Moc atrakcji na najfajniejszej imprezie dla dzieci w naszym mieście!

Data: 28.05.2022 Miejsce: Park miejski przy PKP Wstęp wolny

Opis

Już w sobotę 28 maja w godz. 13:00-19:00 zapraszamy do Parku Miejskiego przy PKP na Oławski Dzień Dziecka! Zabawy na dmuchańcach, rowery wodne, występy artystyczne dzieci dla dzieci, animacje, malowanie twarzy, konkursy ekologiczne, słodkości, pyszności i super zabawa – to wszystko (i jeszcze więcej!) czeka na najmłodszych.

O godzinie 13:00 rozpocznie się spływ kajakowy rzeką Oława poprowadzony przez wrocławski Klub Kajakowy “Z NURTEM”. Startujemy spod mostka na Oławie, przy Korcie Tenisowym (wjazd od ul. H. Sienkiewicza). Wydarzenie potrwa około 1,5 godziny, a po dopłynięciu na metę (mostek w Marcinkowicach przy ul. Piastowskiej) zabierzemy Was z powrotem do Oławy, do Ośrodka Kultury przy ul. 11 Listopada (gwarantujemy autobus powrotny dla uczestników spływu).  Zachęcamy wszystkich entuzjastów rekreacji na świeżym powietrzu i przygód na wodzie – mamy dla Was przygotowane dwuosobowe kajaki – mile widziane drużyny dwuosobowe (uczestnicy do 16 roku życia – obowiązkowo płyną z pełnoletnim opiekunem!). Wypełnione karty zgłoszeń/deklaracje uczestnictwa należy wysyłać do dn. 26 maja do godziny 13:00, na adres zg@kultura.olawa.pl – Ilość miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność wpłynięcia zgłoszeń. Niepełnoletni uczestnicy muszą otrzymać pisemną zgodę rodzica/opiekuna. Udział w wydarzeniu oznacza zapoznanie się i pełną akceptację regulaminu spływu oraz podporządkowanie instrukcjom przewodnika na wodzie, który poprowadzi spływ. Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny.

 O godz. 13:30 zapraszamy na spektakl „Dokąd poszły skarpetki?” na podstawie książki “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. W obsadzie zobaczymy młodych aktorów grupy teatralnej „Iskierka” pod opieką Aleksandry Zawer: Maja Amrogowicz, Marcelina Białowąs, Walentynka Bochniarz, Zuzanna Bochniarz, Antonina Chir, Nina Jabłońska, Agnieszka Murawska, Gabrysia Murawska, Julia Nowak, Sandra Seruga, Sara Seruga, Jagoda Teodorska, Lena Wnuk, Marysia Wolny.

Spektakl “Dokąd poszły skarpetki?” to opowieść, w której słynny Detektyw Trąbka próbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia skarpetek. Różne okoliczności i spotkane osoby naprowadzają go na trop. Czy szukający sensacji paparazzi i policjant pomogą mu w poszukiwaniach? A może ancymon Robercik, robiąc sobie żarty, przeszkodzi w śledztwie? Co właściwie w tym czasie robią skarpetki? Sprawdzimy to razem 28 maja o godzinie 13:30!

Następnie, po godz. 14:00 na scenę zaproszeni zostaną finaliści konkursu plastycznego „Śmieci do kubłów kolorowych wrzucamy, bo o czystość na basenie dbamy” organizowanego przez Baseny Miejskie „Termy Jakuba”, którym zostaną wręczone nagrody.

O godz. 14:45 na scenie z minirecitalem „Dzieci Dzieciom” wystąpi Wokalny Zespół Dziecięcy „OKTAWA” pod kierunkiem Żanety Gacek. Grupa 12-tu energetycznych młodych wokalistów, którzy z zamiłowaniem i naturalną radością oddaje się muzycznemu hobby, jakim jest śpiew zaprezentuje znane piosenki dziecięce (m.in. utwory z repertuaru Majki Jeżowskiej i piosenki festiwalowe konkursu „Wygraj Sukces”) w ich własnych interpretacjach. W składzie zespołu znajdują się: Dominika Dembowska, Kinga Dembowska, Paulina Domaradzka, Amelia Jakób, Maja Kędziora, Dalia Kosowicka, Karolina Korzeniowska, Zofia Morawska, Alicja Mruszczyk, Piotr Pawłowski, Natalia Sobolak, Hanna Suchodolska.

W tym roku obchodzimy 180-rocznicę powstania linii kolejowej na trasie Wrocław-Oława, dlatego dodatkową atrakcją będzie możliwość oglądania wystawy tematycznej zlokalizowanej przy ulicy Różanej, na której pokażemy najbardziej znane eksponaty – lokomotywy i wagony. Wystawie będą towarzyszyć przejazdy pociągiem retro na trasie Wrocław-Oława-Brzeg, na które będą obowiązywać bilety. Szczegóły: https://turkol.pl/.

(kliknij aby powiększyć obrazek)

Dodatkowo, podczas obchodów 180–lecia kolei na ziemiach polskich wraz z Biblioteką „Koronka” wspólnie z dziećmi przeczytamy jeden z popularniejszych wierszy Juliana Tuwima. O godz. 15:45 na scenie „Dzieci czytają “Lokomotywę” Juliana Tuwima” – najmłodsi wystąpią w specjalnych nakryciach głowy, które będą reprezentować różne towary przewożone przez „Lokomotywę”. Zachęcamy do wspólnej zabawy!

O godz. 16:30 rozpoczyna się Gra terenowa Biblioteki „Koronka” Czas na kolej”, która ma charakter zabawowy, ale też nieco edukacyjny. Zapisywać się można w godz. 16:30-17:00. Organizatorzy przygotowali teksty, dzięki którym uczestnicy będą mogli poznać interesujące fakty z historii kolei, a szczególnie oławskiej trasy kolejowej. Uczestnicy gry (zorganizowani w grupy) będą poruszali się po trasie wiodącej przez 8 stacji zlokalizowanych w pobliżu stacji PKP, na terenie parku, przy ulicach Różanej i Sikorskiego. Na każdej stacji trzeba będzie wykonać zadanie, za co grupa otrzyma potwierdzenie na karcie gry. Gra nie jest konkurencją (nie będzie wyłoniony zwycięzca). Rozpocznie się i zakończy przy namiocie obok sceny. Czas przejścia trasy i wykonania wszystkich zadań wynosi ok. 1,5 godziny.

O godz. 17:00 zapraszamy do Bajkowozu Teatru na Ostrowie na spektakl „O czym szumią drzewa”. Przedstawienie porusza aktualny i ważny temat zrównoważonego korzystania z zasobów leśnych. Zobaczymy w nim Leśną Damę, zwierzaki z Leśnej Szkoły i Chłopaków z miasta. Zwierzęta rozmawiają ze sobą i planują naprawę leśnego świata poprzez działania przypisane roli człowieka. Pod wpływem ich pozytywnych intryg dokonuje się przemiana Chłopców. Wystąpią Aktorzy Teatru na Ostrowie: Kinga Wlaszczyk, Kasia Pawarska i Ariel Osiak.

Ponadto, poza sceną na dzieci czekają dodatkowe atrakcje: gry sprawnościowe i tor przeszkód,  konkursy ekologiczne i warsztaty robienia baniek. Podczas Oławskiego Dnia Dziecka spotkacie też żywą maskotkę i zrobicie ciekawe zdjęcia,weźmiecie udział w warsztatach plastycznych i rękodzielniczych, animacjach artystycznych oraz malowaniu twarzy… i wielu innych niespodziankach.

HELP zaprasza na stoisko gastronomiczne oraz kilka dodatkowych niespodzianek.

Wolontariusze z Ukrainy przygotowali grę: “Polsko-ukraińskie labirynty językowe” w której podczas wykonywanie różnych zadań dzieci będą mogły poznać miasta ukraińskie i polskie. Zabawa ma na celu integrację oraz poznanie zagadnień historycznych i geograficznych obu krajów, a także poznanie słówek w języku polskim i ukraińskim.

Wszystkie atrakcje dla dzieci (oprócz stoisk gastronomicznych i handlowych) są nieodpłatne. 

W przypadku pogorszenia pogody, część atrakcji zostanie przeniesiona do obiektów Ośrodka Kultury (filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie przy ul. 11 Listopada 27), Biblioteki Koronka (Rynek Ratusz), halę Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej przy ul. Sportowej oraz do Basenów Miejskich „Termy Jakuba”.

Organizatorzy:

Centrum Sztuki w Oławie, Urząd Miejski w Oławie, Biblioteka “Koronka”, Oławskie Centrum Kultury Fizycznej, Baseny Miejskie „Termy Jakuba”.