Koncert galowy Oławskiej Orkiestry Dętej

Data: 09.12.2021 Miejsce: OWE ODRA, ul. Młyńska 3 Wstęp wolny

Opis

W dniu 9 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy do OWE ODRA na Koncert Oławskiej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Tadeusza Mroczka.

Muzyczne spotkanie będzie okazją do złożenia podziękowania Panu kapelmistrzowi za wieloletnią współpracę z oławską instytucją, która kończy się w roku bieżącym. Podczas koncertu wysłuchamy wielu muzycznych szlagierów, takich jak: Holiday in Rio, By the Rivers of Babylon, Paryż – Dakar Boogie czy Old Mississipi – Dixieland. A ponieważ powoli zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia orkiestra przygotuje kilka świąteczno-muzycznych niespodzianek. Wstęp wolny!

Tadeusz Mroczek jest współzałożycielem Oławskiej Orkiestry Dętej i kierował formacją od samego początku, tj. od roku 2009. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Muzyk (waltornista), pedagog, dyrygent. Założyciel i Kapelmistrz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji (1974-2000). Wielokrotnie odznaczony (m.in. Medal Gloria Artis – brązowy przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej, Złota Odznaka z Brylantem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr), wyróżniany i nagradzany, zdobywca czołowych miejsc w Międzynarodowych Konkursach Orkiestr Dętych (Francja, Niemcy, Dania, Holandia, Węgry), juror Międzynarodowych Konkursów Orkiestr Dętych. Pomimo wielu wyróżnień i odznaczeń Pan Tadeusz Mroczek bardzo cenił zawsze działalność edukacyjną, poświęcając się w ostatnich latach Oławskiej Orkiestrze Dętej. Skupiał grupę miłośników muzyki, którzy chętnie uczestniczyli zarówno w próbach jak i licznych występach oraz konkursach muzycznych.

Oławska Orkiestra Dęta powstała w 2009 r. jako formacja działająca przy ówczesnym Ośrodku Kultury. Debiutem nowo powstałej formacji był koncert, który odbył się w Święto Konstytucji 3 Maja pod Pomnikiem Losów Ojczyzny w Oławie oraz podczas uroczystej Mszy Św. w Sanktuarium pw. Matki Boskiej Pocieszenia. Od tej pory trwa cykl występów i koncertów podczas uroczystości państwowych, świeckich, religijnych i sportowych. Od 2015 r. Oławska Orkiestra Dęta jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr – Oddział Dolnośląski zs. w Lubaniu. Z tytułu przynależności orkiestra uczestniczy w konkursach i przeglądach orkiestr dętych. W roku 2016 na konkursie Orkiestr w Świeradowie Zdroju zdobyła II miejsce w kategorii orkiestr mniejszych, a w roku 2018 zajęła I miejsce na konkursie orkiestr w Lubaniu. Przez blisko 10 lat orkiestra uczestniczyła w Koncertach Kolędowo-Noworocznych organizowanych w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie, których Centrum Sztuki w Oławie było współorganizatorem. Orkiestra brała udział m.in. w koncercie „MUSICA-SACRA” we Wrocławiu wraz z renomowanymi chórami zrzeszonymi w oddziale dolnośląskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Aktualnie orkiestra działa przy Centrum Sztuki w Oławie, składa się z osób dorosłych i młodzieży. Ilość muzyków w orkiestrze jest zmienna z powodu wymagań dyscypliny i umiejętności gry na instrumentach. Orkiestra z każdym miesiącem wzbogaca swój repertuar, od lat ozdabiając swoimi występami różnego rodzaju uroczystości oraz eventy. W repertuarze muzycy mają zarówno szlagiery estradowe, utwory patriotyczne, klasykę, jak i muzykę sakralną. Corocznie uczestniczy w lokalnych uroczystościach świąt państwowych, w koncertach dożynkowych oraz w koncertach kolędowo – noworocznych.

Obecny skład Orkiestry:

Tadeusz Mroczek – dyrygent

Joanna Wagner – flet

Józef Kozioł, Zdzisław Wójcik, Marcin Kobłosz – klarnety

Izabela Krawczyk, Maksymilian Szewczyk, Edyta Pajdo-Chorążewska – saksofony altowe

Piotr Kobłosz, Wojciech Mazur – saksofony tenorowe

Krzysztof Wiercioch – róg (instrumenty perkusyjne)

Jacek Nylec, Paulina Skrzypecka, Zofia Podlecka – trąbki

Edward Lubaszczuk, Mikołaj Wacławik, Szymon Peres, Adam Szczerecki, Jan Forczak – kornety

Agnieszka Hamal – puzon

Michał Wawrzyniak – perkusja

Piotr Graczkowski, Adrian Bożek – tenor

Mirosław Łuczko – baryton

Bartosz Kadłubowski – tuba – B

Marcin Dzierżanowski – gitara basowa, bęben