Teatr Polska 2019

Data: 9 październik 2019 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 Wstęp wolny

Opis

“Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” Teatr Nowy w Zabrzu

Centrum Sztuki w Oławie zaprasza na spektakl “Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w wykonaniu Teatru Nowego w Zabrzu w ramach programu TEATR POLSKA 2019.
Przedstawienie odbędzie się 9 października o godz. 19:00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury przy ul. 11 listopada 27 (filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie). Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki dostępne od dnia 20 września w kasie OWE ODRA przy ul. Młyńskiej 3 (filia nr 1 Centrum Sztuki w Oławie).
Spektakl, którego inspiracją staje się książka Zbigniewa Rokity, jest pretekstem do rozmowy na temat nierozerwalnie ze sobą splecionych – sportu i polityki. Sportowe emocje pozwalają zarówno zawładnąć masami, jak i zostać przez nie pozbawionym władzy… To sport staje się bronią w walce o wolność. Ale równie dobrze może być on narzędziem, z pomocą którego umacnia się prestiż i siłę państw autorytarnych, imperialnych, czy totalitarnych […]
Piotr Rowicki: „Gdyby próbować jednym zdaniem ująć o czym jest przedstawienie „Królowie Strzelców”, to można by powiedzieć, że o polityce i sporcie. Chociaż może w odwrotnej kolejności, o sporcie i polityce. Tylko, to nie do końca prawda. Sport w zetknięciu z polityką ma wyjątkową moc tworzenia mitów. Tak było zawsze. Obie te dziedziny ludzkiej aktywności były ze sobą splecione, wręcz nierozerwalnie. Mowa tu oczywiście o sporcie wyczynowym, zawodowym. Sportowcy wygrywając stawali się z miejsca bohaterami narodowymi – tak było na igrzyskach rozgrywanych w starożytnej Olimpii. I nie miało znaczenia, że pojęcie narodu było wówczas zupełnie inne. Igrzyska greckie były nie tylko świętem sportowym i religijnym, były też wydarzeniem politycznym, w końcu ogłaszany był pokój olimpijski, zaprzestawano wojen. (…) Spektakl „Królowie Strzelców” to przedstawienie o polityce i sporcie, ale nie z punktu widzenia ideologii, władzy, państw. To historie ludzkie, dramaty sportowców, którzy znaleźli się w określonym czasie i określonej sytuacji politycznej, ideologicznej i ponoszą tego konsekwencje”.