Urodzeni szaleńcy – koncert 50. MFWC

Data: Miejsce: Kup bilet

Opis

koncert w ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans

Plakat - koncert Urodzeni Szaleńcy

 

 

 

eight blackbird

Trzykrotni zdobywcy Grammy, eighth blackbird, łączą finezję kwartetu smyczkowego, energię zespołu rockowego i śmiałość współczesnego teatru. Nazwa sekstetu – pisana małymi literami – nawiązuje do wiersza amerykańskiego modernisty, Wallace’a StevensaThirteen Ways of Looking at a Blackbird (Trzynaście sposobów spoglądania na kosa), którego ósma strofa zaczyna się  od słów: „Znam podniosłe akcenty / I klarowne, niechybne rytmy”. Członkom zespołu nieobcy jest też muzyczny performance, pozornie chaotyczna melorecytacja, preparacja instrumentów, wideo-art. Grupa jest zespołem rezydującym w słynnym Curtis Institute of Music oraz na innych prestiżowych uczelniach.

Dla zespołu, który w artystycznych poszukiwaniach jest gotowy na wszystko, idealną partnerką będzie Agata Zubel – kompozytorka i wokalistka o nieokiełznanej inwencji i nieskrępowanych możliwościach głosowych. Usłyszymy m.in. jej utwór Cascando do słów wiersza Samuela Becketta. Za płytę pod tym samym tytułem autorka otrzymała Fryderyka, który powiększył imponującą kolekcję zdobytych przez nią laurów, choćby takich, jak Paszport „Polityki”, nagroda Musica Polonic Nova, najwyższa nota podczas 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO.

Nie wszyscy kojarzą dziś Wratislavię Cantans z muzyką najnowszą, tymczasem ukazywanie współczesnych środków wyrazu było jednym z zamierzeń twórcy festiwalu, Andrzeja Markowskiego. Już podczas pierwszych edycji kompozytorzy dyrygowali własnymi utworami. Koncert eightht blackbird i Agaty Zubel będzie jeszcze ciekawszą sytuacją, bo kompozytorka będzie sama interpretować partię wokalną w swoim utworze. „Uważam, że każdy kompozytor powinien być wykonawcą i każdy wykonawca powinien być kompozytorem” – takimi słowami artystka opatrzyła album Cascando . Koncepcja ta jest na pewno bliska zespołowi eighth blackbird. Oni wykonywane utwory stwarzają na nowo – interpretując, inscenizując, po prostu przeżywając każdy dźwięk.
(fragm. wiersza Wallace’a Stevensa w tłum. Stanisława Barańczaka)

 

Agata Zubel

agata_zubel

 

Agata Zubel (*1978) urodziła się we Wrocławiu. Tamże ukończyła studia kompozytorskie w klasie Jana Wichrowskiego oraz wokalne pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W 2004 roku uzyskała tytuł doktora, a w 2014 roku – doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Na co dzień wykłada we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Była stypendystką m.in. Ministra Kultury, Fundacji Rockefellera, Fundacji Muzycznej Ernsta von Siemensa i Zarządu Miasta Wrocławia.

Artystka jest laureatką kilkunastu konkursów, także międzynarodowych, zarówno kompozytorskich, jak i wokalnych. W jej repertuarze centralne miejsce zajmuje muzyka najnowsza, w tym utwory Bernharda Langa, Salvatore Sciarrino, Philipa Glassa, Witolda Lutosławskiego, Zygmunta Krauzego, Dobromiły Jaskot i Cezarego Duchnowskiego, z którym współtworzy duet ElettroVoce. Współpracowała – często w podwójnej roli: wykonawcy i kompozytora – z takimi zespołami, jak Klangforum Wien, musikFabrik, London Sinfonietta, eighth blackbird czy Seattle Chamber Players. Występowała w większości krajów europejskich, a także w Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2001 roku stworzyła duet ElettroVoce z kompozytorem i pianistą Cezarym Duchnowskim.

Agata Zubel komponowała na zamówienie m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (opera-balet Between z 2010 roku oraz Oresteja – zamówienie z 2011 roku). W 2013 jej utwór Not I, zarejestrowany z udziałem Klangforum Wien i reprezentujący Polskie Radio, otrzymał najwyższą notę podczas 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Pradze. Rok później to samo dzieło przyniosło Agacie Zubel pierwszą Wrocławską Nagrodę Muzyczną „Polonica Nova” oraz trafiło na monograficzną płytę kompozytorki w katalogu prestiżowej wytwórni Kairos.

eighth blackbird

łączy finezję kwartetu smyczkowego, energię zespołu rockowego i zuchwałość niezależnego zespołu teatralnego. Działający w Chicago, trzykrotnie nagrodzeni Grammy „super-muzycy” (jak nazwał ich „Los Angeles Times”) zabawiają i prowokują publiczność w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Colombine’s Paradise Theatre to nowe przedsięwzięcie zespołu, okrzyknięte „tour de force” przez „Washington Post”. Kompozytorka Amy Ben Kirsten rzuca wyzwanie sekstetowi, który gra, mówi, śpiewa, szepcze, warczy oraz przedstawia pantomimę, ożywiając opowieść o marzeniach i urojeniach. Sezon rozpoczyna się występem w Chicago Museum of Contemporary Art, po czym nastąpi otwarcie sezonu w Miller Theater w Nowym Jorku. Program akustyczny na sezon 2014/2015 Still in Motion prezentuje nowe utwory Bryce’a Dessnera (inspirowane folklorem Murder Ballades), Lee Hula, Seana Griffina oraz wschodzącej gwiazdy, Gabrielli Smith. Z przedstawieniem tym eighth blackbird pojedzie do Pensylwanii, Michigan, Nowego Jorku, Waszyngtonu i na Hawaje.

Inne ważniejsze wydarzenia to premiera Hand Eye, nowego utworu napisanego dla eighth blackbird przez kolektyw kompozytorski Super Giant, debiut w Brooklyn Academy of Music we współpracy z LA Dance Project oraz inspirowany Nowym Orleanem zabawny utwór z udziałem śpiewaka, autora piosenek i akordeonisty, Michaela Warda-Bergemana, w Symphony Space w Nowym Jorku.  Ponadto grupa będzie rezydentem w New England Conservatory of Music w Bostonie, a także w Interlochen Center for the Arts.

eighth blackbird jest stałym zespołem rezydentem w Curtis Institute of Music, University of Richmond, University of Chicago. Od dziesięciu lat współpracuje z Cedille Records z Chicago, co zaowocowało wydaniem sześciu cieszących się uznaniem płyt.  Zespół zdobył trzy nagrody Grammy za nagrania strange imaginary animals; Lonely Motel: Music from Slide oraz Meanwhile.

Członkowie eighth blackbird pochodzą z regionu Wielkich Jezior, Keystone, Kalifornii, Massachusetts i Queensland w Australii.. Czworo z nich to amatorzy jedzenia, trzech snobuje się na piwo, a jeden uzależnił się od gimnastyki. Nazwa eighth blackbird pochodzi z ósmej strofy sugestywnego, aforystycznego wiersza Wallace’a Stevensa, Thirteen Ways of Looking at a Blackbird (1917).

 

Bilety do nabycia w kasie OWE Odra i online.