Pokaz filmu niemego „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo

Data: 15 sierpnia 2020 Miejsce: Oława, Rynek Wstęp wolny

Opis

Pokaz filmu niemego „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo

15 sierpnia o godz. 20:00, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej zapraszamy na Oławski Rynek na pokaz filmu niemego “Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo w wykonaniu łódzkiej grupy The Washing Machine. Po pokazie ok. godz. 21:00 wyświetlimy również wybrane Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego GRAND OFF.

The Washing Machine prezentuje w autorskiej oprawie muzycznej klasyczne dzieła kina niemego. Ta wyjątkowa podróż do zamierzchłych czasów kinematografii, stanowi prawdziwą gratkę zarówno dla koneserów kina, miłośników muzyki filmowej, jak i tych osób, które zastanawiają się, jak wyglądały filmy w czasach, gdy kino nie znało efektów specjalnych oraz koloru. Tym razem grupa taperów, postanowiła zmierzyć się z wybitnym dziełem Ryszarda Bolesławskiego – „Cud nad Wisłą” (z 1921 roku!) obrazującego historię miłosną na tle wojny polsko-bolszewickiej.

Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W spokojne życie bohaterów opowieści wdziera się wojna z bolszewickim najeźdźcą. Po wielu dramatycznych perypetiach, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich z sierpnia 1921 roku, dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu wojny. Po jej zakończeniu zakochane pary mogą wreszcie stanąć na ślubnym kobiercu. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.

Składający się pierwotnie z dwóch serii, dramat patriotyczny, zachował się jedynie w szczątkowej wersji. Film zrealizowany został na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ze względu na temat i doborową obsadę aktorską cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów.