Warsztaty fotografii analogowej

Dla kogo : uczestnikiem warsztatów może zostać każdy, kto jest zainteresowany analogową fotografią, starymi aparatami na negatyw i chciałby spróbować własnych sił we własnoręcznym wywoływaniu negatywu i sporządzaniu odbitki pod powiększalnikiem w ciemni. Dolna granica to 12 lat, górnej brak. Na początku zajęć nie jest wymagane posiadanie aparatu.

Kiedy i gdzie: warsztaty odbywają się raz w tygodniu, czas trwania spotkania to 2 godziny zegarowe. Spotykamy się w małej 3 osobowej grupie w pracowni fotograficznej Centrum Sztuki w Oławie

Plan zajęć:

wrzesień – grudzień: W tym okresie uczestnicy zajęć poznają podstawowe abecadło fotograficzne – czas, przysłona, czułość, budowa aparatów i obiektywów, sposoby pomiary światła. Pod okiem instruktora dokonują wyboru i zakupu swojego pierwszego aparatu na negatyw (jeśli go nie posiadają, niewielki koszt rzędu ok 200pln). W trakcie plenerowej sesji naświetlamy wspólnie pierwszą rolkę negatywu i uczymy się jak ją wywołać. Pozostały czas poświęcimy na opanowanie procesu wykonywania odbitki fotograficznej pod powiększalnikiem, nauczymy się jak dobierać czas i kontrast na papierach wielogradacyjnych, jak maskować i doświetlać zdjęcie – jednym słowem opanujemy warsztat fotografa sprzed ery Photoshopa. Na każdych zajęciach poświęcamy też kilka chwil na zapoznanie się z zasadami kompozycji, estetyki w fotografii, poznajemy podstawy historii fotografii, przybliżamy postaci największych mistrzów fotografii.

styczeń – marzec: Zima to czas niesprzyjający plenerowemu fotografowaniu, nauczymy się więc jak operować sztucznym światłem w atelier fotograficznym. Użyjemy studyjnych lamp błyskowych do wykonania portretu i martwej natury, nauczymy się posługiwać studyjnym aparatem średnioformatowym (6×7) i kamerą wielkoformatową (4×5 cala). Powstałe w ten sposób negatywy posłużą do dalszego doskonalenia umiejętności wykonywania odbitek pod powiększalnikiem.

kwiecień – czerwiec: Wiosenna pogoda i dłuższy dzień pozwoli nam na wyjście w plener z kamerą wielkoformatową – spróbujemy swoich sił w fotografii pejzażowej.
Całoroczne działania w pracowni wieńczy wystawa w galerii. Specjalnie na nią każdy uczestnik przygotuje własny kilku zdjęciowy spójny tematycznie zestaw prac. Do wykonania prac użyjemy specjalnego wystawowego papieru na podłożu barytowym, nauczymy się jak go naświetlać, płukać, tonować, suszyć i na sam koniec retuszować. Tak przygotowane fotografie oprawimy w ramy i własnoręcznie wycięte passepartout.

Zbyszek Kordys – urodzony w 1978 roku, pierwsze szlify fotograficzne zdobywał dziesięć lat temu jako asystent pod okiem czołowych polskich twórców fotografii modowej i reklamowej. Niedługo później rozpoczął samodzielną działalność na polu fotografii reklamowej. Współpracował ze „Zwierciadłem”, „Vivą”, „Galą” i licznymi warszawskimi i dolnośląskimi agencjami reklamowymi. Obecnie prowadzi wykłady z fotografii w Wyższym Studium Fotografii AFA i w szkole fotograficznej „Kwadrat”.

 

Opłaty za zajęcia:
Opłaty za zajęcia należy uiszczać przelewem na konto Centrum Sztuki w Oławie.

Dane do przelewu:
Centrum Sztuki w Oławie
ul. Młyńska 3, 55-200 Oława
nr konta – BS Oława 10 9585 0007 0010 0006 5171 0001

W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko uczestnika, rodzaj zajęć i miesiąc, za który wnosi się opłatę.