Polonezy Polskie LIVE

Data: 25 listopada 2020 Miejsce: Transmisja LIVE na facebook.com/kultura.olawa/ Online

Opis

Transmisja na żywo recitalu fortepianowego wybitnego pianisty Macieja Pabicha w ramach 1384 Wieczorów Lisztowskich

25 listopada o godz. 18:00 zapraszamy na na transmisję live koncertufortepianowego realizowaną na profilu facebookowym Centrum Sztuki w Oławie. Podczas recitalu wystąpi wybitny muzyk, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, Maciej Pabich.

Program koncertu skupia się na przedstawieniu słuchaczom poloneza, jednego z polskich tańców narodowych, który odgrywał ważną rolę w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej w czasach, gdy Polska nie istniała jako kraj niepodległy. Zaprezentowana zostanie swoista antologia poloneza – polonezy pisane na fortepian od XVIII wieku po początek wieku XX, tworzone przez znanych polskich kompozytorów oraz tych, którzy zostali zapomniani, a w swoich czasach święcili wielkie triumfy w Europie. Koncert poprowadzi, omawiając i przybliżając słuchaczom utwory i sylwetki kompozytorów, Juliusz Adamowski.

Maciej Pabich to absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, laureat wielu konkursów pianistycznych, pianista koncertujący w Polsce oraz wielu krajach świata, m.in. w Niemczech, Francji, Rosji i na Węgrzech. Współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami i dyrygentami, z upodobaniem występuje także jako kameralista. Prowadzi liczne seminaria metodyczne i warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych na terenie całego kraju. Jest także zapraszany jako wykładowca mistrzowskich kursów pianistycznych. Często uczestniczy także w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Otrzymał „Medal Młodej Sztuki” – prestiżową nagrodę środowiska poznańskiego.

Program koncertu:

Wincenty Ferdynand Lessel – Polonez B-dur

Józef Elsner – Polonez B-dur

Karol Kurpiński – Polonez g-moll

Wacław Raszek – Polonez Es-dur

Józef Nowakowski – Introdukcja i Polonez g-moll op. 11

Stanisław Moniuszko – Polonez es-moll

Antoni Kątski – Wielki Polonez B-dur op. 271

Fryderyk Chopin – Polonez g-moll op. posth; Polonez As-dur op.53

Koncert jest realizowany przez Centrum Sztuki w Oławie we współpracy z Towarzystwem im. Ferenca Liszta we Wrocławiu.