Ceramika Raku

Zapraszamy na niepowtarzalne wydarzenie warsztatowe – wypał ceramiki w technice Raku. Zajęcia będą trwały 2 weekendy (soboty), 12 godzin pracy, która uwieńczona zostanie widowiskowym wypałem z przepięknymi efektami ceramicznymi. Warsztaty z wypałem w technice Raku to rarytas w tego typu zajęciach. To co powstaje na warsztatach jest oryginalne, niepowtarzalne i wyjątkowe. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały.

W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy wykonają prace w glinie, które po wyschnięciu będą wypalone w piecu stacjonarnym na tzw. biskwit. Kolejny weekend (sobota) prace należy pokryć specjalnym szkliwem do wypału w technice Raku oraz wypalić w piecu na terenach zielonych Ośrodka Kultury (niedziela).

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu warsztatów, w dniu wypału w piecu w przypadku niesprzyjającej aury, ponieważ wypał jest przeprowadzany na wolnym powietrzu w piecu gazowym. Brak deszczu jest wymogiem technologicznym.

Termin zajęć 2022:

17.09.2022 (sobota) – godzina: 10.00 – 14.00 (lepienie w glinie)

24.09.2022 (sobota) – godzina: 10.00 – 18.00 (szkliwienie i wypał Raku). W tym dniu możliwa zmiana terminu zajęć w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych.

 

Prowadząca: 

Warsztaty poprowadzi Kasia Bogucka instruktorka zajęć ceramicznych odbywających się w ramach zajęć stałych w Centrum Sztuki.

Od 12 lat zajmuje się z pasji ceramiką. Pasja przerodziła się w poważne przedsięwzięcie i 3 lata temu z dnia na dzień porzuciła korporację, aby otworzyć pracownię ceramiczną pod Wrocławiem. Prowadzi tam warsztaty, organizuje plenery ceramiczne oraz realizuje własne projekty.
Inspiracją dla niej jest często natura. Kształty, faktury i kolory, które obserwuje w otaczającej przyrodzie stara się przenosić na swoje prace. Od niedawna tworzy pod marką MOC. Zajmuje się głównie ceramiką użytkową, tworzy naczynia oraz instrumenty ceramiczne.

RAKU to stara technika wypału zapoczątkowana w Japonii w XVI w. Naczynia lepione ręcznie były wypalane w niskich temperaturach, często bez użycia szkliw, wyjmowane z ognia i studzone w wodzie lub na powietrzu. Od tamtej pory technika ta jest już zmodyfikowana i naczynia można poddawać redukcji np w trocinach co nadaje ceramice dodatkowe walory odymienia.

Opłaty za zajęcia:
Opłaty za zajęcia należy uiszczać przelewem na konto Centrum Sztuki w Oławie.
Dane do przelewu:
Centrum Sztuki w Oławie
ul. Młyńska 3, 55-200 Oława
nr konta – BS Oława 10 9585 0007 0010 0006 5171 0001
W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko uczestnika, rodzaj zajęć i miesiąc, za który wnosi się opłatę.

 

 

Zdjęcia z Letnich Warsztatów Artystycznych 2021