Minigranty kulturalne “PRZESTRZEŃ KULTURY 2022”

Data: 8 lipca - 28 sierpnia Miejsce: Wstęp wolny

Opis

Harmonogram realizacji projektów:

Chorągiew Piastów Śląskich – “Rycerz potrzebny od zaraz!”; miejsce realizacji: Tereny Zielone przy Ośrodku Kultury, data: 23.07.2022 g. 15:00-18:00 i 20.08.2022 g15:00-18:00 

Chorągiew Piastów Śląskich zaprasza na spotkania o tematyce historycznej, mające na celu aktywne spędzenie czasu podczas warsztatów w zakresie szermierki dawnej oraz łuku tradycyjnego i włóczni. Podczas warsztatów zostanie stworzony obóz tematyczny związany z bronią białą oraz opancerzeniem od XII do XV wieku.

Całość spotkań zostanie zakończona turniejem szermierki i łuczniczym dla wszystkich uczestników warsztatów, podczas których organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe.

Kocnert kwartetu Sneaky Jesus; miejsce realizacji: Tereny Zielone przy Ośrodku Kultury, data: 24.07.2022 g. 20:00

Sneaky Jesus to kwartet jazzowy, głęboko zakorzeniony w rodzimej tradycji gatunku, która w połączeniu z elementami breakbeatu, jazzu zachodniego i punk rocka składa się w chłodną, lecz ekspresyjną mieszankę. Brzmienie kwintetu charakteryzują otwarte formy, nieprzewidywalne zmiany dynamiczne i zamiłowanie do długich improwizacji. W muzyce Sneaky Jesus standardowy podział na sekcję rytmiczną i solistów zdaje odrobinę zanikać. Zamiast tego grupa działa jako jeden, wspierający się wewnątrz, organizm. Właśnie te cechy muzycy uchwycili na swoim debiutanckim albumie pt. „For Joseph Riddle”, który ukazał się 28 maja 2021 roku pod szyldem londyńskiej oficyny Shapes Of Rhythm.

Do klimatu imprezy wprowadzi nas DJ-ski set winylowy w odsłonie jazzu i muzyki świata, w wykonaniu Damiana Turczyniewicza – managera muzycznego i propagatora jazzu, działającego w ramach agencji artystycznej Good Vibes.

Skład Zespołu:

Matylda Gerber – saksofon tenorowy, saksofon barytonowy
Maciej Forreiter – gitara
Beniamin Łasiewicki – gitara basowa
Filip Baczyński – perkusja

“Piosenkomania” – Kamila Bakalarczyk-Kruk; miejsce realizacji: Tereny Zielone przy Ośrodku Kultury, data: 12.08.2022 g. 10:00-21:00

Projekt “Piosenkomania” to jednodniowe wydarzenie artystyczne, łączące ze sobą warsztaty muzyczne dla młodzieży i dorosłych, uzdolnionych wokalnie oraz wieczór wypełniony muzyką – dwoma koncertami, w których wezmą udział uczestnicy warsztatów oraz zaproszeni artyści. Warsztay mają na celu: kształcenie i promowanie talentów, popularyzację twórczości artystycznej, dostarczenie muzycznych doznań oławskiej publiczności oraz zaangażowanie do projektu młodzieży i dorosłych z Oławy i okolic. Projekt zakończy się wspólnym kameralnym występem pedagogów i uczestników warsztatów oraz koncertem “Tribute to Roxette”.

W warsztatach i koncercie brać będą udział – jako instruktorzy i wykonawcy – muzycy znani ze współpracy z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Anną Wyszkoni, zespołem Bracia, Krzysztofem Cugowskim, Krzysztofem Kiljańskim, Krzesimirem Dębskim, Leszkiem Możdżerem, Grażyną Łobaszewską, Krzysztofem Herdzinem, teatrami muzycznymi. Pedagodzy i artyści nagradzani na konkursach muzycznych, mający za sobą trasy koncertowe w kraju i zagranicą, wprowadzą młodych wokalistów w świat pracy z akompaniamentem na żywo, czego nie zawsze może doświadczyć początkujący artysta.

Kamila Bakalarczyk-Kruk jako pedagog wokalny i pomysłodawca wydarzenia, będzie osobą, która poprowadzi warsztaty emisji głosu i interpretacji wybranych wspólnie z uczestnikami piosenek. Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe oraz śpiewał będzie do żywych aranżacji, specjalnie na tę okazję przygotowanych.

Duet Retro Frączyk & Kluźniak; miejsce realizacji: Park Miejski obok PKP, data: 13.08.2022 g. 17:00 

Misją zespołu jest pokazanie ponadczasowości humoru okresu międzywojennego w prostej, zabawnej i lekkiej formie, dzięki której historia opowiedziana odpowiednim ułożeniem utworów pozwoli zbliżyć do siebie pokolenia, tworząc tematyczną nić porozumienia. Piosenki głównie o miłości; błędem byłoby macosze potraktowanie tego tematu – występuje ona przecież we wszelakiej formie i postaci, nie zawsze oczywistej i… niekoniecznie radosnej. W repertuarze duetu można usłyszeć mniej lub bardziej znane utwory XX-lecia międzywojennego, wykonywane przez czołowych artystów tamtych czasów – Hanny Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej, Adama Astona, Eugeniusza Bodo, Tadeusza Faliszewskiego, Mieczysława Fogga i innych. Usłyszą Państwo między innymi historię o początkującej instrumentalistce Mariannie, młodzieżowym buncie Ady, karierze aktorskiej Nikodema, poważnych rozterkach miłosnych pewnych dam i gentlemanów oraz o wielu innych dylematach, których aktualność jest wiecznie żywa.

Kameralny skład duetu – pianino, skrzypce i wokal, pozwalają skupić się na kunszcie tekstu – jego groteskowości i humorze – tworzonego w zeszłym stuleciu w okresie międzywojennym.

Wystąpią:

Agnieszka Frączyk – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazz i Muzyka Estradowa. Prywatnie pasjonatka geek`owych żartów, nowych technologi, książek i trzasku płyt winylowych. W przeszłości członek wielu zespołów muzycznych w skrajnie różnych stylistykach – muzyka folklorystyczna, religijna, szanty, dub, reggae, house, jazz. Obecnie w zespole Makabunda gra i śpiewa utwory międzywojenne przearanżowane na współczesne style muzyczne.

Damian Kluźniak – muzyk, pianista, wokalista, muzykoterapeuta, instruktor. Absolwent Częstochowskiej Szkoły Muzycznej. Swoją przygodę z muzyką zaczął mając niespełna 5 lat. Na swoim koncie ma ogromną ilość koncertów we współpracy z licznymi artystami i zespołami. Świetnie odnajduje się we wszelkich gatunkach muzycznych, co pozwala osiągać różnorodność w stylu gry. Improwizacja to częsty zabieg Damiana w czasie gry, co czyni każdy jego występ wyjątkowym i niepowtarzalnym.

 

Konkurs na minigranty kulturalne PRZESTRZEŃ KULTURY 2022 rozstrzygnięty! Centrum Sztuki w Oławie we współpracy z Urzędem Miejskim w Oławie sfinansuje 4 projekty, które będą realizowane w terminie od 8 lipca do 28 sierpnia 2022 r.

Przy wyborze projektów brana była pod uwagę różnorodność artystyczna oraz świeżość pomysłów, tak aby nie powielać realizacji z lat poprzednich. Zamysłem organizatorów jest wsparcie lokalnych pomysłów i promocja kreatywnych działań.

Wybrano poniższe projekty:

1. Agnieszka Frączyk – Koncert muzyki międzywojennej w wykonaniu Duetu Retro Frączyk & Kluźniak

2. Kamila Bakalarczyk – Kruk: „Piosenkomania” – warsztaty muzyczne dla młodzieży i dorosłych zakończone koncertami

3. Chorągiew Piastów Śląskich – „Rycerz potrzebny od zaraz” – cykl spotkań przybliżający wizerunek polskiego rycerstwa

4. Damian Turczyniewicz – „Twój Jazz Oława” – Koncert kwintetu jazzowego Sneaky Jesus

Szczegóły dotyczące terminów i miejsc realizacji projektów zostaną podane wkrótce.