Czerwcowe wystawy

Data: Czerwiec 2022 Miejsce: Ośrodek Kultury w Oławie ul. 11 Listopada 27 | Galeria OKO Wstęp wolny

Opis

W czerwcu zapraszamy na wystawy Centrum Sztuki w Oławie, które będą miały miejsce w dwóch filiach naszej instytucji.

W OWE Odra (ul. Młyńska 3) pokażemy wystawę krajobrazów w miniaturach autorstwa Szymona Wojciechowskiego i Stanisława Ferusia. W Ośrodku Kultury (ul. 11 Listopada 27) aż cztery wystawy! Do 21 czerwca w Galerii OKO eksponować będziemy wystawę malarską „Forma, kolor i światło” autorstwa Anny Marii Domańskiej i grupy „Tacy sami” Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod jej kierunkiem, następnie od 23 czerwca do 8 lipca zapraszamy na wystawę fotograficzną #ANALOGOWAOŁAWA, będącą zbiorem prac uczestników warsztatów fotografii analogowej odbywających się w Centrum Sztuki w Oławie pod kierunkiem Zbyszka Kordysa. Ponadto, na korytarzu w Ośrodku Kultury oglądać można wystawę “Cztery pory roku” – prace plastyczne wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Oławie oraz wystawę “Radosna twórczość” – prace plastyczne uczniów Szkoły Podstawowej im. K. Górskiego w Drzemlikowicach.

OWE Odra

OD GDYNI DO TATR – krajobrazy w miniaturze

Szymon Wojciechowski – autor miniatur

Stanisław Feruś – tło historyczne, plakaty

„Kilka włosków pędzla trzyma w sobie niewielki ułamek kropelki akwareli. Widzę w powiększeniu jak końcówka włosia miarowo lekko drga. Tak bije serce, pociągnięcie pędzla muszę wykonać między jednym a drugim jego uderzeniem. W ten sposób powstają te najmniejsze miniatury”.

Czy pejzaż w miniaturze może cieszyć miłośników sztuki? Czy traktować takie malarstwo jako tak zwany wyczyn lub sprawdzenie swoich możliwości? Ile treści można zawrzeć w kilku centymetrach kwadratowych? Zapraszam, zobacz i poszukaj odpowiedzi – zachęcają autorzy.

Galeria OKO

FORMA, KOLOR I ŚWIATŁO – Anna Maria Domańska i grupa malarska Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Anny Marii Domańskiej – „Tacy sami”

termin wystawy: 1 – 21/06/2022

wernisaż: 2/06/2022, godz. 18.00 – wstęp wolny

Anna Maria Domańska jest wieloletnim nauczycielem malarstwa na Oławskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W obecnej wystawie chce pokazać, że malarstwo może intrygować i nie zawsze wszystko musi być dopowiedziane. To właśnie myśl przewodnia jej wystawy. Prace wykonane są bardzo prostą techniką, którą może bawić się każdy. Wystawa jest zbiorem prac artystki oraz uczestników zajęć plastycznych. W pracowni stosuje różne tematy i techniki artystyczne, starając się rozwinąć wyobraźnię i zdolności plastyczne uczęszczających na zajęcia miłośników sztuki.

Grupę malarską “Tacy Sami”tworzą Stanisława Florczyk, Barbara Bilewicz Ożga, Elżbieta Ligenza, Mielcarek Łucja, Zofia Cejnóg, Kazimiera Wróblewicz, Aleksandra Narolska, Ewa Standio oraz Bożena Leśniak. O swoich pracach mówią: “Świat malarstwa każe nam patrzeć jedynie przez pryzmat artystycznej wolności, która dla jednych będzie Boską radością, dla innych infantylnym szaleństwem. Dla nas stanowi instynktowne praktykowanie barw.”

#ANALOGOWAOŁAWA – fotografia – wystawa prac pod kierunkiem Zbyszka Kordysa

termin wystawy: 23/06 – 12/07 2022 r.

wernisaż: 23/06/2022 godz. 18.00 – wstęp wolny

Zapach chemikaliów, kuwety, powiększalniki – to krajobraz doskonale znany wszystkim tym, którzy fotografią interesowali się jeszcze zanim cyfrowa rewolucja kompletnie zmieniła sposób w jaki fotografujemy. Stare narzędzia i technologie całkowicie odeszły do lamusa, wciąż jednak są obiektem zainteresowania zapaleńców, którzy w pełni manualny proces ciemniowy stawiają ponad fotoszopowe sztuczki. Centrum Sztuki w Oławie na fotograficznej mapie Polski jest miejscem wyjątkowym, bo od dziesięciu lat nieprzerwanie grupa pasjonatów kultywuje niemal zupełnie zapomniane stare techniki fotografowania. W imieniu uczestników oraz instruktora prowadzącęgo Warsztaty Fotografii Analogowej – Zbyszka Kordysa mamy przyjemność zaprosić na wernisaż fotografii wykonanych przez uczestników. Jest to wystawa zbiorowa pokazująca najlepsze prace ostatniego roku.

Zainteresowanych dołączeniem do grupy polecamy śledzenie strony www.kultura.olawa.pl, zapisy na zajęcia warsztatowe odbywają się na początku września.

Korytarz:

nr 1 – “CZTERY PORY ROKU” – przegląd prac plastycznych wychowanków młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Oławie.

Nr 2 – “RADOSNA TWÓRCZOŚĆ” – przegląd prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej im. K. Górskiego w Drzemlikowicach.