MET La Traviata

Data: Miejsce: Kup bilet

Opis

The Metropolitan Opera: Live in HD w Kinie ODRA!!!

The Metropolitan Opera: Live in HD to wielokrotnie nagradzana seria transmisji na żywo w jakości HD z najsłynniejszego operowego teatru na świecie.

Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystycznie nieprzeciętne, zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim.

Każdy widz będzie miał poczucie bezpośredniego uczestnictwa w spektaklu i znajdzie się w gronie tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie to samo przedstawienie na całym świecie. Podczas przerw między aktami kamera zagląda za kulisy, przeprowadzane są na żywo wywiady z wykonawcami i realizatorami spektaklu. Publiczność serii HD live otrzymuje więc bezprecedensowe spojrzenie na to, jak wygląda inscenizacja opery w jednym z największych światowych domów operowych.

Metropolitan Opera stała się jedyną instytucją sztuki prowadzącą globalną serię przedstawień kultury wysokiej na tak wielką skalę. Przedsięwzięcie „The Met: Live in HD” nawiązuje do bogatej, ponad 80-letniej tradycji słynnych transmisji radiowych spektakli tego nowojorskiego teatru.

W 2006 roku z inicjatywy Petera Gelba, dyrektora generalnego The Metropolitan Opera Pomysłodawcą, po raz pierwszy w historii popłynął w eter operowy obraz i dźwięk w formacie HD & DD Surround. Pokaz „Zaczarowany flet” Mozarta, obejrzało 30 tys. widzów zgromadzonych w 150 salach na terenie Stanów Zjednoczonych. Sukces kasowy i frekwencyjny sprawił, że do projektu natychmiast przyłączyły się ośrodki z całego świata. Od tego czasu program Metropolitan Opera powiększał się w każdym sezonie. Na cykl „The Met: Live in HD” sprzedano do tej pory ponad 20 milionów biletów.

Obecnie transmisje nowojorskich spektakli oglądają widzowie 70 krajów świata zgromadzeni w ponad dwóch tysiącach sal kinowych, filharmonicznych i teatralnych.

Dlaczego warto oglądać The Met?

Powody, dla których warto zobaczyć The Metropolitan Opera: Live in HD:

Tradycja
Od 134 lat nowojorska Met z sezonu na sezon bije wyznaczane przez siebie rekordy popularności. Każdego wieczoru sala, słynąca z doskonałej akustyki, przyjmuje 3800 gości z całego świata. Każda premiera staje się nową kartą w historii opery.

Jakość
Cyfrowy sygnał o wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pomocą satelity okołoziemskiego zaledwie z kilkusekundowym opóźnieniem. W Europie – mimo sześciogodzinnej różnicy czasu – przedstawienia można oglądać na żywo wieczorem, a to dlatego, że Met, jak nazywają swój teatr nowojorczycy, gra w soboty dwa spektakle: pierwszy wczesnym popołudniem, a drugi wieczorem. Transmitowany jest ten popołudniowy. Przed każdą transmisją odbywają się w trakcie wcześniejszych przedstawień dodatkowe próby kamerowe, aby podczas przekazu na żywo obraz z kilkunastu kamer był idealnie zsynchronizowany z wydarzeniami na scenie.
Repertuar
Met od zawsze w sposób wyjątkowy potrafi łączyć klasykę ze współczesnością. Wśród autorów pojawią się największe i najważniejsze nazwiska tuzów historii opery. Do dziś zaprezentowano w ramach tego cyklu 87 przedstawień – od klasyki po dzieła współczesne. Najpopularniejsze tytuły pokazywane są ponownie, jednak za każdym razem w innej obsadzie.
Wykonawcy
Występ na deskach Met jest jedną z największych nobilitacji, jaka może spotkać śpiewaka operowego. Nowojorska The Metropolitan Opera od początku swej działalności słynie nie tylko z występów doskonałych śpiewaków i dyrygentów, ale także z kreowania ich karier. Nic więc dziwnego, że każdy chce stanąć na jej scenie. O ten przywilej starali się najwięksi, z Callas, Pavarottim czy Domingo na czele. Od ponad 40 lat o muzyczny poziom Met dba charyzmatyczny James Levine, dyrygent, który poprowadził tu blisko 2.500 przedstawień.Od sezonu 2016-17 wpierać go będzie Yannick Nézet-Séguin.
Reżyserzy
Obok klasycznych inscenizacji, wiernie pieczołowicie przedstawiających świat operowych baśni, Met stwarza przestrzeń dla realizacji popisów wyobraźni najśmielszych umysłów naszej generacji. Obok dzieł twórców już legendarnych, zobaczymy premiery wschodzących gwiazd reżyserii operowej.
Polacy w Met
Śpiewacy Met to wielka międzynarodowa rodzina ludzi, którzy poświęcili swoje życie sztuce. Nasi najlepsi wokaliści – obecnie Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak i Andrzej Dobber, a wcześniej Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Adam Didur, bracia Reszke czy wreszcie wyjątkowo ubóstwiana przez Amerykanów Marcelina Sembrich-Kochańska – występowali i wciąż występują na deskach tego teatru.
Kulisy opery
Spektakle prezentowane są z polskimi napisami. Podczas przerw w transmisji kamera zagląda za kulisy i na sale prób, widzowie mają niepowtarzalną okazję zobaczenia, jak wygląda praca nad spektaklem od drugiej, nigdy niepokazywanej strony. Można też posłuchać wywiadów z artystami występującymi w przekazywanym na żywo przedstawieniu. Operatorzy śledzą także zmiany dekoracji, których dokonuje świetnie wyszkolona armia pracowników sceny – tego wszystkiego nie mogą zobaczyć widzowie zasiadający na widowni Met.

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.