KULTURALNA JESIEŃ

Data: Miejsce: Kup bilet

Opis

KULTURALNA JESIEŃ Z CENTRUM SZTUKI W OŁAWIE

Lato powoli się kończy i warto już teraz zaplanować swój jesienny kalendarz kulturalny. A w tym roku, czeka nas sporo atrakcji. Przygotowaliśmy dla Państwa szereg wydarzeń artystycznych, które pozwolą łagodniej znieść jesienną aurę. Jedną z kulturalnych propozycji są spektakle teatralne. Już we wrześniu w ramach Programu TEATR POLSKA proponujemy inscenizację/sztukę Teatru Polskiego z Bielska Białej „Lalka”. Centrum sztuki w Oławie już po raz piąty bierze udział w projekcie, corocznie oferując znakomite spektakle polskich scen dramatycznych i komediowych. Tym razem proponujemy klasykę w nowej odsłonie. Jak pisze Aneta Groszyńska, reżyser spektaklu: „Świat „Lalki” jest zbyt obszerny i zbyt wielowarstwowy, by można o nim myśleć w kategoriach „wiernej adaptacji”. Próba taka wymaga przyznania się do sposobu, w jaki „Lalkę” czytamy, wskazania tych wątków, scen, historii, które wydawały się w lekturze najważniejsze, najbardziej poruszające. Wymaga odważnego klucza (odważnego, bo każdy wybór jest jednocześnie rezygnacją).”

Polecamy recenzję spektaklu na http://www.rozswietlamykulture.pl/reflektor/2015/04/24/nowy-wokulski-lalka-w-teatrze-polskim-w-bielsku-bialej/.

W kolejnych miesiącach na deskach OWE ODRA zobaczymy komedię muzyczną KLIMAKTERIUM…I JUŻ w reż. Cezarego Domagały. Spektakl dobrze znany teatralnej publiczności, który święci tryumfy na polskich scenach od wielu lat, tym razem zostanie wystawiony w Oławie. W ramach Wrocławskich Spotkań Jednego Aktora w OWE ODRA wystąpi Dorota Stalińska z monodramem „Żmija” wg Aleksy Tołstoja. Przejmująca kreacja znakomitej polskiej aktorki zdobyła już wiele nagród teatralnych, warto więc osobiście przekonać się o wartości dzieła.

Najmłodszych widzów zapraszamy w grudniu na mikołajkowy spektakl „Pierwsza rozgwiazda”. Jest to oryginalna bajka o tematyce świątecznej, której akcja dzieje się pod wodą, gdzie mieszkańcy morskich głębin wpadają na pomysł zaproszenia do siebie Św. Mikołaja.

Nowością w naszej ofercie będą retransmisje i transmisje na żywo na ekranie kina ODRA spektakli z Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie (The Royal National Theatre). We wrześniu zapraszamy na „Audiencję” w reż. Stephena Daldry z Helen Mirren w roli Królowej Elżbiety II. W październiku będzie można zobaczyć spektakl „Frankenstein”, gdzie w rolach głównych wystąpią Johny Lee Miller oraz Benedict Cumberbatch. W grudniu natomiast zaprezentujemy „Operę za trzy grosze”, sztukę z muzyką w ośmiu obrazach z prologiem Kurta Weill`a i Bertolta Brechta.

Już od kilku lat w polskich kinach, teatrach i innych instytucjach kultury można oglądać transmisje i retransmisje spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów muzyki klasycznej. Dzięki materiałom informacyjnym udostępnianym przez dystrybutora – programom dla widzów, streszczeniom treści i polskim napisom widzowie mają ułatwiony odbiór przedstawień. Mamy więc nadzieję, że nasza nowa propozycja spotka się z zainteresowaniem z Państwa strony.

Zachęcamy również do udziału w licznych koncertach planowanych w najbliższym czasie w OWE ODRA. Nasze spotkania z muzyką zaczynamy 9 września od wysłuchania koncertu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej „Różne smaki muzyki – Tafelmusic” w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans”. Jest to już kolejny raz, gdy gościmy w Oławie uczestników jednego z największych i najstarszych polskich festiwali muzycznych.

22. września w Ośrodku Współpracy Europejskiej ODRA odbędzie się niezwykły koncert fortepianowy. Wystąpi SOFYA GULYAK, która należy obecnie do najwybitniejszych pianistek świata. W październiku natomiast zapraszamy na koncert Maćka Maleńczuka z programem „Jazz For Idiots” – artysty niebanalnego, określanego jako „nieobliczalny i jednocześnie niezwykle pracowity”. Miłośnikom operetki proponujemy z kolei koncert największych przebojów operowych i operetkowych, gdzie będzie można usłyszeć znane arie sopranowe i tenorowe. W listopadzie w ramach ZADUSZEK JAZZOWYCH zapraszamy na występ Kuby Badacha „Tribute to Andrzej Zaucha”. Artysta zaprezentuje niezapomniane piosenki Andrzeja Zauchy w nowych aranżacjach własnych oraz Jacka Piskorza. W grudniu na scenie OWE ODRA odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek w niezwykłym wykonaniu wybitnej polskiej artystki Hanny Banaszak.

Rok 2016 zakończymy Sylwestrowym Koncertem Galowym, którego transmisję na żywo z Filharmonii Berlińskiej zaprezentujemy w kinie ODRA 31 grudnia. Jeśli ktoś z Państwa pragnie wziąć udział w tak znamienitym wydarzeniu i pożegnać rok w bardzo kulturalny sposób serdecznie zapraszamy na Młyńską 3 w Oławie.

Jesień w kinie również zapowiada się bardzo interesująco, pojawią się długo oczekiwane tytuły, które można będzie zobaczyć również w kinie ODRA. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to przedsmak mocnej polskiej, filmowej jesieni („Ostatnia rodzina”, „Wołyń”, „Jestem mordercą”, „Sługi Boże”). Poza festiwalową listą warto również zwrócić uwagę na pozostałe polskie premiery jak np. „Pittbull. Niebezpieczne kobiety” i „Szkoła uwodzenia Czesława M.” Kino światowe również ma wiele do zaoferowania, będzą mogli państwo obejrzeć chociażby.: „Sekretne życie zwierzaków domowych”, „Bridget Jones 3”, „Dziewczyna z pociągu”, „Wonder Woman”, „Księgowy”, „Rings”, „Przełęcz ocalonych” czy „Łotr 1 – Gwiezdne wojny. Historie” oraz wiele innych tytułów. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać nasz repertuar.

W styczniu 2017r. rozpoczynamy projekt transmisji na żywo na ekranie kina ODRA przedstawień operowych z Metropolitan Opera – Teatru Operowego w Nowym Jorku. Zapraszamy do zapoznania się z proponowaną ofertą:

21 I 2017 – Metropolitan Opera: Romeo i Julia
25 II 2017 – Metropolitan Opera: Rusałka

11 III 2017 – Metropolitan Opera: La Traviata

25 III 2017 – Metropolitan Opera: Idomeneusz, król Krety

22 IV 2017 – Metropolitan Opera: Eugeniusz Oniegin

13 V 2017 – Metropolitan Opera: Kawaler z różą

6 VI 2017 – Metropolitan Opera: Nabucco (retransmisja)

Szczegółowe informacje: www.kultura.olawa.pl, facebook.com/kulturaolawa, tel. 71/735 15 75, e-mail: bilety@kultura.olawa.pl

Centrum Sztuki w Oławie

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.