Oferta kulturalna Centrum Sztuki w Oławie w czasie epidemii

Data: marzec-maj 2020 Miejsce: Centrum Sztuki w Oławie Online

Opis

Oławska oferta kulturalna w czasie epidemii

Czas realizacji: marzec-maj 2020
Czas kwarantanny okazał się niezwykle trudny dla środowiska kultury. Wierzymy (wierzyliśmy i wierzyć będziemy!), że również Wy tęsknicie za sztuką i odliczacie dni do ponownego spotkania w murach naszej instytucji. Z myślą o Was, w czasie kiedy nie możemy realizować naszej działalności w normalnych warunkach, przygotowaliśmy szereg propozycji, aby czas pod hasłem #zostańwdomu, był dla Was mimo wszystko pełen kulturalnych opcji. W okresie marzec-maj 2020 realizowaliśmy zajęcia i kursy on-line, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na Waszą prośbę wszystkie te spotkania zamieściliśmy na naszym kanale YouTube na playliście “Oławska oferta kulturalna w czasie epidemii”.

Zabawa z chemią

Małgorzata Wyskiel:

„Nikt się tego nie spodziewał, że pewien wirus sparaliżuje nasze życie. Nie jest łatwo – szkoła w domach i praca w domach. Ostatnie tygodnie były trudne i to nie tylko dlatego, że ruszanie się z mieszkań to nie najlepszy pomysł. Nuda, monotonia – taka wizja każdego z nas przygnębia…

Z pomocą mogą przyjść: działanie, nauka, odkrywanie. Chemia to przedmiot przyrodniczy, który daje wiele możliwości. Stąd moja propozycja przeznaczona dla dzieci i dorosłych ciekawych świata, i wszystkich innych osób pasjonujących się nauką. Warsztaty online przedstawiają przepisy na eksperymenty, które w łatwy sposób można przeprowadzić w domu z wykorzystaniem substancji z naszej kuchni czy łazienki“.

Prowadząca:

Małgorzata Wyskiel – Absolwentka Akademii Rolniczej we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczyciel chemii wcześniej w gimnazjum, a obecnie w szkole podstawowej, opiekun Koła Chemicznego, fanka młodych ludzi i ich ciekawości świata. Prywatnie mama Agnieszki i miłośniczka zwierzaków różnej maści.

Zabawa z chemią cz. 1

W pierwszym odcinku warsztatów on-line, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 28 kwietnia 2020 r., prowadząca warsztaty, Małgorzata Wyskiel, pokazuje jak wykonać wodną windę, pływające ludki i pędzące bańki.

Zabawa z chemią cz. 2

W drugim odcinku cyklu “Zabawa z chemią”, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 30 kwietnia 2020 r., Małgorzata Wyskiel pokaże Wam jak zrobić: ukryty napis, nocną lampkę i chemiczną mandalę.

Zabawa z chemią cz. 3

Ciąg dalszy cyklu “Zabawa z chemią”, który specjalnie dla Was prowadzi Małgorzata Wyskiel! W odcinku, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 13 maja 2020 r. dowiecie się jak zrobić: lampę z lawą, kolorową (i jadalną!) kapustę oraz kolorowy deszcz.

Zabawa z chemią cz. 4

W ostatnim odcinku cyklu “Zabawy z chemią” autorstwa Małgorzaty Wyskiel, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 21 maja 2020 r., dowiecie się, gdzie pieprz rośnie? (czy może raczej gdzie ucieka :)), dacie drugie życie starym połamanym woskowym kredkom i zrobicie świecącego slime’a.

Nauka gry na gitarze

Błażej Prochownik:

“W związku z epidemią koronawirusa i zawieszeniem zajęć gry na gitarze powstała seria filmów, której celem było podtrzymanie kontaktu uczęszczających z instrumentem oraz zachęcenie innych do spróbowania swoich sił z instrumentem. Pierwszy cykl, który pojawił się w kwietniu przybliżał grę akordową na gitarze, a więc sposób gry umożliwiający akompaniowanie do śpiewu (np. w piosence harcerskiej czy popularnej). Filmy prowadziły widzów kolejno przez podstawowe układy akordowe, poruszanie się pomiędzy nimi i wreszcie granie ich w odpowiednim rytmie prawą ręką (tzw. bicie)”.

Prowadzący:

Błażej Prochownik urodził się w rodzinie wiolonczelistki i gitarzysty klasycznego. Do nauki gry przystąpił zafascynowany rozrywkowym stylem gry na gitarze akustycznej zwanym fingerstyle. Styl ten opiera się na jednoczesnym graniu kilku partii instrumentalnych (melodii, basu, sekcji rytmicznej, a nawet perkusji). Gry prowadzącego można posłuchać na www.prochownik.eu.

Nauka gry na gitarze cz. 1

W pierwszym odcinku warsztatów on-line, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 7 kwietnia 2020 r., prowadzący Błażej Prochownik zademonstruje grę akordową na gitarze.

Nauka gry na gitarze cz. 2

Z drugiego odcinka warsztatów on-line, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 15 kwietnia 2020 r., nauczycie się ogólnej zasady łączenia akordów.

Nauka gry na gitarze cz. 3

W trzeciej części nauki gry na gitarze z Błażejem Prochownikiem, która została opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 23 kwietnia 2020 r.: granie prawą ręką (z piórkiem lub bez niego) oraz nauka… bicia.

Nauka gry na gitarze cz. 4

Przed Wami ostatnia część cyklu o grze akordowej z Błażejem Prochownikiem, która ukazała się na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 6 maja 2020 roku. Podsumowujemy wszystko, czego nauczyliście się do tej pory.

Rękodzielnicze kosmetyki naturalne

Małgorzata Wyskiel:

“Nikt się tego nie spodziewał, że pewien wirus sparaliżuje nasze życie. Nie jest łatwo – szkoła w domach i praca w domach. Ostatnie tygodnie były trudne i to nie tylko dlatego, że ruszanie się z mieszkań, to nie najlepszy pomysł… Nuda, monotonia – taka wizja każdego z nas przygnębia…

Z pomocą mogą przyjść: działanie, nauka, odkrywanie. Chemia to przedmiot przyrodniczy, który daje wiele możliwości. Stąd moja propozycja przeznaczona dla dzieci i dorosłych ciekawych świata i wszystkich innych osób pasjonujących się nauką. Warsztaty online przedstawiają przepisy na eksperymenty, które w łatwy sposób można przeprowadzić w domu z wykorzystaniem substancji z naszej kuchni czy łazienki.”

Prowadząca:

Małgorzata Wyskiel – Absolwentka Akademii Rolniczej we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczyciel chemii wcześniej w gimnazjum, a obecnie w szkole podstawowej, opiekun Koła Chemicznego, fanka młodych ludzi i ich ciekawości świata. Prywatnie mama Agnieszki i miłośniczka zwierzaków różnej maści.

Kosmetyki naturalne cz. 1

W pierwszym odcinku warsztatów on-line, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 31 marca 2020 r., prowadząca Małgorzata Wyskiel pokaże jak samodzielnie zrobić żel antybakteryjny i mydełka-babeczki.

https://www.facebook.com/kultura.olawa/videos/631111434104201/

Kosmetyki naturalne cz. 2

W drugim odcinku warsztatów on-line, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 9 kwietnia 2020 r., prowadząca Małgorzata Wyskiel pokaże jak własnoręcznie zrobić: peeling cukrowy, cukier fiołkowy i bombę do kąpieli.

Kosmetyki naturalne cz. 3

Przed Wami już trzecia odsłona Rękodzielniczych kosmetyków naturalnych, którą opublikowaliśmy na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 16 kwietnia 2020 roku. Czeka nas wyjątkowo relaksujące spotkanie z Małgorzatą Wyskiel, bo dzisiaj dowiemy się jak samodzielnie zrobić: maseczkę owsianą, maseczkę korzenną i świecę sojową.

Joga

Marcelina Pawłowska:

Joga jest jednym z najważniejszych systemów filozofii indyjskiej. Słowo „joga” pochodzi z sanskryckiego słowa „yuj”, co znaczy „łączyć, kierować, skupiać uwagę”. Joga była traktowana jako sposób na zachowanie harmonii duszy i ciała oraz dobrej kondycji psychofizycznej.

Unikalny system opiera się na szczególnej precyzji i metodyczności; dostosowaniu ćwiczeń do kondycji praktykującego; wykorzystaniu akcesoriów takich jak: krzesło czy pasek, dzięki którym każdy może czerpać korzyści płynące z praktyki asan.

Wielogodzinna praca w jednej pozycji, szybkie tempo życia, znacząco wpływają na powstanie napięć w ciele, miejscowych lub uogólnionych bóli oraz spadku nastroju.

W mięśniach przeciążonych statycznie (siedzący tryb życia) lub psychogennie (stres) zwiększają się napięcia spoczynkowe. Mięśnie łatwo się kurczą a trudno rozluźniają, co w konsekwencji prowadzi do zmian w obrębie kręgosłupa i całego aparatu ruchu. Dolegliwości związane z zaburzeniami czynnościowymi narządów ruchu, są odwracalne, a to oznacza, że przy pomocy odpowiednich ćwiczeń, jakie oferuje joga, jesteśmy w stanie przywrócić witalność naszemu organizmowi.

Nauczanie asan rozpoczyna się od pozycji stojących, które oprócz pozytywnych działań zdrowotnych, pozwalają odczuć fizyczną i psychologiczną stabilność. Dopiero po opanowaniu podstawowych pozycji stojących, do praktyki wprowadza się asany siedzące, skłony, skręty, pozycje odwrócone.

Prowadząca:

Marcelina Pawłowska – z wykształcenia antropolog kultury, od kilku lat pracownik Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Pierwsze kroki na macie stawiała kilka lat temu; uczestnik wielu warsztatów z najlepszymi nauczycielami w Polsce m.in Konradem Kocotem, Jurkiem Jaguckim, Robertem Spicą; obecnie w trakcie treningu nauczycielskiego u Katarzyny Pilorz. Jogę uznaje za niezwykły system ćwiczeń przeznaczony dla każdego bez względu na uwarunkowania fizyczne, który oprócz poprawy sprawności fizycznej, wpływa korzystnie na samopoczucie oraz motywację do działania.

Zobaczcie też: https://www.facebook.com/doczutejoga/

Joga cz. 1

W pierwszym odcinku jogi, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 7 kwietnia 2020 r., Marcelina Pawłowska pokaże sekwencję jogi, która pomoże Wam poruszyć stawy barkowe oraz dolne plecy.

Joga cz. 2

W drugim odcinku jogi, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 8 kwietnia 2020 r., Marcelina Pawłowska pokaże Parihgasana – asanę, która przygotuje Was do pozycji stojących w praktyce jogi. Zapraszamy na maty.

Joga cz. 3

W trzecim odcinku jogi, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 9 kwietnia 2020 r., Marcelina Pawłowska pokaże pozycje stojące w jodze, które pomogą Wam się wzmocnić i rozciągnąć. Zapraszamy na maty.

Joga cz. 4

W czwartym odcinku jogi z Marceliną Pawłowską, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 10 kwietnia 2020 r., proponujemy Wam asany, w których ciało aktywnie wypoczywa. Zapraszamy na maty.

https://www.facebook.com/kultura.olawa/videos/551008502212752/

Joga cz. 5

W piątym odcinku jogi z Marceliną Pawłowską, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 13 kwietnia 2020 r., Setu Bandha Sarvangasana – pozycja mostu z kostką. Asana otwiera klatkę piersiową, rozciąga kręgosłup zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, biodra i mięśnie brzucha. Zapraszamy na maty.

Joga cz. 6

W szóstym odcinku jogi z Marceliną Pawłowską, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 14 kwietnia 2020 r., zobaczcie jak wzmocnić i rozwinąć mięśnie posturalne. Zapraszamy na maty.

Joga cz. 7

W siódmym odcinku jogi z Marceliną Pawłowską, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 15 kwietnia 2020 r., praktyka, ktora pomoże uelastycznić i wzmocnić Wasze ciało. Zapraszamy na maty.

Joga cz. 8

W ósmym odcinku jogi z Marceliną Pawłowską, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 13maja 2020 r., pozycja regeneracyjna idealna na odpoczynek po ciężkim dniu.

Joga cz. 9

W dziewiątym odcinku jogi z Marceliną Pawłowską, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 14maja 2020 r., pozycja Paryanka, dosłownie łóżko-kanapa.

Joga cz. 10

W dziesiątym, opublikowanym na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 15 maja 2020 r., odcinku jogi Marcelina Pawłowska pokaże podstawową sekwencję powitania słońca, która w krótkim czasie rozciągnie i wzmocni nasz organizm.

Joga cz. 11

Joga to nie tylko rozciąganie i oddychanie, ale i wzmacnianie! W jedenastym odcinku, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 16 maja 2020 r., Marcelina Pawłowska pokaże krótką sekwencję wzmacniającą mięśnie głębokie. Zapraszamy na maty!

Joga cz. 12

Na zakończenie cyklu jogi z Marceliną Pawłowską, w dwunastym odcinku, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 17 maja 2020 r., świadomy odpoczynek, krótka regeneracja – idealna opcja na cięższe dni.

Akademia Małego Artysty

Bożena Myszkowska:

“Okres pandemii nie musi oznaczać przerwania zajęć dodatkowych. Warsztaty on line są dobrym tego rozwiązaniem i sposobem na pokonanie domowej nudy podczas obecnej społecznej izolacji.
Moje zajęcia skierowane są do dzieci od 6 roku życia. Pomagają rozwijać ich umiejętności manualne, rozbudzają fantazję, odkrywają nowe pasje. Takie zajęcia, to też staranność, koncentracja i możliwość wyrażenia siebie. Mogą być inspiracją do dalszych twórczych działań. Wykonane na filmikach przedmioty powstały w oparciu o łatwo dostępne materiały i takie, które większość z nas posiada w domu. Tematyka nawiązuje do obecnych trendów artystycznych, pory roku i przypadających w tym okresie świąt.
Prace ręczne uczą wytrwałości i dokładności, rozwijają kreatywność. Tworząc np. Myszkę Manię dzieci nauczą się podstawowego ściegu szycia ręcznego, które w przyszłości pomoże choćby w samodzielnym przyszyciu zwykłego guzika. To także satysfakcja z własnoręcznie wykonanej zabawki.”

Prowadząca:

Bożena Myszkowska – Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od ponad 20 lat zajmuje się rysunkiem, malarstwem, malarstwem artystycznym wnętrz i grafiką, projektuje wnętrza,różne dekoracje i zajmuje się rękodziełem.

Akademia Małego Artysty cz. 1

W pierwszym odcinku Akademii Małego Artysty, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 3 kwietnia 2020 r., prowadząca Bożena Myszkowska zachęca do zrobienia króliczków, które mogą stać się piękną ozdobą Świąt Wielkanocnych.

Akademia Małego Artysty cz. 2

W drugim odcinku Akademii Małego Artysty, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 5kwietnia 2020 r., prowadząca Bożena Myszkowska zachęca do zrobienia kurek, które mogą stać się piękną ozdobą Świąt Wielkanocnych.

Akademia Małego Artysty cz. 3

W trzecim odcinku Akademii Małego Artysty, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 19 maja 2020 r., prowadząca Bożena Myszkowska pokaże jak, krok po kroku uszyć ręcznie maskotkę z filcu. Nasza nazywa się Myszka Mania, a jak nazwiecie swoją?
Podczas tych zajęć dzieci nauczą się podstawowego ściegu szycia ręcznego, które w przyszłości pomoże choćby w samodzielnym przyszyciu zwykłego guzika.

Akademia Małego Artysty cz. 4

W ostatnim, czwartym odcinku Akademii Małego Artysty, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 20 maja 2020 r., Bożena Myszkowska pokaże jak zrobić obraz 3D z papierowych kwiatków. Taki obraz może być wyjątkowym prezentem np. z okazji Dnia Matki.

Mini makramy

Bożena Myszkowska:

“Okres pandemii nie musi oznaczać przerwania zajęć dodatkowych. Warsztaty on line są dobrym tego rozwiązaniem i sposobem na pokonanie domowej nudy podczas obecnej społecznej izolacji.

Makrama daje nieograniczone możliwości tworzenia. Wystarczy trochę sznurka lub włóczki. Żadnych narzędzi i dzięki dwóm łatwym podstawowym splotom, które pokazuję na filmach można wyczarować prawdziwe cuda! Zaplatanie makramy wycisza, rozluźnia i pomaga oderwać się choć na chwilę od codzienności. Początki czasem bywają trudne, ale to sporo inspirującej zabawy dla dziecka i warto poświęcić na nią trochę czasu.”

Prowadząca:

Bożena Myszkowska – Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od ponad 20 lat zajmuje się rysunkiem, malarstwem, malarstwem artystycznym wnętrz i grafiką, projektuje wnętrza,różne dekoracje i zajmuje się rękodziełem.

Mini makramy cz. 1

W pierwszym odcinku Mini makramy, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 14 maja 2020 r., prowadząca Bożena Myszkowska pokaże, jak samodzielnie wykonać naszyjnik w stylu boho.

Mini makramy cz. 2

W drugim odcinku Mini makramy, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 15 maja 2020 r., prowadząca Bożena Myszkowska pokaże jak wykonać ozdobną mini makramę z bawełnianego sznurka.

Mini makramy cz. 3

Z trzeciego i ostatniego odcinka Mini makramy z Bożeną Myszkowską, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 18 maja 2020 r., dowiecie się jak zrobić oryginalną makramową zawieszkę do kluczy.

Pokaz tkania na krośnie

Krosno tkackie ręczne było wykorzystywane już w prehistorii. Krosno ręczne to urządzenia przeznaczone do tworzenia ozdób biżuteryjnych i artystycznych. Za pomocą prostopadłych układów nitek tj. osnowy i wątku oraz szklanych koralików TOHO można stworzyć nietuzinkową biżuterię. Technika ta pozwala na duży rozmach pomysłów i personalizację – układy koralików mogą składać się w napisy, znaki czy abstrakcje.

Zajęcia prowadzi Marta Jędras z firmy DARUMA, artysta, rękodzielnik, pedagog, animator kultury. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego na wydziela pedagogiki ze specjalizacją animacja kultury. Realizuje się w formach szklanych tj, witraż i mozaika oraz projektowaniu biżuterii ze szkła. Na terenie całego kraju prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w celu ich aktywizacji. W minionych latach zrealizowała ponad 150 warsztatów, pokazów rękodzielniczych i szkoleń, w których wzięło udział ponad 2000 uczestników z kraju i zagranicy. Prezentowała swoje wyroby na rozmaitych targach i festiwalach. Znalazły one także grono zadowolonych odbiorców na różnorodnych imprezach branżowych, na które jest corocznie zapraszana w charakterze wystawcy.

Pokaz tkania na krośnie cz. 1

W pierwszym odcinku kursu on-line, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 16 kwietnia 2020 r., prowadząca warsztaty, Marta Jędras, pokazuje początkowy etap tkania na małym krośnie.

Pokaz tkania na krośnie cz. 2

Ciąg dalszy pokazu warsztatów tkania bransoletki na małym krośnie, który został opublikowany na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 18 kwietnia 2020 roku. W tej odsłonie Marta Jędras zademonstruje m.in. działanie bezpłatnego programu do projektowania biżuterii; zobaczcycie też niemal w całości wykonaną bransoletę.

Pokaz tkania na krośnie cz. 3

W trzecim (i ostatnim) spotkaniu z Martą Jędras i tkaniem na małym krośnie, które zostało opublikowane na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie 21 kwietnia 2020 r., prezentujemy sposoby zapięć/zamknięć bransoletki.