„Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej” – BOGOWIE
Opis
„Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej” w Kinie Odra rusza już 25 kwietnia.
W ramach tego wydarzenia do kin w całej Polsce powróci 20 wyjątkowych filmów współfinansowanych przez PISF, które podbiły serca widzów i polski box office. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie ulubione dzieła polskiej kinematografii ostatnich dwóch dekad na dużym ekranie.
Nasze najbliższe seanse:
25.04.2025 – Bogowie – oparta na faktach, filmowa opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. Portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu.
2.05.2025 – Katyń – polski film wojenny z 2007 w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie noweli filmowej Andrzeja Mularczyka Post mortem o zbrodni katyńskiej. Akcja filmu rozciąga się od roku 1939 do pierwszych lat powojennych i skupia się na losach kobiet, które czekają na powrót swych pełniących służbę oficerską krewnych oraz mężów. Film przedstawia zarówno losy oficerów zamordowanych przez NKWD, jak i ukazuje, w jaki sposób okupacyjne władze hitlerowskie podczas II wojny światowej próbowały rozgrywać sowiecką zbrodnię na swoją korzyść.
9.05.2025 – Twój Vincent – animowany film biograficzny o ostatnich trudnych dniach Vincenta van Gogha zrealizowany w stylu przypominającym obrazy uwielbianego holenderskiego mistrza.
16.05.2025 – Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej – film opowiada historię walki Wisłockiej o wydanie przełomowego dla Polaków poradnika o życiu intymnym tytułowej Sztuki Kochania. Książkę, która sprzedała się w ponad 7 mln egzemplarzy, przez wiele lat czytały kolejne pokolenia z wypiekami na twarzy.
23.05.2025 – IO – Historia IO za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.