OŁAWSKI RYNEK… Z BIEGIEM LAT

Data: Miejsce: Oława, Rynek Wstęp wolny

Opis

OŁAWSKI RYNEK… Z BIEGIEM LAT – wystawa plenerowa fotografii

Do końca stycznia na oławskim rynku będzie można oglądać wystawę plenerową zdjęć Lesława Mazura i Zbyszka Kordysa.

Organizator wystawy: Centrum Sztuki w Oławie

Partnerzy: Urząd Miejski w Oławie i Biblioteka Koronka.

Szanowni Państwo!

Mam przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia wystawy fotografii oławskiego rynku, wykonanych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Zapraszam nie tylko jako burmistrz, ale również jako oławianin, który mieszka w naszym mieście od urodzenia i przygląda się otaczającej rzeczywistości i zachodzącym zmianom. Cieszy mnie fakt, że szczególnie w ostatnich latach mogę czynnie uczestniczyć w zmianie oblicza naszej małej ojczyzny. Dziękuję artystom za nieocenioną dokumentację fragmentu historii Oławy, tego szczególnego miejsca każdego miasta, jakim jest Rynek. W każdej fotografii zawarta jest pewna historia, którą tworzymy wspólnie jako mieszkańcy. Życzę miłego oglądania wystawy.

(Tomasz Frischmann, Burmistrz Oławy)

Niniejsza wystawa prezentuje fotografie autorstwa Lesława Mazura oraz Zbyszka Kordysa wykonanew odstępie kilkudziesięciu lat. Pan Lesław Mazur prezentowaną galerię zdjęć robił w latach 60-tychi 70-tych XX wieku. Zbyszek Kordys fotografie zrealizował w roku 2020, w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Przestrzeń czasu, która dzieli zdjęcia wykonane przez artystów pozwoli Państwu przyjrzeć się zmianom, jakie zaszły w krajobrazie miejskim w obrębie Oławskiego Rynku. Mam nadzieję, że dla wielu osób wystawa będzie miała również wartość emocjonalną, stanie się dokumentacją zmian architektonicznych na przestrzeni kilku dziesięcioleci historii Ich życia i miasta, dla innych może być interesującą historią miejską, której warto poświęcić chwilę. W imieniu autorów i organizatorów wystawy dziękujemy za uwagę i czas poświęcony ekspozycji.

(Anna Ślipko, Dyrektor Centrum Sztuki w Oławie, Organizator wystawy)

Jestem oławianinem od urodzenia, moją pasją jest fotografia, fotografii uczył mnie Tato Kazimierz i Brat Zbigniew. Na moich oczach to miasto zmieniało się, przez lata porządkowane ze zniszczeń wojennych.W czasach, gdy robiłem zdjęcia gruzów już nie było, były puste place. Wyburzano budynki, które byływ złym stanie technicznym lub przeszkadzały w budowie nowych osiedli. Inspiracją do robienia zdjęć był album z gruzami Wrocławia który dostałem od chrzestnej na ukończenie podstawówki z dedykacją „zapamiętaj jak to miasto wygląda dziś, a jakie będzie za lat wiele”. Rynek, ratusz, kościół były zawsze dla mnie ciekawym miejscem do robienia zdjęć. Udało mi się zrobić zdjęcia Rynku w czasie przebudowy nawierzchni, wymiany krawężników i chodników. Pamiętam Rynek z lat sześćdziesiątych, co uwieczniłem na swoich zdjęciach, nierówne ulice z kostki brukowej, plac wokół ratusza pokryty samołówką – taką smołą wymieszaną z drobnym kamieniem – w czasie upałów ta masa się topiła. Lipy wokół ratusza były o 50 lat młodsze, a więc małe. Żadnej zieleni. Słynne i piękne róże pojawiły się gdzieś w połowie lat siedemdziesiątych. Jest mi miło, że współczesne zdjęcia Rynku zrobił Zbigniew Kordys, syn mojego Kolegi Janusza, też pasjonata fotografii, z którym byliśmy przez lata w Harcerstwie.

(Lesław Mazur, Autor archiwalnych zdjęć)

Jestem oławianinem od urodzenia, moją pasją jest fotografia, której uczył mnie Tato Janusz – z czego wynika, że z Lesławem Mazurem łączy mnie bardzo dużo. Podobnie jak on, z przyjemnością patrzę jak zmienia się moje rodzinne miasto. Jego serce – Rynek – przechodzi po pięćdziesięciu latach kolejną metamorfozę. Prace remontowe wciąż trwają, spod warstw zrywanego asfaltu wyziera bruk widoczny na zdjęciach sprzed pół wieku, historia zatacza koło, jednak dzięki czarn-obiałym fotografiom Lesława Mazura widzę, że będzie tu pięknie jak nigdy dotąd. Próbuję więc uchwycić ten nowy ład, mając jednocześnie nadzieję na to, że za kilkadziesiąt lat kolejny oławski fotograf dopisze swój rozdział do opowieści o tym pięknym mieście.

(Zbyszek Kordys – Autor współczesnych zdjęć, Kurator wystawy)