WIECZÓR LISZTOWSKI – „MUZYCZNY BUKIET”

Data: 08.04.2024 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 Wstęp wolny

Opis

Centrum Sztuki w Oławie zaprasza 8 kwietnia o godzinie 18.00 do Ośrodka Kultury (Filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie, ul. 11 Listopada 27) na 1505. Wieczór Lisztowski.
Tym razem czaka nas koncert utrzymany w pogodnym nastroju, na program którego składają się popularne arie i duety operowe i operetkowe, pieśni, oraz utwory fortepianowe.

Wystąpią:
Agnieszka Stoklosa – sopran,
David Stoklosa – tenor,
Michał Michalski – fortepian,
Juliusz Adamowski –słowo o muzyce i prowadzenie koncertu

Agnieszka Stoklosa. Absolwentka studiów licencjackich oraz magisterskich na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu dr Doroty Wójcik. Laureatka IV nagrody na XII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. F. Platówny we Wrocławiu oraz III nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im.Krystyny Jamroz w Kielcach. Zadebiutowała rolą Hanny Glawarii w Wesołej wdówce Franza Lehara w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W czerwcu 2018 roku wcieliła się w rolę Frau Fluth w operze Otto Nicolaia Wesołe Kumoszki z Windsoru w realizacji Teatru Wielkiego w Łodzi. Wystąpiła na licznych festiwalach muzycznych m. in. XIII Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Letnim Festiwalu Polonia cantans we Wrocławiu, II Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Belle Voci, X Festiwalu Muzycznym Wincenty z Kielczy in memoriam w Opolu oraz XIII Festiwalu Muzycznym im. C. M. Webera w Pokoju. Swój kunszt wokalny doskonaliła w czasie wielu kursów mistrzowskich m. in. kurs mistrzowski Maestry Teresy Żylis-Gara, Kammersängerin Wiedeńskiej Staatsoper Joanny Borowskiej-Isser, profesora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – Piotra Łykowskiego, mezzosopranistki Agnieszki Rehlis. Śpiewała pod batutą wielu cenionych polskich dyrygentów jak Bartosz Żurakowski, Sławomir Chrzanowski czy Michał Kocimski. Na deskach Filharmonii Opolskiej wystąpiła z solowym recitalem, podczas którego zaśpiewała arie G. F. Haendla oraz W. A. Mozarta. Kolejny solowy recital odbył się w 2016 roku dzięki uprzejmości Filharmoni Sudeckiej w Wałbrzychu, gdzie śpiewaczka wykonała cykl pieśni Feliksa Nowowiejskiego w ramach obchodów 70. rocznicy śmierci kompozytora. W tym samym roku wystąpiła na uroczystej Gali Sylwestrowej organizowanej przez Filharmonię Sudecką, gdzie zaśpiewała wraz z gwiazdami polskiej sceny operowej Agnieszką Rehlis, Iwoną Hossą, Adamem Zdunikowskim i Adamem Szerszeniem. W 2017 roku wraz z orkiestrą Wirtuozów Miasta Lwowa oraz Chórem Filharmonii w Belfaście koncertowała w Polsce i na Ukrainie wykonując partie solowe w Stabat Mater F. Poulenca oraz w Wielkiej Mszy c-moll W. A. Mozarta. W lutym 2018 na zaproszenie Pana Aleksandra Ładysza brała udział w uroczystym koncercie poświęconym Stanisławowi Moniuszce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wykonując pieśni kompozytora.

David Stoklosa. W 2017 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Opolu w klasie śpiewu Rafała Żurakowskiego. Od 2015 do 2016 tenor w chórze Filharmonii Opolskiej. Obecnie student Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu prof. dr Krzysztofa Bednarka. W 2017 roku debiutował na scenie Akademii Muzycznej w Łodzi w roli Witka w spektaklu Włodzimierza Korcza „Łódź Story”. W tym samym roku na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi wcielił się w postać Apolla dzieła Jerzego Fryderyka Haendla „Semele”. W czerwcu 2018 roku debiutował w roli Fentona w operze „Wesołe Kumoszki z Windsoru” Ottona Nicolai’a. Z okazji roku Moniuszkowskiego wykonał partię Franka w operze „Flis” reżyserii Andrzeja Ferenca. Razem z zespołem Sogni d’oro koncertuje po całym kraju i współorganizuje różnego rodzaju wydarzenia muzyczne takie jak „Opera pod Gwiazdą” w Pokoju gdzie zespół zbiera fundusze na odbudowę zabytków w tej miejscowości.

Michał Michalski. Polski pianista, urodzony w 1994 roku we Wrocławiu, przez całą swoją dotychczasową karierę muzyczną i naukową związany z miastem rodzinnym. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie kontynuuje działalność naukową (przewód doktorski) oraz dydaktyczną na wydziale instrumentalnym oraz wokalnym wrocławskiej uczelni. Od 2020 roku prowadzi klasę fortepianu w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu.
Pianista prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i zagranicą. Występował na festiwalach muzycznych w Turynie, Trzęsaczu, Warszawie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyka w Opactwie „Bach u Cystersów” w Wąchocku (obok takich artystów, jak Mischa Maisky, Georgijs Osokins czy Marek Toporowski) czy podczas Międzynarodowego Festiwalu Europejska Muzyka Kompozytorów Żydowskich. Swoje umiejętności prezentował również na scenach Filharmonii Gorzowskiej, Narodowego Forum Muzyki, Filharmonii Wałbrzyskiej, Opery Wrocławskiej, Muzeum Fryderyka Chopina i Zamku Królewskiego w Warszawie, Biblioteki Polskiej w Paryżu, w Domu Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, podczas recitali w ramach Wieczorów Lisztowskich. Był prelegentem i wykładowcą III Pianistycznego Forum Młodych Pedagogów w Łodzi, regularnie zapraszany jest jako prelegent i ekspert do udziału w Międzynarodowych Konferencjach Naukowych w Kijowie (Ukraina). Jest autorem lub współautorem czterech albumów fonograficznych, a jego solowa płyta Michal Michalski – Piano Recital ukazała się nakładem wydawnictwa JB Records.
Michał Michalski działalność artystyczną i dydaktyczną łączy z działalnością o charakterze popularyzatorskim – od 2020 roku kieruje działaniami Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu. W tym czasie DTiFC zorganizowało ponad 25 wydarzeń artystycznych, w tym koncerty wokalno-instrumentalne (Requiem d-moll KV 626 W. A. Mozarta czy Oratorium 7 Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu), konferencje metodyczne, koncerty laureatów konkursów muzycznych, koncerty okolicznościowe a od 2023 roku jest organizatorem Festiwalu Dni Hochbergowskie oraz Kłodzkiego Konkursu Pianistycznego. Na przestrzeni swojej działalności był wielokrotnie nagradzany stypendiami: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Yamaha Music Foundation of Europe, Prezydenta Miasta Wrocławia.
Laureat wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, m.in.: III nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach; – Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Marii Canals w Barcelonie; – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno – VI nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Katowicach – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu i wiele innych.

Zapraszamy 8 kwietnia 2024 r. o godzinie 18:00 do Ośrodka Kultury w Oławie, wstęp wolny.