13. GRAND OFF

Data: 15 sierpnia 2020 Miejsce: Oława, Rynek Wstęp wolny

Opis

13. GRAND OFF – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

15 sierpnia o godz. 21:00, po emisji filmu “Cud nad Wisłą” na Oławskim Rynku, zapraszamy na prezentację Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata, wyłonionych przez Międzynarodową Kapitułę Krytyków Filmowych podczas 13. Festiwalu GRAND OFF, który odbył się w grudniu 2019 roku w Warszawie. Do tej edycji festiwalu zgłoszono aż 3964 filmów z 123 krajów całego świata, z czego 55 obrazów nominowano do nagród w 11 kategoriach, tj. najlepszy: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktor, aktorka, fabuła, dokument, animacja, film polski.
Fascynaci dobrego kina cenią OFF-y przede wszystkim za dobitny przekaz oraz artyzm jaki reprezentuje ten istotny rodzaj kina. Historia tego gatunku sięga początków kinematografii. Filmy krótkometrażowe zaskakują niekonwencjonalnymi pomysłami i szczególną wrażliwością na wszystko, co nas otacza. Kino krótkometrażowe jest przede wszystkim niezależne, zatem nie opiera się na regułach komercji, presji masowego odbioru czy producentów. Nie wymaga wielkich nakładów finansowych ani ogromnego zaplecza – najważniejsza jest pasja i pomysł, jaki się z niej rodzi. Kultura i ciekawostki, obłędne plenery, zdjęcia, muzyka oraz spojrzenie na świat przez pryzmat różnorodności – mieszają się i poruszają widza, wpływając na jego emocje, pozostawiając z refleksją…
Festiwal Grand OFF można bez obaw nazwać jedną z największych inicjatyw promujących zjawisko kina niezależnego. Uroczysta Gala Festiwalu każdorazowo jest wyczekiwanym przez pasjonatów kina niezależnego świętem, a także wyjątkowym pretekstem do obejrzenia filmowych dzieł z najdalszych stron świata. W czasie Gali nagradzane są filmy, ale nie zapomina się również o osobach, które w historii kina zapisały się dłuższą obecnością. W ostatnim roku wyróżnienie za całokształt twórczości odebrała wielka postać polskiego kina i teatru – aktor, reżyser i scenarzysta – Jerzy Stuhr.

Podczas 13. GRAND OFF-u w Oławie zobaczymy następujące filmy:

Piekło (El Infierno/Hell) – Najlepszy Dokument

Archanioł (Arcángel) – Najlepsza Fabuła

Techno (Techno) – Najlepszy Film Polski

Portrecista (Portraitist) – Najlepszy Aktor

Piekło (El Infierno/Hell) – Najlepszy Dokument
Kraj: Sierra Leone
Reżyseria: Raúl de la Fuente
Chennu popełnij pierwsze przestępstwo w wieku piętnastu lat. Żył wtedy na ulicy. Trafił do piekła – więzienia na Pademba Road we Freetown. Rządzi tam Sillah. Jest to straszne miejsce. Chennu wyszedł po czterech latach. Teraz wraca tam ponownie.

Archanioł (Arcángel) – Najlepsza Fabuła
Kraj: Meksyk
Reżyseria: Angeles Cruz
Arcángel to pięćdziesięcioletni rolnik, który traci wzrok. Zanim całkiem pogrąży się w ciemności, musi znaleźć opiekę dla Patrocinii, starszej kobiety z wioski, która ma tylko jego.

Techno (Techno) – Najlepszy Film Polski
Kraj: Polska
Reżyseria: Tadeusz Łysiak
Sześćdziesięcioletni rolnik, Ryszard, zajmuje się chorą na Alzeimera żoną. Moda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

Portrecista (Portraitist) – Najlepszy Aktor
Kraj:  Luksemburg
Reżyser: Cyrus Neshvad
Mężczyzna na skraju depresji dostaje wiadomość o śmiertelnej chorobie wnuczki. Syn prosi go o opiekę nad nią. Dziadek nawiązuje relację z dziewczynką poprzez sztukę, co wprowadza trochę światła do ich życia.

Łączny czas trwania filmów to około 80 minut. Wstęp wolny. Zapraszamy!