Centrum Sztuki ON-LINE

Data: listopad – grudzień 2020 Miejsce: On-line Online

Opis

Centrum Sztuki ON-LINE

listopad – grudzień 2020

Centrum Sztuki w Oławie nieustannie podtrzymuje ciągłość zaplanowanych wcześniej kulturalnych działań, dostosowując je do aktualnych warunków.

Wspierając lokalnych artystów w listopadzie i grudniu 2020 roku, zrealizowaliśmy bogaty materiał filmowy, tak aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego!

Zapraszamy na najnowszą edycję kursów i sekcji online zebranych w jedną całość, w tym na zajęcia:

– jogi z Marceliną Pawłowską (5 odcinków),

– technicznych podstaw fotografii cyfrowej z Bartoszem Janiczkiem,

– produkcji i aranżacji muzycznej (hip-hop, electro, funk, blues) z Waldemarem Maszyńskim i Piotrem Świętoniowskim,

– rękodzielnicze zajęcia “inspirujemy świątecznie” z Bożeną Myszkowską (6 odcinków),

– bożonarodzeniowe kompozycje gitarowe z Błażejem Prochownikiem (3 odcinki) oraz

– czytanki z cyklu Seniorzy Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Dzieciom (4 odcinki).

Wszystkie materiały realizowane były w okresie listopad-grudzień 2020, po raz pierwszy ukazały się na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie a następnie na naszym kanale YouTube w playliście “Centrum Sztuki ON-LINE: listopad-grudzień 2020” i na stronie internetowej kultura.olawa.pl.

Zapraszamy do odwiedzania Centrum Sztuki w Oławie wirtualnie: za pośrednictwem strony internetowej, Facebooka, YouTube i Instagrama.

Joga z Marceliną Pawłowską

Joga jest jednym z najważniejszych systemów filozofii indyjskiej. Od 2019 roku zajęcia stacjonarne z jogi prowadzi w Ośrodku Kultury (filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie) Marcelina Pawłowska – z wykształcenia antropolog kultury, od kilku lat pracownik Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Pierwsze kroki na macie stawiała kilka lat temu; uczestniczka wielu warsztatów z najlepszymi nauczycielami w Polsce m.in Konradem Kocotem, Jurkiem Jaguckim, Robertem Spicą; obecnie w trakcie treningu nauczycielskiego u Katarzyny Pilorz. Jogę uznaje za niezwykły system ćwiczeń przeznaczony dla każdego bez względu na uwarunkowania fizyczne, który oprócz poprawy sprawności fizycznej, wpływa korzystnie na samopoczucie oraz motywację do działania.

Zobaczcie też: https://www.facebook.com/doczutejoga/

Joga cz. 1 – Jogowy pajączek

Rozpoczynamy “Jogowym pajączkiem”, pozycją m.in. dla tych, którzy długie godziny spędzają przed komputerem.

Film opublikowany po raz pierwszy 18 listopada 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

 

Joga cz. 2 – Supta Virasana

W drugim odcinku zapraszamy na pozycję regeneracyjną – Supta Virasana (pozycja leżącego bohatera/wojownika). Zapraszamy na maty!

Film opublikowany po raz pierwszy 21 listopada 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Joga cz. 3 – Łagodne wygięcia w 5 minut

Marcelina Pawłowska: “Gdyby się tak zastanowić, większość z nas nie wykonuje wygięć do tyłu wcale. Cały dzień spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej a ewentualny ruch to raczej skłony związane z normalnymi czynnościami… a szkoda. Wygięcia do tyłu to grupa asan, która wzmacnia i uelastycznia nasz kręgosłup, rozszerza klatkę piersiową, czego efektem jest zwiększenie pojemności płuc i przyjemne uczucie przypływu energii”. Zapraszamy na trzeci odcinek jogi, który po raz pierwszy został opublikowany 30 listopada 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Joga cz. 4 – Viparita Dandasana

Prowadząca: “Miesiące zimowe mają to do siebie, że potrafią skutecznie zniechęcić do jakichkolwiek aktywności. Z pomocą mogą przyjść łagodne wygięcia 🙂 Viparita Dandasana pomaga otworzyć klatkę piersiową ale też regeneruje i wzmacnia nasz kręgosłup. Kilka minut w pozycji i podejście do rzeczywistości ulega zmianie… na lepsze oczywiście!” Zapraszamy na maty!
Film opublikowany po raz pierwszy 2 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Joga cz. 5 – Mostek z krzesłem

Przed Wami ostatnie spotkanie z jogą i Marceliną Pawłowską. Na zakończenie tego cyklu pozycja mostka. Jak mówi Prowadząca: “Pozycja mostka jest mocnym wygięciem. Wykonywana bez użycia pomocy wymaga uprzedniego przygotowania ciała, tak żeby nie odczuwać napięcia w dolnych lędźwiach. Z pomocą przychodzi nam krzesło, które umożliwia wejście do mostka etapami i delikatne zaznajamianie się z pozycją. Elastyczny kręgosłup to zdrowy kręgosłup 🙂 Mebelki w ruch!” Zapraszamy na maty!

Film opublikowany po raz pierwszy 3 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Fotografia – Techniczne podstawy

Zajęcia prowadzi Bartek Janiczek, wrocławski fotograf zajmujący się fotografią sztuki, człowieka i historii. Można go spotkać na koncertach, rekonstrukcjach historycznych, wydarzeniach społecznych czy pod scenami teatrów. Oprócz uwieczniania świata zajmuje się także edukacją – na jednej z wrocławskich uczelni prowadzi zajęcia z przedmiotów związanych z fotografią oraz wizualnością. Jego zdjęcia trafiały m.in. do takich tytułów jak National Geographic Polska czy wydawnictw książkowych.

Od kilku lat współpracuje z Centrum Sztuki w Oławie; w Ośrodku Kultury prowadzi zajęcia cykliczne (weekendowe) w małych grupach m.in. z fotografii prasowej.

Zobaczcie też: www.dunvael.pl

Techniczne podstawy fotografii

Fotografia to nie tylko artyzm i kreacja, ale także wiedza techniczna. By zdjęcie było dobre, należy umieć wykorzystać sprzęt, którym dysponujemy. Dzięki temu filmikowi dowiecie się więcej o takich pojęciach jak trójkąt ekspozycji, czułość czy kompozycja. Od teorii do praktyki! Zapraszamy!

Film opublikowany po raz pierwszy 23 listopada 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Produkcja i aranżacja muzyczna

Warsztaty prowadzone przez Waldemara Maszyńskiego (hip-hop, electro) i Piotra Świętoniowskiego (funk, blues) pokazujące jak wyglądają początki nagrywania utworów w różnych stylistykach.

Waldemar Maszyński – producent, kompozytor, instrumentalista i wokalista. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na akordeonie. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej na kierunkach: kompozycja, akordeon. Był współtwórcą Fusion3acc, Maszyński Duo, Chillove a obecnie Gołębski, Maszyński, Wełyczko play Depeche Mode. W jego dorobku kompozytorskim znajdują się także utwory pisane lub aranżowane na potrzeby spektakli teatralnych: “Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą”(Teatr Polski Bielsko-Biała), “Hanno Reitch, Kochamy Cię/Nienawidzimy Cię”(Teatr Norwida w Jeleniej Górze), “Zaucha. Welcome to the PRL” (Teatr Żeromskiego w Kielcach).
Piotr Świętoniowski – klawiszowiec, aranżer i producent muzyczny. Używa zarówno nowoczesnych elektronicznych brzmień jak i tradycyjnych akustycznych instrumentów. Posiada szeroką wiedzę z zakresu syntezy brzmienia i obsługi syntezatorów analogowych i cyfrowych. Jako sideman uczestniczy w projektach orkiestrowych z udziałem polskich artystów: m.in. Kayah, Stanisław Soyka, Natalia Przybysz, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Andrzej Piaseczny, Kasia Stankiewicz, Krzysztof Cugowski oraz z artystami o międzynarodowej renomie m.in. Carlos Johnson, Frank McComb, Lachy Doley, Sari Schorr, Matt Schofield. Z zespołem Carlosa Johnsona zagrał koncerty w Japonii z gwiazdami z Chicagowskiego bluesa m.in. Bill Buddha Dickens, Demetria Taylor. Od 2015 roku współpracuje z Anitą lipnicką.

Produkcja muzyczna cz. 1 – hip-hop

W pierwszym odcinku poświęconym produkcji muzycznej, Waldemar Maszyński prowadzi warsztaty z aranżacji muzyki i “krok po kroku”, tłumacząc jak tworzyć „bit” w stylistyce hip-hop. Omówione zostają podstawowe zasady rozmieszczania materiału muzycznego w czasie, aranżowanie partii perkusyjnej pod kątem artykulacji oraz zasady wyrównywania dźwięków midi. Odcinek zawiera także podstawowe informacje porządkowania śladów pod kątem wstępnego miksu. Zapraszamy do oglądania!

Film opublikowany po raz pierwszy 8 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Produkcja muzyczna cz. 2 – electro

Czas na drugi odcinek kursu online poświęconego produkcji i aranżacji muzycznej. Część druga to stylistyka Electro. Tu oprócz zasad wyrównywania zdarzeń midi, zajmujemy się zagadnieniami bramkowania śladów oraz tworzenia własnych barw za pomocą pokładowych instrumentów analogowych. Odcinek zawiera także podstawowe informacje porządkowania śladów pod kątem wstępnego miksu. Prowadzi: Waldemar Maszyński.

Produkcja muzyczna cz. 3 – funk

Przed Wami trzeci odcinek kursu online poświęconego produkcji i aranżacji muzycznej. Tym razem prowadzący – Piotr Świętoniowski – pokazuje jak wyglądają początki nagrywania utworu w stylu funk w programie LOGIC X. Dowiecie się jak używając wirtualnych instrumentów, jak rozpocząć nową sesję, tworzyć kolejne ścieżki i jak wybrać na nich instrument. Piotr Świętoniowski, który od 2015 roku współpracuje z Anitą lipnicką, pokazuje też jak w programie działa wirtualny perkusista i jak można aranżować partie instrumentalne. Do nagrania używa klawiatury sterującej MIDI.

Film opublikowany po raz pierwszy 10 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Produkcja muzyczna cz. 4 – blues

Przed Wami ostatni, czwarty odcinek kursu online z produkcji i aranżacji muzycznej. Po hip-hopie, electro i funku czas na muzykę bluesową. Prowadzenie: Piotr Świętoniowski. Zapraszamy!

Film opublikowany po raz pierwszy 11 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Centrum Sztuki inspiruje świątecznie

Chociaż w sklepach możemy zakupić pięknie wykonane ozdoby świąteczne, to te zrobione własnoręcznie są bardziej magiczne. Co ważniejsze, nie muszą kosztować fortuny! Z tanich, łatwo dostępnych produktów możecie szybko i łatwo przygotować dekoracje bożonarodzeniowe i ozdoby choinkowe, które nie dość, że zachwycają to jeszcze integrują domowników. Dekoracje z papieru, szyszek, gałązek iglaków, drewna, makaronu bądź wykonane na szydełku to świetny sposób na wprowadzenie świątecznego nastroju. Umożliwiła to Bożena Myszkowska -absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od ponad 20 lat zajmuje się rysunkiem, malarstwem, malarstwem artystycznym wnętrz i grafiką, projektuje wnętrza, różne dekoracje i zajmuje się rękodziełem. Od kilku lat współpracuje z Centrum Sztuki w Oławie a w Ośrodku Kultury prowadzi zajęcia dla najmłodszych „Akademia Małego Artysty”.

Świąteczny Skrzat – inspirujemy świątecznie

Zapraszamy na odcinek, w którym prowadząca pokazuje jak własnoręcznie wykonać Świątecznego Skrzata. Mały sympatyczny stworek z długą brodą i wysoką szpiczastą czapką przywędrował do nas prosto ze Skandynawii. Co roku, kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, pojawia się w naszych domach i wprowadza radosny nastrój. Ten wykonany własnoręcznie sprawia, że będą one wyjątkowo piękne!
A tu lista niezbędnych materiałów do wykonania Skrzata:
– kolorowa skarpeta
– 1 kg suchego ryżu
– czerwony polar lub filc 30x30cm
– drewniany koralik
– sznurek bawełniany skręcany szary
– klej na gorąco lub Magik
– wata lub wypełniacz do zabawek
– drobne świąteczne ozdoby
– jasny materiał na nosek ok. 10×10 cm
– nożyczki, mocne nici

Film opublikowany po raz pierwszy 12 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Świąteczne Choinki – inspirujemy świątecznie

Kolejny odcinek świątecznych inspiracji. Na warsztat bierzemy CHOINKI 🙂 Propozycje dekoracji przedstawione w filmie są łatwe do wykonania i z pewnością większość dzieci świetnie sobie z nimi poradzi. Potrzeba tylko kilku rzeczy, aby stworzyć oryginalne i piękne ozdoby. A ich kolor można dopasować do własnych preferencji i wystroju domu 🙂
Poniżej lista niezbędnych materiałów do wykonania choinek:
– styropianowy stożek 19 cm
– klej Magik
– zielona włóczka
– drobne koraliki
– szeroki pędzel
– kolorowy kartonik
– patyczek do szaszłyków
– gruba igła
– samoprzylepne dżety
– kawałek plasteliny
– drewniany plaster lub nakrętka plastikowa
– stara książka lub 40 kartek A5
– ozdobna kokarda

Film opublikowany po raz pierwszy 13 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Świąteczne Makramy – inspirujemy świątecznie

Zapraszamy na świąteczną makramę. Aniołek, gwiazdka i choinka – trzy nieskomplikowane ozdoby samodzielnie zrobione ze sznurka bawełnianego, pięknie udekorują Wasz dom lub choinkę. A ładnie zapakowane staną się niepowtarzalnym prezentem dla kogoś bliskiego 😉
Materiały potrzebne do zawieszek makram:
– sznurek bawełniany skręcany 3 mm
– tekturka ok. 10×15 cm
– złota nitka
– złoty sznurek
– koralik drewniany 15 mm
– brokat
– lakier do włosów
– nożyczki

Film opublikowany po raz pierwszy 14 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

EKOBOMBKI – inspirujemy świątecznie

Gdy w naszych domach są już choinki radzimy, by zamiast nowych sztucznych ozdób, przygotować świąteczne zawieszki z naturalnych materiałów tj. szyszki, żołędzie i orzechy włoskie. Trochę farby, brokatu i kleju, i zamienią się one w oryginalne bombki. Dziś zachęcamy właśnie do wykonania własnych EKO BOMBEK! A tutaj lista niezbędnych materiałów do ich wykonania:
– szyszki, żołędzie, orzechy włoskie – po kilka sztuk
– farba akrylowa biała, czerwona i niebieska
– brokat
– cienki drucik lub nitka
– klej Magik lub na gorąco
– czarny wodoodporny pisak
– kawałeczek brązowego brystolu 10×15 cm
– małe czerwone pompony
– nożyczki

Film opublikowany po raz pierwszy 15 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Aniołek z masy solnej – inspirujemy świątecznie

To już przedostatni odcinek ze świątecznymi inspiracjami. Dowiecie się z niego jak wykonać Aniołki z masy solnej. To doskonała dekoracja na święta i kolejny sposób na wspólne spędzenie czasu dla wszystkich domowników. W kilka minut z prostych składników przygotujecie masę plastyczną, a z niej wspaniałe świąteczne figurki, którymi możecie np. obdarować bliskich.
Poniżej lista materiałów do wykonania Aniołka z masy solnej:
– 2 szklanki mąki pszennej
– 1 szklanka soli
– 200 ml wody
– 2 łyżki oleju
– 3 łyżki kleju Magic lub wikolu

Film opublikowany po raz pierwszy 16 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Świąteczna planszówka „Kto pierwszy zgarnie prezenty?” – inspirujemy świątecznie

Kto z Was nie lubi gier planszowych? Przed nami długie, zimowe wieczory, podczas których planszówki sprawdzają się znakomicie. Na zakończenie warsztatów Bożena Myszkowska pokaże Wam jak samodzielnie zrobić świąteczną planszówkę „Kto pierwszy zgarnie prezenty?”, która na wiele godzin dostarczy rozrywki całej rodzinie.
Żeby ją wykonać niezbędne są:
– gruby karton A4, 2 szt.
– zielony brystol A3 1 szt.
– kartka z bloku technicznego A4
– kawałek brązowego i zielonego brystolu
– papier kolorowy (wycinanka)
– łyżka wiórek kokosowych
– kredki, flamastry, ołówek
– nożyczki, klej

Film opublikowany po raz pierwszy 17 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Kolędy gitarowe

Dzięki naszym lekcjom gitarowym nauczycie się zagrać dwie najpopularniejsze kolędy w Polsce – “Cicha noc” i “Dzisiaj w Betlejem”.

Błażej Prochownik – urodził się w rodzinie wiolonczelistki i gitarzysty klasycznego. Do nauki gry przystąpił zafascynowany rozrywkowym stylem gry na gitarze akustycznej zwanym fingerstyle. Styl ten opiera się na jednoczesnym graniu kilku partii instrumentalnych (melodii, basu, sekcji rytmicznej, a nawet perkusji). Gry prowadzącego można posłuchać na www.prochownik.eu.

Od kilku lat związany z Centrum Sztuki w Oławie, prowadzi zajęcia nauki gry na gitarze klasycznej i akustycznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

“Cicha noc” – w łatwej aranżacji instrumentalnej – gitara cz. 1

Zapraszamy na lekcję nauki gry na gitarze z Błażejem Prochownikiem. Dowiemy się jak zagrać akordami akompaniament do kolędy “Cicha Noc”. Akompaniamentu możemy nauczyć się w dwóch tonacjach: C-dur lub G-dur, w zależności od skali głosu.

Film opublikowany po raz pierwszy 18 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

“Dzisiaj w Betlejem” – w trudniejszej aranżacji instrumentalnej – gitara cz. 2

Druga lekcja z Błażejem Prochownikiem to nauka grania aranżacji instrumentalnej kolędy “Dzisiaj w Betlejem”. Jest to utwór odrobinę trudniejszy niż kolęda “Cicha Noc”.

Film opublikowany po raz pierwszy 22 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

“Dzisiaj w Betlejem 2” – akompaniament akordowy – gitara cz. 3

Na ostatniej gitarowej lekcji z Błażejem Prochownikiem poznajemy akompaniament akordowy do kolędy “Dzisiaj w Betlejem” w dwóch tonacjach, tak, żebyście mogli dobrać wersję najodpowiedniejszą dla głosu poszczególnych osób. Powodzenia!

Film opublikowany po raz pierwszy 23 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

Seniorzy Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Dzieciom: Czytanki

Zapraszamy na 4-odcinkowy cykl grudniowych wieczorynek, które w każdą niedzielę o godz. 19:00 ukazywały się na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie. To świetna inicjatywa i świąteczna niespodzianka od Seniorów z Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla wszystkich Dzieci.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce powstał w roku 1975 w Warszawie. Dziś na terenie naszego kraju funkcjonuje ponad 300 takich placówek. Oławski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od 2008 roku, obecnie przy Centrum Sztuki w Oławie. Zrzesza ponad 200 słuchaczy.

“Skąd Święty Mikołaj bierze prezenty?”

Seniorzy OUTW – Dzieciom: Czytanka

W imieniu Seniorów z Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapraszamy na pierwszy odcinek grudniowych wieczorynek, z którego dowiecie się… Skąd Święty Mikołaj bierze prezenty? Bajka dla dzieci w wieku przedszkolnym i troszkę starszych autorstwa Piotra Walczaka zamieszczona w serwisie bajkidoczytania.pl “wyjaśnia” skąd Mikołaj bierze prezenty. Czytają: Aleksandra Narolska i Eugeniusz Chorestecki.

Film opublikowany po raz pierwszy 6 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

“Bajka o misiu Chrapciu”

Seniorzy OUTW – Dzieciom: Czytanka

Zapraszamy na kolejną Niedzielną Wieczorynkę od Seniorów Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla Dzieci. Dzisiaj Eugeniusz Chorestecki przeczyta “Bajkę pomagajkę” autorstwa Joli Nartowskiej, pedagoga o specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz pedagogika rewalidacyjna z wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka. “Bajka o misiu Chrapciu” zamieszczona w serwisie bajki-zasypianki.pl opowiada o roli snu w życiu człowieka, a jej spokojny, oniryczny klimat pozwala najmłodszym wyciszyć się i smacznie zasnąć. Zapraszamy do słuchania!

Film opublikowany po raz pierwszy 13 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

“Najważniejszy prezent”

Seniorzy OUTW – Dzieciom: Czytanka

Zapraszamy na trzecią Niedzielną Wieczorynkę, którą Seniorzy z Oławski Uniwersytet Trzeciego Wieku dedykują Wszystkim Dzieciom. Dziś Aleksandra Narolska przeczyta bajkę świąteczną “Najważniejszy prezent”. Opowiadanie Gabrieli Balcarek zamieszczone w serwisie dziecisawazne.pl przypomina, że najcenniejsze co możemy ofiarować drugiemu człowiekowi to miłość i wspólnie spędzony czas, szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy!

Film opublikowany po raz pierwszy 20 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.

“Bajka o słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce”

Seniorzy OUTW – Dzieciom: Czytanka

W ostatnią niedzielę grudnia usłyszeliśmy „Bajkę o słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce” autorstwa Joli Nartowskiej zamieszczoną w serwisie bajki-zasypianki.pl w wykonaniu Eugeniusza Choresteckiego. Czytanka podejmuje temat niepełnosprawności i braku akceptacji. Wyjaśnia też, dlaczego niektóre dzieci czasem inaczej wyglądają, ale nigdy nie są z tego powodu gorsze. Zapraszamy na ostatnią bajkę, którą Seniorzy Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dedykują Dzieciom.

Film opublikowany po raz pierwszy 27 grudnia 2020 roku na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie.