Ferie zimowe 2022

Data: 31.01-11.02.2022 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 Zapisy

Opis

Tajemnice kosmosu i oceanu, czyli ferie zimowe 2022 z Centrum Sztuki w Oławie!

Tegoroczne ferie zimowe w Centrum Sztuki w Oławie będą odbywały się pod hasłem tajemnic i różnorodności związanych z kosmosem i oceanem.

Dwie tajemnicze przestrzenie zawsze będą zachęcały do eksploracji ze względu na ich wyjątkowość i pełną tajemnic przestrzeń. Kto z nas spoglądając w gwieździste niebo, nie pragnął odkrywać fascynujących międzygalaktycznych światów? Kto spoglądając na głębię mórz i oceanów nie pragnął oddychać pod wodą, aby poznać wszystkie tajniki wodnych krain?

Podczas ferii w Centrum Sztuki spróbujemy przybliżyć kilka tajemnic wszechświata i morskich przestrzeni oraz zachęcić do wykorzystania własnej wyobraźni, aby stworzyć coś kosmicznego i oceanicznego. Zapisy rozpoczynamy we wtorek 18 stycznia.

Zapraszamy na warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku od 5. do 14. roku życia. Zajęcia są podzielone na spotkania ze sztuką, teatrem i nauką.

W pierwszym tygodniu ferii podejmiemy temat kosmosu, a w drugim oceanu.

Zajęcia będą odbywały się w Ośrodku Kultury przy ul. 11 Listopada 27 (filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie). Udział w zajęciach jest nieodpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona.

Obowiązują zapisy: kursy@kultura.olawa.pl lub pod nr tel. 71/313 28 29 wew. 23 lub 793-833-404. Warunkiem skorzystania z zajęć jest wypełnienie: Deklaracji uczestnictwa, Oświadczenia o stanie zdrowia i świadomości ryzyka, oraz zaakceptowanie Regulaminu uczestnictwa w feriach.

Pierwszy tydzień: Tajemnice kosmosu (31/01-04/02):

Zajęcia ekologiczno – teatralne dla dzieci w wieku 7-12 lat. Temat przewodni warsztatów to „Kosmos – przybysze z innej planety”. Zajęcia będą się odbywały 4 dni i zakończą się występem dzieci na scenie sali widowiskowej w Ośrodku Kultury.

Współczesny świat każdego dnia zarzucany jest odpadami, a ich ogromna ilość wpływa na nasz ekosystem. Na warsztatach teatralnych podejmiemy próbę artystycznego recyklingu łącząc ekologię z tematyką kosmosu! Przedmiotom, które wydawałoby się mogą być już bezużyteczne nadamy nowe życie. Z plastiku, papieru i innych surowców wykonamy stroje i scenografię. Zwieńczeniem pracy warsztatowej będzie spektakl teatralny ukazujący problemy naszej planety ale również jej odradzające się piękno, gdy wspólnymi siłami o nią zadbamy. Uczestnicy zajęć wcielą się w przybyszów z innej planety, którzy zjawiają się na Ziemi. Czy im się tu spodoba, czy będą chcieli zostać dłużej? A może będą chcieli coś zmienić lub naprawić? Czas spędzony na warsztatach z pewnością będzie pouczający, pobudzający wrażliwość względem natury, pozwoli uczestnikom spojrzeć w nowy sposób na otaczającą rzeczywistość. Będzie to też czas, który pozwoli puścić wodze wyobraźni i kreatywności. Zapraszamy!

Ponadto w pierwszym tygodniu ferii odbędą się warsztaty artystyczne z wykorzystaniem różnych dziedzin sztuki. Wśród nich m.in. grafika artystyczna w technice suchej igły i linorytu. Uczestnicy będą tworzyć m. in. projekt własnej planety z fantastycznymi zwierzętami i roślinami. Prace będą odbijane na profesjonalnej prasie graficznej. Zaprezentowane zostaną również znane dzieła malarskie związane z tematyką wszechświata, co posłuży dzieciom do stworzenia własnych dzieł malarskich na profesjonalnych płóciennych podkładach (blejtramach) lub z wykorzystaniem włóczki. Dodatkowo zapraszamy na spotkanie w mobilnym planetarium, gdzie będzie można skorzystać z gogli VR, obserwować gwiazdy, zobaczyć multimedialną prezentację i wziąć udział w warsztatach astronomicznych „Lecimy w kosmos”!

Drugi tydzień: Tajemnice oceanu (07/02-11/02):

Warsztaty aktorskie dla starszych dzieci (12 – 14 lat) pt. „Oceany”. Na warsztatach temat oceanu zostanie podjęty w dwóch sferach: realistycznej i metaforycznej. Zajęcia będą miały na celu pobudzić świadomość plastyki ciała, oddechu, nauczyć odwagi wypowiadania się. Warsztaty te pomogą również lepiej poznać i zaakceptować siebie.

Pozostałe zajęcia w drugim tygodniu ferii to warsztaty artystyczne, które m. in. będą skupione na wykonaniu morskich potworów. Uczestnicy poznają sposób przenoszenia zdjęcia lub wydruku na ceramikę, zobaczą też jak wygląda malarstwo kropkowe wykonane techniką Aborygenów. Ponadto, tak jak w pierwszym tygodniu ferii, dzieci na podstawie słynnych marynistycznych dzieł sztuki stworzą obrazy z guzików czy obrazy malowane na profesjonalnych podkładach malarskich. Na zakończenie ferii zapraszamy na warsztaty tworzenia fantastycznego oceanarium.

Dodatkowo, z myślą o młodych widzach przygotowaliśmy specjalną ofertę filmową w Kinie Odra! Wśród propozycji m. in.: “Skarb Mikołajka”, “Nawet myszy idą do nieba”, “Jak ocalić smoka”, “Mirai”, “Dziki Zachód Calamity Jane” oraz “Sing 2”. Zapraszamy na poranne seanse!

 

Do pobrania:

Regulamin ferii w Centrum sztuki

Oświadczenie o stanie zdrowia i swiadomosci ryzyka

Deklaracja uczestnictwa