“Oławski Rynek… z biegiem lat” – wideorelacja z wystawy plenerowej

Data: Styczeń 2021 Miejsce: Wideorelacja Online

Opis

Zapraszamy na wideorelację z wystawy fotografii Lesława Mazura i Zbyszka Kordysa “Oławski Rynek… z biegiem lat”, którą do końca stycznia 2021 r. można było oglądać w plenerze. Autorzy zdjęć wykonali zdjęcia oławskiego centrum w odstępie kilkudziesięciu lat – w latach 60-tych i 70-tych oraz w roku 2020.

Przestrzeń czasu, która dzieli zdjęcia wykonane przez artystów pozwala przyjrzeć się zmianom, jakie zaszły w krajobrazie miejskim w obrębie Oławskiego Rynku; jest swoistą dokumentacją zmian architektonicznych na przestrzeni kilku dziesięcioleci, interesującą historią miejską, której warto poświęcić chwilę.

Lesław Mazur, autor archiwalnych zdjęć:

“Jestem oławianinem od urodzenia, moją pasją jest fotografia, fotografii uczył mnie Tato Kazimierz i Brat Zbigniew. Na moich oczach to miasto zmieniało się, przez lata porządkowane ze zniszczeń wojennych. W czasach, gdy robiłem zdjęcia gruzów już nie było, były puste place. Wyburzano budynki, które były w złym stanie technicznym lub przeszkadzały w budowie nowych osiedli. Inspiracją do robienia zdjęć był album z gruzami Wrocławia który dostałem od chrzestnej na ukończenie podstawówki z dedykacją „zapamiętaj jak to miasto wygląda dziś, a jakie będzie za lat wiele”. Rynek, ratusz, kościół były zawsze dla mnie ciekawym miejscem do robienia zdjęć. Udało mi się zrobić zdjęcia Rynku w czasie przebudowy nawierzchni, wymiany krawężników i chodników. Pamiętam Rynek z lat sześćdziesiątych, co uwieczniłem na swoich zdjęciach, nierówne ulice z kostki brukowej, plac wokół ratusza pokryty samołówką – taką smołą wymieszaną z drobnym kamieniem – w czasie upałów ta masa się topiła. Lipy wokół ratusza były o 50 lat młodsze, a więc małe. Żadnej zieleni. Słynne i piękne róże pojawiły się gdzieś w połowie lat siedemdziesiątych. Jest mi miło, że współczesne zdjęcia Rynku zrobił Zbigniew Kordys, syn mojego Kolegi Janusza, też pasjonata fotografii, z którym byliśmy przez lata w Harcerstwie”.

Zbyszek Kordys, autor współczesnych zdjęć, kurator wystawy:

“Jestem oławianinem od urodzenia, moją pasją jest fotografia, której uczył mnie Tato Janusz – z czego wynika, że z Lesławem Mazurem łączy mnie bardzo dużo. Podobnie jak on, z przyjemnością patrzę jak zmienia się moje rodzinne miasto. Jego serce – Rynek – przechodzi po pięćdziesięciu latach kolejną metamorfozę. Prace remontowe wciąż trwają, spod warstw zrywanego asfaltu wyziera bruk widoczny na zdjęciach sprzed pół wieku, historia zatacza koło, jednak dzięki czarno-białym fotografiom Lesława Mazura widzę, że będzie tu pięknie jak nigdy dotąd. Próbuję więc uchwycić ten nowy ład, mając jednocześnie nadzieję na to, że za kilkadziesiąt lat kolejny oławski fotograf dopisze swój rozdział do opowieści o tym pięknym mieście”.

Organizator wystawy: Centrum Sztuki w Oławie

Partnerzy: Urząd Miejski w Oławie i Biblioteka Koronka