Narodowe Centrum Kultury

2020

Program: Kultura w sieci 2020

“Sztuka Cię szuka – oferta on-line Centrum Sztuki w Oławie”

Zadania zostały podzielone ze względu na odbiorców zadania:

I. Oferta dla seniorów i słuchaczy Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

1. Narzędzia wirtualne – jak je poznać i wykorzystać w kulturze – na początku cyklu dla seniorów chcemy zaprosić ich na 3 webinaria rozwijające kompetencje cyfrowe seniorów. Będzie to przygotowanie do “konsumowania” w domu materiałów online.

2. Propozycja dla uczestników chóru Amici del Canto działającego w ramach OUTW – przekład intersemiotyczny śpiewu – zarówno na język plastyki, jak i literatury. Zadania warsztatowe, których rezultatem będzie zebranie wspomnień życiowych oraz przygotowanie wspólnego filmu z ich rejestracją audio i video (wywiady) wraz z utworami nagranymi przez chór jako tło muzyczne.

3. Psycho-rozmowy inspirowane sztuką – cykl spotkań warsztatowych w formie video-konferencji, których celem jest popularyzowanie wśród seniorów wiedzy z zakresu psychologii emocji z wykorzystaniem sztuki: filmu, malarstwa, literatury, performance`u, muzyki i poezji.

4. Warsztaty malarskie on-line – cykl 5 odcinków warsztatowych pokazujących techniki malowania akwarelą, w których artystka zaprezentuje podstawowe zasady malowania, jak i prawa do eksperymentu, zasad utrzymania cech charakterystycznych dla akwareli. Pokazana również będzie praca artystki na żywo.

5. Senior ma głos! Emisja głosu w pigułce – cykl 5 spotkań online, podczas których będzie nauka 4 polskich coverów przy akompaniamencie fortepianu, połączenie nagrań uczestników i stworzenie do tego podpisów z tekstem (a’la karaoke). Ostatnie nagranie będzie powtórką wszystkich piosenek, wspólnym recitalem z narracją prowadzącej.

II. Oferta dla osób dorosłych i młodzieży

1.Wirtualny spacer po Galerii OKO – organizacja wystawy prac wybranych fotografii pt. “Barwy Oławy w czarno-białych kadrach Lesława Mazura” i udostępnienie jej on-line. Wykonane skany starych negatywów oraz retusz pozwalający na druk zdjęć w dużym formacie 50×70 cm od kilku miesięcy czekały ich wykorzystanie. Wystawa zostanie sfilmowana, będzie relacją na żywo autora oprowadzającego po wystawie .

2. Cyjanotypia – edukacja fotograficzna on-line – jest to mało znana technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza. Dzięki filmikom warsztatowym, uczestnicy będą mieli okazję stworzenia roślinnych fotogramów z wykorzystaniem techniki cyjanotypii. Na warsztatach on-line uczestnicy zapoznają się z techniką cyjanotypii i stworzą własne fotogramy na papierze oraz tkaninie.

3. Warsztaty produkcji muzycznej – na materiale filmowym prowadzący przedstawi podstawową umiejętność montażu muzyki dla celów użytkowych, np: prezentacja zdjęć rodzinnych, z wakacji. Podjęcie problematyki powszechnie występującej w tym zakresie, np. wykorzystanie nieodpłatnych programów przy wykorzystaniu których, można samodzielnie montować materiał muzyczny.

4. Recital gitarowy – utwory finger style

III. Dzieci i młodzież

1. Nauka gry na gitarze – 4 filmiki ukazujące wstęp do improwizacji bluesowej -jak od zera pobawić się w improwizowanie do akompaniamentów bluesowych, cykl zakończy się recitalem gitarzysty, który gra w stylu fingerstyle.

2. Warsztaty wokalne z piosenką filmową – podstawowe ćwiczenia z emisji głosu, podzielone na każdy odcinek, nauka piosenki z filmu/bajki dla dzieci i młodzieży, cykl zakończy się recitalem prowadzącej z towarzyszeniem fortepianu z hitami z filmów dla dzieci i młodzieży.

3. Warsztaty filmowe – cykliczna organizacja warsztatów live pt.” Alfabet Filmowy”, w których uczestnicy po prezentacji rozwiązują quiz filmowy.

Całkowity koszt: 36217,05 w tym dofinansowanie NCK 29000 zł.

Efekty można zobaczyć na YouTube pod linkiem tutaj.