PAŹDZIERNIKOWE WYSTAWY

Data: Październik 2023 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 | Galeria OKO Wstęp wolny

Opis

GALERIA “OKO” /parter/

INTERWAŁY

Agnieszka Semaniszyn-Konat – malarstwo

Basia Trzybulska – ceramika

Kurator wystawy – Prof. Anna M. Kramm

Finisaż: 19.10.2023 /czwartek/ godzina 18:30

 

“Temat i motyw pojawiają się w twórczości wielu artystów i są elementami inspiracji, stają się podmiotem dzieła a ich powtarzalność czyni twórczość rozpoznawalną. Budowanie osobistego świata śladów jest jedyną drogą dla powstawania dzieła, którego pełne brzmienie wyraża emocje i wyobrażenia i dla którego zewnętrzna uroda świata rzeczy pomaga inspiracji, ale to artysta decyduje o jakości swojej reprezentacji.

Agnieszka Semaniszyn -Konat i Basia Trzybulska, artystki, absolwentki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, na wystawie „Interwały” w Galerii Oko, prezentują tematy i motywy, które wydrążyły w ich twórczości głębokie wąwozy. Przestrzeń galerii pokazuje poprzez obrazy i obiekty, jak dwa odmienne wyobrażenia na wspólnej wystawie łączy miłość do koloru, światła nieprzejrzystego, zimnych tonacji koloru „wody” i błękitu i jak jednocześnie, wyrazisty kształt, za którym podążą wyobraźnia, niezmiennie utrzymuje artystyczną niepowtarzalność.”

Prof. Anna M. Kramm

 

Agnieszka Semaniszyn-Konat

W 2005 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, dyplomem z projektowania książki. W latach 2021-2023 zrealizowała program dwuletnich studiów podyplomowych na Wydziale Malarstwa. Wykładowczyni w WSPS we Wrocławiu na kierunku Grafika.

Zilustrowała ponad pięćdziesiąt książek dla dzieci i opracowała ponad sto ilustracji i kolorowanek do podręczników szkolnych. Jej prace prezentowane są na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Szwecji. Bierze udział w zespołowych projektach artystycznych, a efekty tych działań zaprezentowane były m.in. na festiwalu Documenta w Kassel.

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Edukatorium, ukazała się jej pierwsza książka autorska „Ocalić skrzydła”. Za ilustracje otrzymała nominację Kapituły Redakcji Gazety Wrocławskiej do tytułu „Osobowość Roku 2022”. Jest członkinią ZPAP w Gliwicach od 2021.

Basia Trzybulska

Artystka wizualna, zajmuje się twórczością od 1995 roku. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w pracowni profesor Krystyny Cybińskiej. Mieszka i pracuje w odrestaurowanym starym młynie na Dolnym Śląsku. W jej twórczość rozpoznajemy formy rzeźbiarskie, obiekty i malarskie instalacje ceramiczne.

Cykle prac prezentowała na 10 wystawach indywidualnych i zaznaczyła swój udział w 25 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Uczestniczy w ważnych międzynarodowych prezentacjach i sympozjach ceramicznych. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie. Jest zdobywczynią brązowego medalu na Biennale Ceramiki CEBIKO w Korei Południowej.

 

GALERIA NA PIĘTRZE /I piętro/

TEMPERATURY WYOBRAŹNI

Malarstwo grup Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – “AVANTI ” i “TACY SAMI”

 

Autorzy o swojej wystawie mówią: “Różne tematy, techniki, pomysły tradycyjne i szalone, przełamywanie ograniczeń wyobraźni, rozsmakowywanie się w wyzwaniach malarskich, by indywidualna ekspresja osiągała pożądaną temperaturę… tak chcemy, by nasze artystyczne drogi nadal prowadziły nas w gorące horyzonty wyobraźni…”

Grupa malarska “AVANTI ” pod opieką Bożeny Potoczny: Dziedzic Halina, Dzierżanowska Ewa, Głud Aniela, Jędruszek Stanisława, Juszko Barbara, Lech Krystyna, Majorek Krystyna, Michałowska Marga, Perska Ewa, Przeworski Wojciech, Sokołowska Maria, Tołwińska Krystyna, Winiarska Danuta, Woźnica Kazimiera.

Grupa malarska “TACY SAMI” pod opieką Anny Marii Domańskiej: Balza Helena, Bilewicz Ozga Barbara, Florczyk Stanisława, Mielcarek Łucja, Narolska Ola, Pacholczyk Bronisława, Rozmytańska Danuta, Standio Ewa, Wróblewicz Kazimiera, Leśniak Bożena, Ligenza Ela, Cejnóg Zofia i Dziędziak Ewa.