20.06.2025

FENICKI UKŁAD

21 maja 2025
“Fenicki układ” został realizowany na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie ze swoim wieloletnim współpracownikiem Romanem Coppolą. Jest rok 1950. Anatole „Zsa-zsa” Korda (Benicio del Toro), enigmatyczny przemysłowiec, jeden z najbogatszych ludzi w Europie, przeżywa kolejny zamach na swoje życie (jego szósta katastrofa lotnicza). Szeroko zakrojone, szalenie złożone i bezwzględne praktyki biznesowe Kordy sprawiły, że stał się wrogiem nie tylko konkurencyjnych przedsiębiorstw, ale także rządów na całym świecie – i celem zabójców. Obecnie znajduje się na końcowym etapie trwającego dekady, definiującego karierę projektu (Schemat Infrastruktury Kordaland i Sea Phoenician), ekspansywnej eksploatacji potencjalnie bogatego / od dawna uśpionego regionu. Ryzyko dla jego osobistego kapitału jest niewyobrażalne. Jego życie jest w stałym zagrożeniu. I wybiera właśnie ten moment, aby wyznaczyć i przygotować następcę: swoją dwudziestoletnią córkę Liesl (obecnie zakonnicę). Wraz z osobistym doradcą, Bjornem (Michael Cera), Zsa-zsa i Liesl przemierzają współczesną Wielką Niezależną Fenicję, spotykając się z różnymi partnerami w misji zamknięcia szybko rosnącego niedoboru finansowego, którą Zsa-zsa określa jako: „Wszystko, co mamy – plus trochę więcej”. Po drodze: Liesl bada sprawę nierozwiązanego morderstwa popełnionego dekadę wcześniej na pierwszej żonie Zsa-zsy (jej matki). Wes Anderson, Roman Coppola i (zwłaszcza) Benicio del Toro stworzyli ikonicznego antybohatera. Zobaczymy nieprzejednany, zniewalający i całkowicie wyjątkowy w świat Wesa Andersona. Dominująca, magnetyczna obecność Del Toro na ekranie w niemal każdej scenie tworzy postać niezapomnianą. Ekscytujące i przezabawne, dzieło czystej przyjemności, ale także  poruszające, gdy ojciec i córka odnajdują się nawzajem.

MISSION: IMPOSSIBLE. THE FINAL RECKONING

21 maja 2025
Legendarny szpieg Ethan Hunt, w którego wciela się Cruise, sprawił, że ich nazwiska stały się synonimem osiągnięcia niewyobrażalnego. W ósmej części, która jest oszałamiającym, satysfakcjonującym łącznikiem do 30-letniej historii, para staje przed najbardziej niebezpiecznym i złożonym narracyjnie wyzwaniem w historii. Biorąc pod uwagę, na jakie wyżyny postać Cruise’a już się wzniosła, dosłownie i w przenośni, odkąd zapoczątkował franczyzę w 1996 roku, osiągnięcie tego wszystkiego po raz kolejny wymagało niezrównanego poświęcenia oraz niezrównanej odwagi fizycznej i twórczej.

ELIO

21 maja 2025
Elio, młody marzyciel i pasjonat kosmosu, niespodziewanie zostaje przeniesiony do międzygalaktycznej organizacji zrzeszającej przedstawicieli najdalszych zakątków wszechświata. Przez pomyłkę uznany za lidera Ziemi, staje przed wyzwaniem, które wywraca jego życie do góry nogami. W obliczu międzyplanetarnego kryzysu Elio musi odnaleźć się w świecie pełnym niezwykłych istot, zbudować z nimi porozumienie oraz odkryć prawdę o swojej tożsamości i roli we wszechświecie.

JAK WYTRESOWAĆ SMOKA

16 maja 2025
Przez ponad dekadę epicka trylogia filmów animowanych DreamWorks Animation o przyjaźni nastoletniego chłopca  o imieniu Czkawka i jego smoka z gatunku Nocna Furia, o imieniu Szczerbatek poruszała, inspirowała i zachwycała widzów na całym świecie. Na wyspie Berk, gdzie wikingowie i smoki są zaciekłymi wrogami od pokoleń mieszka Czkawka (Mason Thames; „Czarny telefon”). Pomysłowy, ale niedoceniony syn wodza (Gerard Butler, powtarzający swoją rolę z animowanej serii), Czkawka przeciwstawia się wielowiekowej tradycji, kiedy zaprzyjaźnia się ze Szczerbatkiem. Ich nieprawdopodobna więź ujawnia prawdziwą naturę smoków, podważając fundamenty społeczeństwa Wikingów. Z wojowniczą i ambitną Astrid (nominowana do nagrody BAFTA Nico Parker; „The Last of Us) i Gobberem (Nick Frost; Królewna Śnieżka i Łowca) u boku, Czkawka konfrontuje się ze światem rozdartym strachem i niezrozumieniem. Gdy pojawia się niebezpieczeństwo, zagrażające zarówno wikingom, jak i smokom, przyjaźń Czkawki i Szczerbatka staje się kluczem do wykucia nowej przyszłości. Razem muszą podążać delikatną ścieżką w kierunku pokoju, wznosząc się poza granice swoich światów i na nowo definiując, co to znaczy być bohaterem i przywódcą.  

„Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej”

6 maja 2025
„Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej” w Kinie Odra rusza już 25 kwietnia. W ramach tego wydarzenia do kin w całej Polsce powróci 20 wyjątkowych filmów współfinansowanych przez PISF, które podbiły serca widzów i polski box office. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie ulubione dzieła polskiej kinematografii ostatnich dwóch dekad na dużym ekranie. Nasze najbliższe seanse: 25.04.2025 – Bogowie – oparta na faktach, filmowa opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. Portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. 2.05.2025 – Katyń – polski film wojenny z 2007 w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie noweli filmowej Andrzeja Mularczyka Post mortem o zbrodni katyńskiej. Akcja filmu rozciąga się od roku 1939 do pierwszych lat powojennych i skupia się na losach kobiet, które czekają na powrót swych pełniących służbę oficerską krewnych oraz mężów. Film przedstawia zarówno losy oficerów zamordowanych przez NKWD, jak i ukazuje, w jaki sposób okupacyjne władze hitlerowskie podczas II wojny światowej próbowały rozgrywać sowiecką zbrodnię na swoją korzyść. 9.05.2025 – Twój Vincent – animowany film biograficzny o ostatnich trudnych dniach Vincenta van Gogha zrealizowany w stylu przypominającym obrazy uwielbianego holenderskiego mistrza. 16.05.2025 – Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej – film opowiada historię walki Wisłockiej o wydanie przełomowego dla Polaków poradnika o życiu intymnym tytułowej Sztuki Kochania. Książkę, która sprzedała się w ponad 7 mln egzemplarzy, przez wiele lat czytały kolejne pokolenia z wypiekami na twarzy. 23.05.2025 – IO – Historia IO za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. 06.06.2025 –  Moje córki krowy 13.06.2025 – Boże ciało 20.06.2025 – Zimna wojna 27.06.2025 – Ida