Po drugiej stronie harfy

Data: 20 listopada 2020 Miejsce: Transmisja LIVE na facebook.com/kultura.olawa/ Online

Opis

Transmisja LIVE koncertu Jadwigi Tomczyńskiej i Maksymiliana Ambroziaka

Muzyka filmowa na harfie elektrycznej i gitarze basowej

20 listopada o godz. 19.00 zapraszamy na wyjątkowy koncert “Po drugiej stronie harfy”, którego transmisję będzie można obejrzeć na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie. W wirtualnej odsłonie wystąpią Jadwiga Tomczyńska i Maksymilian Ambroziak. Artyści zaprezentują niezwykle oryginalne połączenie dwóch współczesnych instrumentów: harfy elektrycznej i gitary basowej.

Harfa elektryczna to rzadko spotykany instrument – ich liczbę w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki! W porównaniu z klasyczną harfą koncertową najbardziej zauważalne różnice to konstrukcja, rozmiar, a także sposób przenoszenia dźwięku. Elektronika pozwala znacznie poszerzyć jej możliwości brzmieniowe, a co za tym idzie, zwiększyć pole kreatywności w muzycznym przekazie Jadwigi i Maksymiliana. Dodając do występu ciepłe, doskonale uzupełniające się głosy artystów, otrzymamy niezwykle intrygujący i niekonwencjonalny duet wokalno-instrumentalny. Repertuar koncertu obejmować będzie głównie tematy pochodzące z muzyki filmowej w autorskich aranżacjach. Słuchacze przeniosą się w świat ekranizacji baśni i filmów nagrodzonych Oscarami oraz tych mało popularnych tytułów, do których skomponowano utwory na długo zostające w pamięci.

Jadwiga Tomczyńska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Na dużej scenie debiutowała już jako dziecko, występując podczas 21 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jako harfistka brała udział w projektach Piotra Rubika, koncertowała z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk, a także występowała podczas Świdnickich Nocy Jazzowych. Aktualnie poza aktywnym koncertowaniem zajmuje się muzykoterapią i wykorzystaniem harfy w tej dziedzinie. Za pracę naukową na temat harfoterapii została wyróżniona w X edycji konkursu „Wrocławska Magnolia”.

Maksymilian Ambroziak to wokalista, gitarzysta i basista. Bez przeszkód odnajduje się w wielu różnych gatunkach muzycznych. Do swoich głównych inspiracji zalicza rock, blues, country i folk. Od ponad dekady jest mieszkańcem Wrocławia i udziela się na lokalnej scenie muzycznej. Współpracował z ikonami polskiej muzyki rockowej (Alek Mrożek, Ireneusz Nowacki, Włodzimierz Krakus).

Jadwiga i Maksymilian wywodzą się z całkiem różnych środowisk muzycznych. Mimo odmiennych źródeł artystycznej inspiracji, z powodzeniem znajdują swój wspólny język, koncertując wspólnie od ponad 7 lat.