MAJOWE WYSTAWY

Data: Maj 2023 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 | Galeria OKO Kup bilet

Opis

Galeria “OKO”

” CIAŁO ” – Sabina Sokół (plakat), Michał Wasiak (rzeźba)

Wernisaż: 11 maja 2023 /czwartek/ godzina 18.00

Sabina Sokół – absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Grafiki. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją oraz edukacją artystyczną. W latach 2017-2018 na wrocławskim Nadodrzu prowadziła galerię oraz pracownię artystyczną “Oczami”. Współorganizuje feministyczny festiwal literacki “Feminatywa” oraz nowocyrkowy festiwal “Cyrkopole”. Współpracuje z fundacją “Kalejdoskop Kultur”, stowarzyszeniem “Nomada” oraz “Europejską Stolicą Kultury”. Jej działania oraz projekty mają zarówno charakter lokalny jak i międzynarodowy.

Dr Michał Wasiak – absolwent Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie ( obecnie Uniwersytet Ludowy Rzemiosł Artystycznych w Woli Sękowej), absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Rzeźba. Dyplom magisterski obroniony w 2011 r. w pracowni prof Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej. Doktorat pt. “Portret człowieka współczesnego” pod opieką artystyczną dr hab Magdaleny Grzybowskiej obroniony w 2023 r.

W pracy twórczej skupia się na niedocenianym nieco figuratywizmie (sztuce przedstawiającej) przekształcając go nieco i modyfikując po swojemu. Bazuje na estetyce nurtu Fantastyki Naukowej (Science-Fiction), postapokaliptycznej (Post-Apo) lub tzw. Cyberpunku. Stara się w metaforyczny sposób oddać sylwetkę współczesnego człowieka, jego relacji ze światem natury i wytworzonymi przez siebie światami kultury, nauki, techniki. Związki, przepływy i napięcia pomiędzy tymi sferami życia porusza w swojej twórczości. Inspiruje się analizując dzieła dawnych i obecnych mistrzów rzeźby. Ważne jest dla niego solidne podejście do sztuki jako rzemiosła. Dla klasycznych wzorców i technik stara się zaś znaleźć adekwatne współcześnie metody pracy i środki wyrazu. Wyraża poprzez rzeźbę. Stoi na stanowisku, iż dzieło mówi samo za siebie dlatego rzadko nadaje tytuły swoim pracom. Znaczenie ma oczywiście tematyka prac, forma, kolor, użyte materiały. Osadzone są również w pewnych kontekstach kulturowych. Odbiór tych różnych warstw znaczeń pozostawia aktywnej woli, wrażliwości i intuicji odbiorców.

Wystawa korytarz nr 1 i nr 2 /I piętro/

” MOŻNA I TAK… ” – wystawa prac studentów Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – grupy “AVANTI” pod kierunkiem Bożeny Potoczny

“Szukając indywidualnej ekspresji, nasze drogi wiodą raz przez drobiazgowy rysunek ołówkiem, oparty na dziełach dawnych mistrzów, Leonarda, Botticellego czy van Weydena, innym razem przez dowolne tematy martwej natury, czy kwiatów w kolorach, w różnych technikach… można i tak i tak. Najważniejsze jest rozsmakowanie się w temacie…”

 

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.