KLASYKA KINA: POLOWANIE NA MUCHY I CASABLANCA

Data: 25 i 26.02.2023 Miejsce: Kino Odra, ul. Młyńska 3 Kup bilet

Opis

Z okazji 100-lecia kina Odra co miesiąc prezentowane będą znane lub zapomniane filmy, będące klasyką kina. W lutym zaprosimy Państwa na dwa filmy:

POLOWANIE NA MUCHY (reż. Andrzej Wajda, 1969 r.) Włodek, niedoszły rusycysta, usunięty z uczelni po 5 semestrach, jest szarym pracownikiem wielkiej księgarni. Zmęczony duszną atmosferą domu, gdzie w dwóch pokoikach mieszka z teściami, żoną i synem, wychodzi wieczorem z domu. Pretekstem jest kupno papierosów, prawdziwym powodem – potrzeba ucieczki od jazgotu telewizora, gderań teściowej, opowieści teścia i poganiania żony. Przypadkiem trafia do “Dziekanki”, przypadkiem poznaje piękną studentkę polonistyki, Irenę. Zainteresowanie dziewczyną przeradza się w miłość. Ale Irena widzi we Włodku innego człowieka, człowieka, jakiego sobie wymarzyła, obdarzonego talentem, którego dotąd nie miał okazji rozwinąć. Postanawia wylansować go jako tłumacza literatury rosyjskiej, może w przyszłości pisarza. Historia ich romansu jest historią nieustannych zabiegów Ireny o zmuszenie Włodka do pracy twórczej, o stworzenie mu niezbędnych warunków i kontaktów. Zabiegi te prowadzą ich do miejsc uczęszczanych przez ludzi, którzy “się liczą”, do pracowni, w której Włodek ma pracować nad swoimi tłumaczeniami, do redakcji, do modnego lokalu w Nieporęcie. Energia Ireny okazuje się daremna, próby wprowadzenia Włodka na drogę kariery literackiej kończą się fiaskiem. Napięta sytuacja domowa, poczucie niemożności sprostania nadziejom Ireny, potrzeba zwykłego ludzkiego uczucia i klęska własnych rozbudzonych aspiracji – wszystko to załamuje Włodka. Chce wrócić do dawnego, spokojnego życia, do tkliwej cichej żony. Ale tymczasem żona także się zmieniła i zaskakuje go swoimi ambitnymi projektami, w których Włodek znów odegrać ma główną rolę…(źródło: filmpolski.pl)

CASABLANCĘ (reż. Michael Curtiz, 1942 r.) – amerykański melodramat i film noir, którego akcja dzieje się w czasie II wojny światowej, w kontrolowanym przez Francję Vichy – marokańskim mieście Casablanca. W głównych rolach wystąpili Humphrey Bogart jako Rick Blaine oraz Ingrid Bergman jako Ilsa Lund. Obraz skupia się na konflikcie Ricka pomiędzy uczuciem a moralnością: musi wybrać między miłością do Ilsy a pomocą w walce o dobrą sprawę jej mężowi, Victorovi Laszlo, próbującemu uciec z Casablanki i kontynuować działania przeciwko nazistom.

Zapraszamy do Kina Odra w Oławie przy ul. Młyńskiej 3, bilety w cenie 15 zł dostępne w kasie OWE Odra i online: kultura.olawa.pl

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.

Wybierz datę