Styczniowe wystawy

Data: Styczeń 2022 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 | Galeria OKO Wstęp wolny

Opis

W styczniu zapraszamy do Galerii OKO na dwie wystawy malarskie: „W poszukiwaniu” autorstwa Katarzyny Piotrowskiej (sala nr 1 Galerii OKO) oraz „Era Wodnika”, której autorką jest Renata Romanowska (sala nr 2 Galerii OKO).

Katarzyna Piotrowska

28 stycznia o godz. 18:00 zapraszamy do budynku Ośrodka Kultury przy ul. 11 Listopada 27 na wernisaż wystawy Katarzyny Piotrowskiej – prężnie działającej artystki urodzonej w Oławie, zamieszkałej w Opolu.

W 2005 roku została autorem grafiki przedstawiającej portret Jana Pawła II złożony z uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Oławie. Pracę mierzącą ponad 3 m można było oglądać w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Dotychczas część prac artystki mogli Państwo oglądać na internetowym profilu autorki na portalu Behance. Praca ,,Noc Kairu” została wystawiona w trakcie wystawy ,,Homo Creatus” w Lublinie w 2017 roku. Część z dorobku artystycznego Katarzyny znajduje się w rękach prywatnych miłośników jej sztuki.

,,W poszukiwaniu”
Powstanie prac składających się na wystawę datować można na lata 2017-2020. Wykonane są w różnych technikach oraz stylach – Artystka nie zamyka się na nowe możliwości. Oprócz stosowania farb, sięga po ołówek, cienkopis oraz cyfrowe formy tworzenia sztuki.
„Wynika to z mojego ciągłego poszukiwania najlepszych form przekazania mojej wizji. Część z prac została wykonana w formie eksperymentu poznawczego, po to aby określić nowe możliwości przeniesienia moich wizji na trwałe dzieło. Do ich powstania przyczyniał się szereg inspiracji związanych z podróżowaniem, przyrodą oraz fascynacją wizerunkiem kobiety w sztuce. W trakcie wystawy zobaczycie Państwo pewne różnice wynikające z naturalnego procesu uczenia się i rozwoju moich umiejętności” – mówi Autorka i dodaje „Jestem przekonana, że różnorodność tej wystawy spowoduje, że każdy z Państwa odnajdzie w niej fragment swoich wyobrażeń oraz przemyśleń na temat otaczającego nas świata. Chcę również zainspirować Państwa do dzielenia się własnymi przemyśleniami i opiniami na temat prac”.

Zachęcamy również do odwiedzania cyfrowych dzieł Katarzyny Piotrowskiej na portalu Behance.

 

Renata Romanowska – od urodzenia mieszka w Oławie. Jako zodiakalny Wodnik z artystyczną duszą zawsze odczuwała potrzebę tworzenia. Samodzielnie zgłębiała tajniki warsztatu malarskiego, odwzorowując z albumów dzieła sławnych mistrzów, malując z natury lub z wyobraźni.

Tworzy głównie techniką akrylową i akwarelową, malując intuicyjnie, tak jak czuje i widzi. „Inspirację czerpię z otaczającej i wyimaginowanej rzeczywistości. Stąd tematyka i stylistyka moich prac jest różnorodna, od pejzaży i świata natury, po abstrakcje, intencyjne mandale i obrazy symboliczne” – mówi Autorka. Prowadzi internetową pracownię artystyczną „Bombonierka Wnętrz”, organizuje kameralne warsztaty z malarstwa intuicyjnego oraz malowania mandali dla dzieci i dorosłych. „To mój prawdziwy świat, w którym się spełniam” – dodaje.

Era Wodnika”

Tytuł wystawy nawiązuje do jednej z dwunastu epok astrologicznych. Era Wodnika, która rozpoczęła się 21 grudnia 2020 r. niesie przebudzenie naszej świadomości i wielkie zmiany, zarówno w wymiarze globalnym jak i indywidualnym. To czas oryginalności, nieprzeciętności, dynamicznego rozwoju technologii, bez degradacji przyrody i niszczenia zasobów Ziemi, czas altruizmu i pokojowego nastawienia do wszystkich istot, bez podziałów i uprzedzeń.

Jak podkreśla Renata Romanowska: „Jako zodiakalny Wodnik poczułam silny związek z ideami tej ery i z energiami, które już docierają do nas by zapoczątkować przemiany na wielu poziomach i wymiarach istnienia. Dzięki nim staniemy się bardziej połączeni ze sobą, a nasz umysł wrażliwszy na to co odczuwamy. Zaczniemy szukać autorytetów wewnątrz siebie, decydując się żyć w zgodzie ze sobą, własnymi wartościami, w połączeniu z całym światem i ze sobą nawzajem, kierując się przy tym Intuicją. Przyszłość w niczym nie będzie przypominać przeszłości ani teraźniejszości. Chociaż to, co się obecnie dzieje nie wróży niczego dobrego, jest tylko czasem przejściowym. Obserwowany już powolny rozpad starego i zmiany wydarzą się po to, by odbudować to, co do tej pory zostało zniszczone. Taka wizja przyszłości rezonuje ze mną i przekłada się na moją twórczość. Dominują w niej elementy natury oraz symbolika związana z nową erą. Świat roślin i zwierząt fascynował mnie zawsze. Starałam się uwieczniać na zdjęciach i obrazach to urzekające piękno wzorów, kształtów i kolorów. Malując wchodzę w nurt energii życia i daję wyraz swojemu zachwytowi nad pięknem i mądrością Natury oraz szczerej wdzięczności za całą tę ziemską podróż, za dar doświadczania dzięki niej tylu emocji, od poczucia jedności, spokoju, ukojenia, aż po prawdziwe wzruszenie. Proces twórczy pomaga odszukać własną drogę do siebie, odnaleźć sens w doświadczaniu życia takim jakie jest, zaakceptować zmiany i przemijanie jako naturalne elementy istnienia. W każdym z nas zasiane zostało ziarno kreatywności. Jesteśmy twórcami otaczającej nas rzeczywistości poprzez nasze myśli, uczucia, życiowe wybory i podejmowane decyzje, a nasz wewnętrzny głos jest najpewniejszym przewodnikiem w tej nowo rozpoczętej Erze Wodnika”.