Barwy Oławy w czarno-białych kadrach

Data: Miejsce: Wystawa online Wstęp wolny

Opis

Barwy Oławy w czarno-białych kadrach – zdjęcia Lesława Mazura

… Robienie zdjęć to “zatrzymanie chwili w czasie. Pstryk i na ułamek sekundy mamy zatrzymany czas…” (Lesław Mazur)

Centrum Sztuki w Oławie zaprasza do elektronicznego obejrzenia fotografii prezentowanych podczas wystawy “Barwy Oławy w czarno-białych kadrach Lesława Mazura”, eksponowanej w Galerii OKO przy ul. 11 Listopada.

“Te moje zdjęcia może nie są na nagrody, ale one przywracają ludziom pamięć, młodość. Nagle ktoś przypomina sobie, co się wtedy wydarzyło na podwórku przy trzepaku. I to staje się dla niego ciekawe, ważne” – wypowiedź autora wystawy, do której komentarz napisał Jerzy Kamiński: “Tak było i tak jest z wieloma zdjęciami Mazura, które od dłuższego czasu udostępnia w mediach społecznościowych. Proste zdjęcie “Bombonierki” – sklepu z ulice Brzegowej, obecnie to Brzeska. Ludzie przypominają sobie, co tam kupowali, kiedy, jak. Pamięć przywołuje nawet zapachy. Albo taka górka saneczkowa obok wulkanizatora na Pałacowej. Ludzie opisywali, jak jeździli tam na tornistrach, na butach. Jeden pisze, że to dzięki niemu, bo polewał wodą, drugi chwali się, że guzik by z tego był, gdyby nie poszedł i nie pozamiatał popiołu, który jakaś babcia wysypywała, żeby hałasu nie było. Na zdjęciach Mazura ludzie zaczynają się rozpoznawać. Pal diabli, czy prawidłowo. To mało znaczące. Ważne, że im się chce, bo te zdjęcia budzą emocje. Oto na jednym idzie jakaś kobieta z głębokim wózkiem, więc od razu ktoś pisze, że tam w środku to chyba jest on, choć zdjęcie zrobione z daleka i praktycznie niewiele widać. Ale to “jest on”! Odnalazł siebie w historii miasta. Zobaczył “siebie” z przeszłości. Bezcenne…”

W komentarzu do wystawy Jerzy Kamiński pisze: “Tytuł mówi wszystko. Oczywiście ktoś z zewnątrz zobaczy tu “tylko” stare czarno-białe zdjęcia dawnej Oławy. Ale my – miejscowi – zobaczymy znacznie więcej. Siebie, swoje życie, swoje wspomnienia, swoją młodość. Nawet kolory…”

Zachęcamy do oglądania!