Sofya Gulyak/ Rosja

Data: Miejsce: Kup bilet

Opis

recital_wrzesien_2016

SOFYA GULYAK należy obecnie do najwybitniejszych pianistek świata.

Programy jej recitali i występy z czołowymi orkiestrami są często recenzowane w samych superlatywach  przez światowa prasę: „La Grande dame du piano” – La Scene,  „Formidable artist” – The Gardian, „Fenomenalna Sofya Gulyak”- Ruch Muzyczny. W Washington Post, już w roku 2007, w recenzji zatytułowanej „A Rach(maninoff) star is born…”  podkreślono „niewiarygodną precyzję i współpracę z orkiestrą” oraz „grę kunsztownie delikatną i wrażliwą”.

Początkiem międzynarodowej kariery koncertowej artystki był spektakularny sukces w 2009 r. w na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (Anglia), gdzie otrzymała I nagrodę i Złoty Medal Księżnej Mary (zgłosiło się 200 kandydatów, przyjęto 81 pianistek  pianistów). Jest pierwszą kobietą, która osiągnęła takie wyróżnienia w pięćdziesięcioletniej historii tego bardzo renomowanego konkursu. Wygrała też szereg innych prestiżowych konkursów (m.in. im. F. Busoniego we Włoszech i im. W. Kapella w USA), jest laureatką II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 r.

Urodziła się w Kazaniu (Rosja), tam też ukończyła studia pianistyczne w Państwowym Konserwatorium pod kierunkiem prof. Elfiy Burnashewej. Następnie ukończyła z najwyższym wyróżnieniem „Ecole Normale de music de Paris Alfred Cortot” Doskonaliła też swoje umiejętności pod kierunkiem Borysa Petrushanskiego w Piano Academy „Incontri col Maestri” w Imoli we Włoszech oraz u Vanessy Latarce w Royal College of Music w Londynie.

Koncertowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji (np. w Operze La scala i w Sala Verdi w Mediolanie, Herkules-Saal w Monachium, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium Moskiewskiego, Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus Lipsku, Kennedy-Center w Waszyngtonie, Hong Kong City Hall, Finlandia Hallw Helsinkach, Bridgewater Hall w Manchesterze, Teatro Municipal w Rio de Janeiro, Walt Disney Hall w Los Angeles, Kennedy-Center w Waszyngtonie).

Występowała z najwybitniejszymi dyrygentami i najznakomitszymi orkiestrami. Jej koncerty były transmitowane przez 10 europejskich i amerykańskich radiofonii.

Była jurorką międzynarodowych konkursów pianistycznych we Francji, Grecji, Serbii, Włoszech i USA. Jest zapraszana do prowadzenia mistrzowskich kursów pianistycznych w Europie, Chinach i w Australii. Jest profesorem Royal College of Music w Londynie.

 

PROGRAM KONCERTU:

A. Liadow – 3 utwory op. 11

S. Rachmaninow – Elegia es-moll op. 3 nr 1

– Poliszynel op. 3 nr 4

Czajkowski-Pletniew – Suita koncertowa z baletu „Dziadek do orzechów”

przerwa

C. Franck – Preludium, Fuga i Wariacje h-moll op. 18

G. Faure – Nokturn Es-dur op. 36 nr 4

M. Ravel – La Valse

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.