PRZESTRZEŃ KULTURY – OŁAWA 2023

Data: 2023 Miejsce: Oława Zapisy

Opis

Kamila Halat, Kamil Tobiasz- RUSZ SIĘ I MALUJ!
(wydarzenie w na Terenach Zielonych Ośrodka Kultury, 15 lipca 2023 | godz.  12:00-17:00)

Projekt stawia na aktywność ruchową i ekspresję dla dzieci i młodzieży, a także na rozwój sposobu wyrażania siebie za pomocą działań plastycznych na świeżym powietrzu. Hybrydowe warsztaty ruchowo-malarskie maja na celu odczarowanie negatywnego postrzegania graffiti jako dewastacji i wandalizmu. Celem projektu jest wyjście poza standardowe ramy i stereotypy; forma malowania na ścianie za pomocą farb i sprayów jest nową płaszczyzną do działań dla młodych, tak samo jak ciekawe i angażujące zajęcia ruchowe wywołujące wiele radości i uśmiechu. Dzięki takim działaniom odrywamy dzieciaki od ekranów komputerów, tabletów i telefonów, i wyciągamy je na świeże powietrze, angażując w nietuzinkowy sposób spędzania czasu wolnego. Dodatkowo, po działaniach warsztatowych powstanie mural mieszczący się na budynku gospodarczym (WC) na terenie Ośrodka Kultury przy Momo Chillout Bar. Dla uczestników (od 5 do 21 lat) przewidziane są niespodzianki i upominki. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona.

Izabela Smoleń – “Człowiek = Emocje”
(koncert w Parku Miejskim 23 lipca 2023 | godz. 19:00)

Spektakl słowno – muzyczny, przygotowany przez młodzież i dorosłych według scenariusza i pod kierownictwem Izabeli Smoleń. Widowisko jest podróżą przez 8 różnych emocji/uczuć, jakie kierują człowiekiem i jego życiowymi wyborami. Każda z emocji ubrana będzie w utwory muzyczne i poetyckie. Ponieważ rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej, to właśnie wiersze autorki wykorzystane będą w spektaklu, odzwierciedlając emocje budujące fabułę wydarzenia.


Kamila Bakalarczyk-Kruk – Sofogranie Live
(koncert w Rynku 11 sierpnia 2023 | godz. 19:00)

To projekt koncertowy powstały w trakcie pandemii Covid-19. Paru muzyków w dobie ograniczonych działań muzycznych postanowiło nagrać covery – stare i nowe przeboje muzyki popularnej w surowej, akustycznej odsłonie, w domu, na sofie, w przyjacielskiej atmosferze, przy kawie i pomrukiwaniu drzemiących kotów. Powstał z tego program muzyczny, który z kilku piosenek “covidowych” przerodził się w akustyczny program koncertowy.
Sofogranie to koncert ciepłych brzmień, kojących dźwięków, energetycznych improwizacji, opierający się o smooth jazz, w wykonaniu znakomitych instrumentalistów – Leszka Zaleskiego (gitara) i Rafała Karasiewicza (instrumenty klawiszowe) oraz wokalistki – Kamili Bakalarczyk.
Ponad godzinny koncert obejmuje subiektywny wybór piosenek z polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej i filmowej. W programie pojawią się utwory takiej jak: “ I wanna dance with somebody”, “Jezebel”, “Przed nocą i mgłą”, “ Love song”, “Stan pogody”, “Deszcz w Cisnej”, “Driver licence” “Nim wstanie dzień”, “Co mi Panie dasz”, “Dwa serca, dwa smutki” i wiele innych. Odbiorowi takiego muzycznego zestawu służyć będzie wieczorny, kawiarniany klimat przestrzeni miejskiego Rynku, gdzie przy filiżance kawy, czy letnim koktajlu będzie można się przenieść w świat muzyki, najczęściej granej w zamkniętych salach i przestrzeniach klubowych.
Koncert przygotowany jest z myślą o młodzieży i dorosłych.
Koncert ma także wymiar edukacyjny – w trakcie występu opowiadana jest historia piosenek, ciekawostki z życia oryginalnych wykonawców, zachęcając, również młodszych odbiorców wieczoru, do poznania starszych, może mniej znanych ale inspirujących, propozycji muzycznych.

Anna Kukawska – koncert “Podróż przez największe przeboje dawniej i dziś – lata ’70”
(koncert w Rynku 18 sierpnia 2023 | godz. 19:00)
Lata ’70 to era muzyki disco i niekończącej się prywatki w stylu “Gorączka sobotniej nocy”. Ikonami tych lat byli David Bowie oraz Grace Jones. Wtedy też powstał zespół Queen. Jednak najbardziej charakterystycznym dla lat ’70 był zdecydowanie zespół ABBA. W Polsce lata ’70 to czas wszystkim znanych przebojów Anny Jantar i Maryli Rodowicz.
W programie koncertu “Podróż przez największe przeboje dawniej i dziś – lata ’70” usłyszymy utwory wspomnianych gwiazd – Anna Jantar i Maryla Rodowicz, a także: Bananarama, Eruption, Boney M, Gloria Gaynor, John Paul Joung, ABBA – zaaranżowane na piano i akordeon, wyśpiewane przez Annę Kukawską, wokalistkę i aktorkę znaną m.in. z serialu telewizyjnego “Policjantki i policjanci”.


Informujemy, że zostały wybrane do realizacji letnie projekty w ramach konkursu PRZESTRZEŃ KULTURY 2023. Przypominamy, że celem konkursu jest wsparcie działalności artystycznej/performatywnej oraz zapewnienie kulturalnej rozrywki mieszkańcom Miasta Oława oraz „ożywienie” dostępnych terenów przestrzeni miejskiej Oławy. Uczestnicy nadesłali łącznie 9 zgłoszeń, mini-granty postanowiliśmy przyznać na realizację czterech następujących projektów:

1) kwota 7000 zł brutto dla: Kukavsky Art Agency Maria Kukawska, na projekt pn. Koncert muzyki z lat 70-tych – Rynek Miejski
2) kwota 5000 zł brutto dla: Agencja Muzyczna Izabela Smoleń, na projekt pn. Spektakl słowno-muzyczny “Człowiek=Emocje” – Park Miejski
3) kwota 11000 zł brutto dla: Kamila Halat i Kamil Tobiasz, na projekt pn. Warsztaty artystyczne “Rusz się i maluj” – Tereny Zielone Ośrodka Kultury
4) kwota 9000 zł brutto dla: Kamila Bakalarczyk-Kruk, na projekt pn. Sofogranie Live – Rynek Miejski

//

Centrum Sztuki w Oławie we współpracy z Urzędem Miejskim w Oławie ogłasza konkurs pn. „PRZESTRZEŃ KULTURY – OŁAWA 2023”, na finansową dotację autorskich projektów kulturalnych. Łączna pula możliwych do przyznania grantów wynosi 30.000 zł brutto. Celem konkursu jest wsparcie działalności artystycznej, poprzez udzielenie grantu – dla podmiotów lub osób, które zajmują się działalnością z zakresu kultury i sztuki – służącego umożliwieniu realizacji autorskich projektów na rzecz lokalnej społeczności, dostarczających rozrywki kulturalnej w otwartej przestrzeni miejskiej.

W konkursie mogą uczestniczyć: organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze o działalności kulturalnej i osoby fizyczne, które chciałyby zrealizować swoje projekty artystyczne w przestrzeni miejskiej Oławy.

W konkursie gratyfikowane będą autorskie projekty, wykorzystujące plenerową przestrzeń miejską Oławy dla działań artystycznych i kulturalnych. Termin nadsyłania zgłoszeń do 19 maja 2023 godz. 14:00.