Capoeira

Sekcja Capoeira Oława istnieje od 2009 roku i prężnie się rozwija. Jest to grupa mieszana – dzieci, młodzież oraz dorośli. Nie ważne ile masz lat, jak jesteś sprawny fizycznie, czy masz kondycję, czy też nie, na treningi zapraszamy wszystkich, którzy są chętni spróbować swoich sił w tej pięknej brazylijskiej sztuce walki. Kiedy można się do nas dołączyć? W każdej chwili. Zapisy trwają cały rok. Zapraszamy dzieci od lat 6 oraz młodzież i dorosłych.

Capoeira jest brazylijską sztuką walki połączoną z muzyką i śpiewem. Spośród innych sztuk walki Capoeira wyróżnia się dynamizmem oraz niezwykłą płynnością ruchów. Statycznych pozycji jest tu niewiele, natomiast jest dużo ruchu, kopnięć, przejść, balansu itp. Capoeira zawiera wiele elementów realnej walki, samoobrony oraz akrobacji. Jest to także, kreatywność, fantazja, piękno ruchu, sztuka improwizacji, duchowość, czasem niebezpieczeństwo, ale również radość, przyjaźń i muzyka. Żeby dowiedzieć się, czym jest Capoeira trzeba ją po prostu zobaczyć i doświadczyć na samym sobie.

Odbywa się ona w roda (port. – koło), gdzie partnerzy/przeciwnicy wymieniają ze sobą techniki obrony i ataku, kopnięcia, podcięcia, akrobacje zwody i uniki. W pewnym sensie przypomina to dialog złożony z ruchów, w którym wszystkie te elementy pełnią rolę pytań i odpowiedzi będących częścią języka Capoeira. Pozwalają one odkryć mocne i słabe strony capoeiristas (zawodników Capoeira) podczas jogo (gry). Styl tej gry podporządkowany jest rytmom wygrywanym na berimbau, jednostrunowym instrumencie uważanym za symbol Capoiera. Rytmy berimbau dopełniają instrumenty takie jak: atabaque (bęben), pandeiro (tamburyn) nadając unikalny charakter dźwięków Capoeira. Oprócz tego śpiewane są tradycyjne i improwizowane pieśni, co w połączeniu z rytmicznym klaskaniem w dłonie nadaje niesamowitą atmosferę roda de capoeira.

Na treningach Capoeira obowiązuje uniformizado, czyli strój grupowy, który składa się z oficjalnej białej koszulki z logiem grupy oraz z białych spodni z logiem – abada. Od osób początkujących wymagana jest jedynie biała czysta koszulka bez napisów.

Krzysztof Czajkowski – swoją przygodę z Capoeira rozpocząłem w 2002 roku we Wrocławiu w grupie I.U.N.A. de Capoeira. W grupie tej trenowałem 6 lat, po czym w 2008 roku wstąpiłem w szeregi grupy Inernational Capoeira Raiz, na której czele stoi Mestre Bailarino (mistrz). Trenuję we Wrocławiu pod przewodnictwem Instruktora Chaleira – Robert Witkowski. Treningi Capoeira prowadzę od 2007 roku, w Oławie od roku 2009.

Opłaty za zajęcia:
Opłaty za zajęcia należy uiszczać przelewem na konto Centrum Sztuki w Oławie.

Dane do przelewu:
Centrum Sztuki w Oławie
ul. Młyńska 3, 55-200 Oława
nr konta – BS Oława 10 9585 0007 0010 0006 5171 0001

W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko uczestnika, rodzaj zajęć i miesiąc, za który wnosi się opłatę.