Zapraszamy na Wernisaż Letnich Warsztatów Artystycznych!

Data: 12-17.07.2021 Miejsce: Tereny zielone za Ośrodkiem Kultury Zapisy

Opis

W niedzielne popołudnie, 18 lipca o godz. 17:00 zapraszamy na tereny zielone Ośrodka Kultury (filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie) na Wernisaż Letnich Warsztatów Artystycznych dostępny i otwarty dla wszystkich chętnych! Wystawa będzie zbiorem prac uczestników  plenerowych zajęć warsztatowych z dziedzin sztuki jak: ceramika raku, grafika artystyczna, malarstwo olejne i akwarelowe, portret w płaskorzeźbie wraz z odlewem gipsowym, realizowanych w dniach 12-17 lipca na terenach zielonych przy Ośrodku Kultury. Organizatorzy wydarzenia: Centrum Sztuki w Oławie, Urząd Miejski w Oławie. Partnerem wydarzenia jest Momo Chillout Bar.

Zapraszamy młodzież powyżej 15 roku życia oraz dorosłych do uczestnictwa w Letnich Warsztatach Artystycznych 2021.

Na zajęcia może się zgłosić każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w różnych dziedzinach sztuki. Zapraszamy tych, którzy już tworzą oraz tych, którzy dopiero chcieliby zacząć swoją przygodę ze sztuką. Lenie Warsztaty Artystyczne to świetny sposób na spędzenie czasu w bardzo miłym gronie, przyjemnej atmosferze, w pięknym otoczeniu przyrody.

Tegoroczne Letnie Warsztaty Artystyczne odbędą się po raz drugi w naturalnej przestrzeni. Miejscem spotkań będą tereny zielone Ośrodka Kultury (filii nr 2 Centrum Sztuki w Oławie) oraz wybrana przestrzeń plenerowa Oławy (przy sprzyjającej aurze). Nasza propozycja dla osób pragnących wziąć udział w warsztatach jest zróżnicowana i dotyczy kilku dziedzin sztuki. Zapraszamy na warsztaty z płaskorzeźby (wraz z odlewem gipsowym), grafiki artystycznej, ceramiki Raku oraz malarstwa olejnego i akwarelowego.

Ceramika Raku

Prowadząca: Kasia Bogucka, instruktorka zajęć ceramicznych odbywających się w ramach kursów i sekcji w Centrum Sztuki.

Opis warsztatуw: Letnie Warsztaty Artystyczne to 3 dni intensywnej pracy w glinie, której uwieńczenie stanowić będzie wypał wybranych prac w technice RAKU. Jest to stara technika wypału zapoczątkowana w Japonii w XVI w. Naczynia lepione ręcznie były wypalane w niskich temperaturach, często bez użycia szkliw, wyjmowane z ognia i studzone w wodzie lub na powietrzu. Od tamtej pory technika ta jest już zmodyfikowana i naczynia można poddawać redukcji np w trocinach co nadaje ceramice dodatkowe walory odymienia.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zaprojektować i wykonać naczynia, donice lub rzeźby ceramiczne i uczestniczyć w przygotowaniach do wypału oraz w samym wypale RAKU. Część prac stworzonych podczas warsztatów będzie wypalona w piecu elektrycznym. Warsztaty będą trwały 3 dni.

Grafika artystyczna

Prowadząca: Ewa Kutylak, artysta grafik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej

Opis warsztatуw: Na dwudniowych warsztatach z grafiki artystycznej uczestnicy zapoznają się z technikami druku wklęsłego ( sucha igła, mezzotinta, miedzioryt)oraz wypukłego (linoryt). Każdy będzie mógł wykonać prace w tych technikach, mieszając je w kreatywny sposób.

W pierwszej części warsztatu omówione zostaną podstawowe techniki graficzne, uczestnicy będą mogli zobaczyć na żywo odbitki graficzne współczesnych artystów grafików oraz poznać narzędzia.

Następnie pod okiem prowadzącej powstaną projekty grafik, które później uczestnicy przeniosą na matryce. Na koniec pod profesjonalną prasą graficzną wykonane zostaną odbitki.

Malarstwo olejne i akwarelowe:

Prowadząca: Dominika Chochołowska – Bocian, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale Malarstwa i Rzeźby oraz fakultatywnie na wydziale Scenografii. Posiada również dyplom ukończenia studiów podyplomowych z pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim. Podczas Letnich Warsztatów Artystycznych poprowadzi malarstwo olejne i akwarelowe.

Opis warsztatуw: W technice akwareli, wykorzystujemy rozcieńczone w wodzie pigmenty. Powstałe w ten sposób prace mają charakterystyczną świetlistość i subtelność. Pełne eterycznego wyrazu i magii kolory płynnie się przenikają. Zapraszamy do zapoznania się tą magiczną techniką. Warsztaty będą trwały 2 dni.

Malarstwo olejne to mnóstwo możliwości. Farby olejne dają dużą swobodę w mieszaniu barw i uzyskiwaniu rozmaitych efektów: matu, połysku czy satynowych wykończeń. Bez trudu można uzyskać efekt półprzezroczystości, przenikania barw oraz złożone faktury i impasty. Po opanowaniu podstaw warsztatu jest stosunkowo łatwą i wdzięczną techniką. Umożliwia ona wielokrotne retuszowanie oraz nakładanie kolejnych warstw farby na obraz. Obrazy olejne cechuje duża trwałość. Zapraszamy do zapoznania się tą techniką. Warsztaty będą trwały 2 dni.

Portret w płaskorzeźbie wraz z odlewem gipsowym

Prowadząca: Ewa Markiewicz, ur. w 1989 r. Absolwentka Wydziału Rzeźby (2012-17) i Studium Pedagogicznego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2013-15) oraz Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Krakowie Sztuk Pięknych w Łodzi(2009-12). Uczestniczka plenerów i licznych wystaw zbiorowych- krajowych i zagranicznych (m.in. wystawa pokonkursowa “FACE” 2020 będąca inicjatywą brytyjskiego “The Society of Portrait Sculptors”). Zwyciężczyni międzynarodowego konkursu The Universal Sea-Pure or Plastic?! (za projekt „Schemat, który przetrwa wieki”). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2021” (za cykl portretów rzeźbiarskich „7 uczynków”). W latach 2018-2021 pracowała jako instruktorka rzeźby w ASP w Łodzi.

Opis warsztatów: Płaskorzeźby mamy ciągle pod ręką, choćby w portfelu na monetach. Ich realizacja brzmi jak prosta sprawa. Ale to jednak wyzwanie, aby ukazać jak najwięcej głębi i przestrzeni w naprawdę płaskiej powierzchni. Warsztaty zaczną się od omówienia projektów rysunkowych lub zdjęć portretowych (koniecznie w skali szarości). Zwrócimy uwagę na rolę plastycznych środków wyrazu, takich jak: kompozycja, proporcje, światłocień, kontrast, plama, kreska. Sprawdzimy jak świadomie wyważyć rolę negatywu, czyli wklęsłości i pozytywu, to jest wypukłości.

Po wykonaniu płaskorzeźby z gliny, zostaną one utrwalone w odlewie gipsowym, poprzez wykonanie specjalnej formy.

Przed warsztatami najlepiej przygotować kilka różnych projektów rysunkowych lub zdjęć w skali szarości. Na czas warsztatów należy przygotować ubranie robocze, które może zostać pobrudzone gliną lub gipsem.

Warsztaty będą trwały 3 dni.

 

Do pobrania:

 

Terminy warsztatów artystycznych:

Grafika artystyczna – 12 i 13.07.2021

Malarstwo akwarelowe – 12 i 13.07.2021

Malarstwo olejne – 14 i 15.07.2021

Portret w płaskorzeźbie – 15,16 i 17.07.2021

Ceramika Raku – 12, 16 i 17.07.2021