachętą do rozwoju muzycznego talentu.”
Waldemar Maszyński: „Powierzenie mi wyprodukowania koncertu Młoda Polska 2.0 ucieszyło mnie z dwóch powodów. Pierwszy to samo mierzenie się z repertuarem tak kultowych piosenek polskiej sceny alternatywnej (m.in. Nosowska, Kult, Sztywny Pal Azji, Kaczmarski czy Prońko). Drugi to nadanie im nowego brzmienia, aby młodzi wykonawcy czuli się w tych utworach dobrze/współcześnie i nie mieli poczucia śpiewania piosenek młodości swoich rodziców w skali 1:1. Zestaw repertuaru ma być próbą opowiedzenia o wolności językiem pozbawionym patosu i historycznego zadęcia. Niektóre utwory to typowe protest-songi a niektóre są opowieścią o życiu w Polsce komunistycznej i tej po ’89 roku. Bardzo cieszy mnie fakt, że młodzi ludzie którzy zaśpiewają te piosenki tak chętnie podjęli to wyzwanie. Tworząc aranżacje skupiałem się na konkretnych wykonawcach, co pozwoliło mi zrobić im miejsce na pokazanie siebie i swojego sposobu śpiewania. Jestem przekonany, że będzie to bardzo ciekawe wydarzenie, zarówno dla publiczności, jak i dla wykonawców. Myślę, że całości dopełnią specjalnie stworzone wizualizacje do wszystkich utworów.”

Wstęp na koncert jest nieodpłatny. Zapraszamy!
10.11 godz. 18:00 – Koncert Galowy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS (Ośrodek Współpracy Europejskiej ODRA przy ul. Młyńskiej 3)
11.11 godz. 18:00 – koncert Młoda Polska 2.0 (Ośrodek Kultury przy ul. 11 Listopada 27)