Koncert Lisztowski

Data: 18 wrzesień 2019 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 Wstęp wolny

Opis

Centrum Sztuki w Oławie i Towarzystwo im. Ferenca Liszta we Wrocławiu zapraszają na Recital fortepianowy Alexeya Komarowa „W rytmie Walca i Poloneza”.
Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych wystąpi 18 września 2019 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury przy ul. 11 listopada 27 (filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie). Wstęp wolny.
W programie usłyszymy: Walce – F. Chopina, P. Czajkowskiego, L. Godowskiego, M. Levitzky`ego, J.Straussa i Polonezy – F. Chopina, F. Liszta, Czajkowskiego-Liszta, I.J. Paderewskiego, A. Skriabina.
Słowo o muzyce wygłosi Juliusz Adamowski.

ALEXEY KOMAROW – urodził się 31 marca 1976 roku w Karagandzie (Kazachstan). W 1983 r. rozpoczął naukę gry na fortepianie w Specjalnej Szkole Muzycznej w Karagandzie. Jest absolwentem Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (łącznie ze studiami podyplomowymi) oraz Centralnej Szkoły Muzycznej przy tym Konserwatorium. W obu tych uczelniach kształcił się w latach 1992 – 2001 pod kierunkiem profesora Jurija Slesarewa. W latach 2003 – 2004 studiował w Accademia Pianistica „Incontri col Maestro” w Imoli (Włochy) u Lazara Bermana oraz uzupełniająco u Borisa Petrushansky`ego. Jest laureatem:
V nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996),
II nagrody na VII Concorso Internazionale per Pianoforte Orchestra Citta di Cantu (Włochy, 1997),
III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu (1999),
II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im J. I. Paderewskiego w Bydgoszczy (2001),
IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym pamięci Vladimira Horowitza w Kijowie (Ukraina – 2003).
W 1999 r. otrzymał stypendium Yamaha European Foundation. Koncertuje jako solista (recitale i koncerty symfoniczne) w: Japonii, Kazachstanie, Niemczech, Polsce, Rosji, Słowenii i we Włoszech. Aktywność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną. W latach 2005 – 2018 był pedagogiem Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych, a od 2019 r. uczy w Centralnej Specjalnej Szkole Muzycznej przy Państwowym Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego. Od 2006 roku jest też profesorem Specjalnego Moskiewskiego Wydziału Fortepianu w Uniwersytecie Sakuyo w Kurashiki (Japonia). Prowadził mistrzowskie kursy pianistyczne w Japonii i Kazachstanie. Był jurorem pierwszej i drugiej edycji konkursów dla młodych pianistów “Złoty pierścień Chopina” w Radovljicy (Słowenia – 2005, 2006). Przewodniczył Jury I Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Festiwalu-Konkursu „Wiosna w Kazachstanie” (Karaganda 2015).