Joga

Wielogodzinna praca w jednej pozycji, szybkie tempo życia znacząco wpływają na powstanie napięć w ciele, miejscowych lub uogólnionych bóli oraz spadku nastroju. W mięśniach przeciążonych statycznie (siedzący tryb życia) lub psychogennie (stres) zwiększają się napięcia spoczynkowe. Mięśnie łatwo się kurczą a trudno rozluźniają co w konsekwencji prowadzi do zmian w obrębie kręgosłupa i całego aparatu ruchu. Dolegliwości związane z zaburzeniami czynnościowymi narządów ruchu, są odwracalne, a to oznacza, że przy pomocy odpowiednich ćwiczeń, jakie oferuje joga, jesteśmy w stanie przywrócić witalność naszemu organizmowi.

Joga jest jednym z najważniejszych systemów filozofii indyjskiej. Słowa „joga” pochodzi z sanskryckiego słowa „yuj”, co znaczy „łączyć, kierować, skupiać uwagę”. Joga była traktowana jako sposób na zachowanie harmonii duszy i ciała oraz dobrej kondycji psychofizycznej.
Jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli jogi był B.K.S. Iyengar. Dzięki jego metodzie miliony osób na całym świecie praktykują jogę. Unikalny system opiera się na szczególnej precyzji i metodyczności
a także dostosowaniu zestawu ćwiczeń do kondycji praktykującego. Nauczanie asan rozpoczyna się od pozycji stojących, które oprócz pozytywnych działań zdrowotnych, pozwalają odczuć fizyczną i psychologiczną stabilność. Dopiero po opanowaniu podstawowych pozycji stojących, do praktyki wprowadza się asany siedzące, skłony, skręty, pozycje odwrócone. Szczególne uznanie i popularność przyniosło hinduskiemu nauczycielowi terapeutyczne zastosowanie jogi. Dzięki zastosowaniu odpowiednich pomocy Iyengar opracował systemy ćwiczeń dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Charyzmatyczna osobowość oraz szeroki wachlarz możliwości ćwiczeń i ich korzystny wpływ na zdrowie człowieka uczyniły B.K.S. Iyengara jednym z najbardziej wpływowych osobistości XX wieku.

Zapisy u prowadzącej zajęcia: 577 840 511

Prowadząca:
Marcelina Pawłowska- z wykształcenia antropolog kultury, od kilku lat pracownik Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. T. Karpowicza. Pierwsze kroki na macie stawiała kilka lat temu; uczestnik wielu warsztatów z najlepszymi nauczycielami w Polsce m.in Konradem Kocotem, Jurkiem Jaguckim, obecnie w trakcie treningu nauczycielskiego na stopień Introductory II. Jogę uznaje za niezwykły system ćwiczeń przeznaczony dla każdego bez względu na uwarunkowania fizyczne, który oprócz poprawy sprawności fizycznej, wpływa korzystnie na samopoczucie oraz motywację do działania.

 

Opłaty za zajęcia:
Opłaty za zajęcia należy uiszczać przelewem na konto Centrum Sztuki w Oławie.

Dane do przelewu:
Centrum Sztuki w Oławie
ul. Młyńska 3, 55-200 Oława
nr konta – BS Oława 10 9585 0007 0010 0006 5171 0001

W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko uczestnika, rodzaj zajęć i miesiąc, za który wnosi się opłatę.