Pozostałe projekty

2021 – FILM DOKUMENTALNY “OŁAWSKA ORKIESTRA DĘTA”

Film zrealizowany przez pracowników Centrum Sztuki w Oławie przy wykorzystaniu sprzętu audio-video zakupionego w ramach projektu Konwersja cyfrowa finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Nagrania trwały kilka miesięcy, są zapisem rozmów z kapelmistrzem orkiestry oraz osobami współpracującymi z zespołem, nagrań prób muzycznych i wspomnień związanych z orkiestrą.

2021 RETRANSMISJA ON-LINE KONCERTU ZAKOPOWER KOLĘDOWO

Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu “Konwersja cyfrowa Centrum Sztuki w Oławie – zakup profesjonalnego sprzętu audio-video i pętli indukcyjnej” Centrum Sztuki w Oławie zrealizowało w grudniu 2021r. transmisję online koncertu Zakopower Kolędowo na specjalne zlecenie Ambasady RP w Kijowie. Dzięki naszej transmisji grono kilkuset osób z terenu Ukrainy, które codziennie pracują na rzecz pogłębiania wiedzy na temat polskiej kultury na Ukrainie, otrzymało niezwykły muzyczny prezent. Wydarzenie było częścią wieczoru świątecznego organizowanego przez Ambasadę RP w Kijowie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Obsługa techniczna i merytoryczna transmisji w pełni była zrealizowana przez pracowników Centrum Sztukim w Oławie.

2021 – REALIZACJA WIELKOFORMATOWEGO MALOWIDŁA ŚCIENNEGO (MURAL)

Na elewacji Ośrodka Kultury (filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie) – zlecenie wykonania projektu i prac malarskich zostało powierzone jednemu z oławskich artystów specjalizujących się w podobnych projektach.

2019/2020 – OŁAWSKIE KOLĘDOWANIE

Projekt muzyczny Centrum Sztuki w Oławie skupiający się na repertuarze bożonarodzeniowym. W trakcie koncertu finałowego prezentowano różnorodne stylistycznie utwory – tradycyjne kolędy oraz popularne piosenki o tematyce świątecznej – w wykonaniu oławskich artystów w rodzinnym towarzystwie.

MYKIETYN W DWÓCH ODSŁONACH

W roku 2014r. Centrum Sztuki w Oławie w partnerstwie z Filharmonią Wrocławską zorganizowało wydarzenie artystyczne inaugurujące otwarcie Ośrodka Współpracy Europejskiej ODRA pn. „Mykietyn w dwóch odsłonach”. Projekt unikatowy w skali nie tylko kultury Dolnego Śląska, ale również całego kraju. Punktem wyjścia przedsięwzięcia była realizacja przez Centrum Sztuki rok wcześniej “Kameralnego Koncertu Kompozytorskiego Pawła Mykietyna” – muzyka, który urodził się i wychował w Oławie. Projekt “Mykietyn w dwóch odsłonach” w całości był realizowany w obiekcie Ośrodka Współpracy Europejskiej ODRA w Oławie. Przedsięwzięcie uwzględniało koncert oraz wystawę zdjęć przedstawiających kompozytora prywatnie oraz w trakcjie pracy. Koncert “Mykietyn kameralnie” stanowił prezentację zróżnicowanego spojrzenia kompozytora na twórczość kameralną – od Sonatina fur Alina na saksofon i taśmę po 3 dla 13 na 13 instrumentów. Utwory wykonane były przez muzyków Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu. W programie : Sonatina fur Alina, La Strada, Eine kleine Herbstmusik oraz 3 dla 13. Nad całością projektu od początku czuwa kompozytor – Paweł Mykietyn. Drugim elementem projektu była wystawa zdjęć wielkoformatowych prezentowana w holu głównym OWE ODRA. Zdjęcia były autorstwa Jacka Poręby, uznanego portrecisty – fotografa. Wydarzenie miało miejsce 29 sierpnia 2014r.

MUSICAL CZASY

W latach 2014/2015 Centrum sztuki w Oławie zrealizowało największy w historii swojej działaności prjekt teatralno-muzyczny czyli musical CZASY. Przedsięwzięcie skupiało potencjał oławskich artystów prowadzonych profesjonalną ręką aktora, Mariusza Kiljana, który podjął się roli reżysera.
W musicalu wzięło udział 8 aktorów, 8 tancerzy i 4-osobowy zespół muzyczny (muzyka na żywo). Autorem scenariusza i tekstów piosenek jest Szymon Barabach, członek zespołu BEZ NAS WY?, autor tekstów do Rozmów w tłoku prowadzonych przez Szymona Majewskiego. Krzysztof Borowicz, oławianin, pracujący w Teatrze Muzycznym CAPITOL skomponował muzykę i opracował aranżacje. Historia przybysza, który wpada w pętlę czasu i nie może wydostać się z miasta O., napotykającego na swojej drodze przeróżne dziwne postaci jest metaforą podejścia wielu osób do kultury małych miasteczek. Miejsc, jakich na świecie jest wiele i które zyskują często przy bliższym poznaniu. Błyskotliwa opowieść o miłości, która może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie i wystawiany przy pełnej sali. Jeden pokaz odbył się również przed wrocławską publicznością na scenie BIURA FESTIWALOWEGO IMPART 2016.

Produkcja: Centrum sztuki w Oławie
Reżyseria: Mariusz Kiljan
Choreografia: Magdalena Górnicka
Scenografia: Joanna Hrisulidu
Wizualizacje: Tomasz Dobiszewski
Asystentka reżysera: Joanna Zabuska
Konsultacje wokalne: Kamila Bakalarczyk – Kruk

POWROTY

Z okazji jubileuszu 70-lecia przesiedlenia na ziemie zachodnie i osadnictwa na ziemi oławskiej dotychczasowych mieszkańców kresów i pozostałych terenów Polski, Centrum Sztuki w Oławie w ramach edukacji artystycznej zrealizowało film dokumentalny przy współudziale oławskiej młodzieży pod kierunkiem profesjonalnych filmowców. Podczas realizacji projektu zostały wykorzystane stare archiwalne zdjęcia oraz nagrane przez młodzież wywiady z osobami, które przybyły do Oławy po roku 1945. Od marca 2015r. odbywały się warsztaty z zakresu tworzenia scenariusza, pozyskania dokumentacji faktograficznej i fotograficznej oraz tworzenia bazy osób, z którymi przeprowadzone zostały wywiady. W kwietniu młodzież przystąpiła do realizacji zdjęć filmowych. Celem projektu było stworzenie opowieści o historii miejsca i ludzi na podstawie relacji osób, które przybyły do Oławy 70 lat temu. Młodzież podjęła próbę przedstawienia walki o nową przestrzeń społeczną, kształtowania się życia społecznego na przestrzeni ostatnich 70 lat widziane oczami młodych ludzi.
Projekt był finansowany przez Centrum Sztuki w Oławie oraz Bank Zachodni WBK SA Odział Wrocław. Pierwsza prezentacja filmu miała miejsce podczas konferencji naukowej zorganizowanej w związku z w/w jubileuszem w dniu 21 maja 2015r. w oławskim ratuszu – Sala Rajców. Drugi pokaz filmu odbył się 17 czerwca2015r w kinie ODRA.

Film dokumentalny „Powroty”

Produkcja: Centrum Sztuki w Oławie
Montaż, zdjęcia: Michał Pawliszewski Pascal Production
Reżyseria: Rafał Matusz
Scenariusz: Kaja Czarnowusy, Emilia Domańska, Beata Kaproń, Marta Muchorowska, Natalia Żmijowska
Dźwięk: Krzysztof Borowicz
Partnerzy: Bank Zachodni WBK S.A., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie (klasa I dziennikarska)